Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pro Obamu pracuje armáda dobrovolníků

Svět

  8:09
CHICAGO - Řada pultíků, na nichž leží trička s nápisy a placky s portrétem prezidentského kandidáta Baracka Obamy. A mezi nimi zapálení dobrovolníci, jejichž úkol je jediný: kontaktovat voliče. Na Adamsově ulici v Chicagu, kde sídlí Obamovo dobrovolnické centrum, panuje čilý ruch. „Viděl jste dole ty bedny? Stěhujeme je nahoru; telefony, počítače, teď to přišlo,“ říká nadšeně jedna z žen, které je kolem padesáti.

Barack Obama se zdraví se svými příznivci. Demokrata podpořili především mladí Iowané. foto:  ČTK

Zítra čeká voliče ve Spojených státech klíčový okamžik primárek, takzvané „superúterý“. Volit mezi prezidentskými kandidáty demokratů a republikánů budou v týž den Američané ve čtyřiadvaceti státech USA.

Obamovi dobrovolníci v Chicagu mají jasno. „Jejich“ demokratický kandidát uspěje. „Měl pravdu s Irákem a má největší šance v prezidentských volbách. Třeba proto, že neštve konzervativce tolik jako Hillary Clintonová,“ vypočítává přednosti Obamy další z dobrovolníků, který se představuje jako Joe. „A to, že mu vytýkají, že má málo zkušeností, protože je v Senátu teprve pár let, je nesmysl. Lincoln sloužil také jenom jedno volební období v Kongresu.“

O několik metrů dál, za rohem, sedí u stolku Diana. Před sebou má jakési prezenční listiny, na které se příchozí všech věkových kategorií zapisují. Nejčastější věta, kterou používá, je: „Běžte směrem k doktoru Kingovi, pak doleva a tam je chlapík, který se jmenuje Emet, a ten vám řekne co a jak.“ Na jednom pilíři u vchodu do hlavní místnosti plné lidí s telefony a papíry je totiž symbolicky připevněn velký portrét Martina Luthera Kinga juniora.

 Diana je jedna ze stovek dobrovolníků, kteří se nadšeně zapojují do kampaně za zvolení Baracka Obamy nejprve prezidentským kandidátem za Demokratickou stranu a potom, jak všichni věří, prezidentem USA. Illinois je Obamův stát, takže není překvapivé, že se zde najde tolik lidí ochotných zadarmo ve svém volném čase pro něj pracovat. Ostatně podobně to bude vypadat v dobrovolnických centrech v domovských státech ostatních, ať už demokratických či republikánských, kandidátů. Superúterý, v rámci kterého se bude rozhodovat o rozdělení hlasů delegátů pro kandidáty obou stran ve 24 státech, bude už zítra, takže není divu, že všude probíhá horečná kampaň.

Občas mi nadávají
Dobrovolník Joe drží v ruce mobilní telefon, který vyfasoval, několik stránek jmen lidí a jejich telefonních čísel v Novém Mexiku a list papíru, na kterém je popsáno, jak kontaktovat voliče.

 Ve dvou velkých místnostech sedí lidé u stolů i na zemi, v rukou drží podobnou výbavu jako Joe, který pracuje v jedné investiční firmě v Chicagu, a telefonují. Jedna z místností je vybavená stoly s telefony a počítači. Druhá je prázdná, takže dobrovolníci sedí na zemi, u uší mají mobilní telefony a obvolávají svěřené oblasti v jednotlivých státech, kde se bude zítra hlasovat. „Říkáme jim, aby šli volit a samozřejmě aby volili Obamu, protože on je nadějí a šancí na změnu.

Ve Washingtonu totiž chybí intelekt,“ říká dobrovolnice Signa, která obvolává část Minnesoty. „A podívejte se na to kolem. Proč myslíte, že tady ti lidi jsou, v sobotu. A proč myslíte, že tady budou i zítra? Protože je Obama inspiruje!“  Celý systém je propracovaný podobně jako tradiční marketing po telefonu. Dobrovolníci vytočí číslo ze seznamu, a pokud dotyčný zdvihne telefon, zeptají se ho, jestli se chystá volit. Pokud odpoví ne, ptají se ho proč a snaží se ho přesvědčit, aby volit šel, že je to jedinečná šance. Pokud odpoví ano a navíc je příznivec demokratů, snaží se jej přesvědčit, aby dal svůj hlas Obamovi.

Podpora významných institucí
Barack Obama v průzkumech stále zaostává za Hillary Clintonovou. Jistotu ale může mít v Illinois. Podle zatím posledního průzkumu udělaného pro Chicago Tribune a WGN-TV tam porazí bývalou první dámu poměrem 56 ku 24 procentům. Nicméně problémy bude mít v důležitých státech s hodně delegáty – především v Kalifornii a samozřejmě v New Yorku. Zatímco podle analýz Hillary Clintonová má nízkou podporu u Afroameričanů, Obamovi se naopak nedaří získat hispánské voliče.

Co se Obamovi však v posledních dnech daří, je získávat podporu významných osobností či institucí. Například v pátek získal podporu organizace MoveOn, která má ve Spojených státech 3,2 milionu členů, z čehož 1,7 milionu žije ve 22 státech, kde budou v úterý probíhat demokratické primárky či tzv. „caucusy“, což je odlišná forma hlasování od primárek. Spočívá v tom, že se voliči obvykle shromáždí v nějaké veřejné budově a diskutují o kandidátech a tématech.

A poté, v případě Demokratické strany, hlasují tak, že se rozmístí do rohů místnosti podle toho, kterého kandidáta podporují. Takto zvolí delegáty okresního shromáždění, ti zvolí delegáty celostátního shromáždění a ti pak nominují delegáty celostátního shromáždění Demokratické strany, kde je nominován kandidát na prezidenta.

 „V roce 2004 jsem byl hrozně zklamaný z toho, jak dopadl John Kerry. Tenkrát jsem se do kampaně zapojil až v závěrečné fázi. A díky té prohře jsem si uvědomil, že je nutné začít pomáhat dřív, už v primárkách,“ říká dobrovolník Joe s tím, že je přesvědčen, že to tentokrát vyjde a z klání v Demokratické straně a nakonec i o Bílý dům vyjde vítězně Obama. Joeovo přání se může splnit i přesto, že jeho favorit v mnoha ohledech zaostává. A mimochodem i proto, že pro řadu voličů může být rozhodující, že Barack Obama, jako ostatně kterýkoli z republikánských kandidátů, by zamezil tomu, aby se v Bílém domě střídali Bushovi a Clintonovi. Éra Bush–Clinton–Bush totiž trvá už dvacet let a Hillary Clintonová by k nim přidala minimálně další čtyři roky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!