Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Příznivci KSČM protestovali proti radaru

Česko

  14:58aktualizováno  17:17
PRAHA - Přibližně tisícovka lidí v Praze protestovala proti přítomnosti americké protiraketové základny v Česku. Demonstraci svolali komunisté. Lidé se sešli na náměstí Jana Palacha v centru Prahy. Odtud pak pochodovali k americkému velvyslanectví, kde předseda KSČM Vojtěch Filip spolu s europoslancem Miroslavem Ransdorfem předali dopis adresovaný americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

Příznivci komunistů demonstrují proti radaru foto: ČTK

Filip zopakoval, že komunisté požadují svolání referenda ohledně radaru.

Uvedl, že se poslanci strany budou snažit zabránit projednání smluv ve sněmovně. Další zástupci KSČM mluvili zejména o obrovské zátěži, které by raketová základna představovala pro obyvatele v Brdech a pro tamní životní prostředí. V nejbližší době chtějí předat parlamentu další petici proti radaru s podpisy 15.000 lidí.

V dopise Obamovi komunisté píší, že valná většina českých obyvatel si protiraketovou základnu v zemi nepřeje. Tvrdí, že se její výstavbou zvýší pro ČR bezpečnostní rizika. Zároveň odmítají, aby se Česko stalo nástrojem politiky Spojených států a požadují, aby americký prezitent vzal při rozhodování o radaru jejich argumenty v úvahu.Vojtěch Filip mluví na demonstraci proti radaru

Protestu se účastnili také zástupci Ligy starostů proti radaru a organizace neradaru.cz. Lidé nesli transparenty s nápisy Mír a solidarita, Ne radaru či Stop novým závodům ve zbrojení. Cestou přes Malou Stranu skandovali hesla "Radar tady nebude, nechte si ho doma" nebo "Kdo se bojí referenda? Topolánek, Saša Vondra".

"Pochod se rozešel ve 14:45, vše proběhlo v poklidu, veřejný pořádek narušen nebyl," řekla mluvčí pražské policie Iva Knolová.

Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se základnou dlouhodobě nesouhlasí zhruba dvě třetiny lidí, opačný názor zastává necelá třetina. Více než dvě třetiny lidí rovněž dlouhodobě požadují, aby o umístění základny v Česku mohli rozhodnout občané v referendu. Podle komunistů za poslední dva roky podepsalo petice proti radaru přes 350.000 lidí.

Smlouvy umožňující vybudovat americkou základnu v Brdech schválil loni v listopadu Senát. Poslanecká sněmovna, kde převažují její odpůrci hlavně z ČSSD a KSČM, ale i menších vládních stran, o nich ještě nehlasovala.

Autor: