Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pro Palestinu, nebo proti? Češi tají svůj postoj

Svět

  8:00
RAMALLÁH/PRAHA - Palestinci rozehráli velkou diplomatickou hru o uznání vlastního nezávislého státu na půdě OSN. Čeští diplomaté zatím tají, jak budou o Palestině hlasovat.

Palestina (ilustrační foto) foto: Reuters

„Až do hlasování nebudeme náš postoj komentovat,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Češi zaujímali v posledních letech spíše proizraelský postoj.

Podle informací LN ale Česká republika nebude hlasovat pro uznání. To naznačil i deník Haarec. Podle něj Česko patří k pěti zemím, které informovaly Izrael, že budou hlasovat proti přijetí Palestiny do OSN. Je možné, že Češi poodhalí svůj postoj už za pár dní. Premiér Petr Nečas totiž zítra odjíždí na návštěvu Izraele. Příští týden pojede pak na jednání Valného shromáždění český prezident Václav Klaus s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Palestinci neví, jakou strategii v OSN zvolí

Ani včera ale ještě nebylo jasné, jakou formu přesně zvolí. „Půjdeme do Spojených národů, půjdeme do Rady bezpečnosti. Budeme usilovat o plné členství na základě hranic z roku 1967,“ řekl jeden z představitelů hnutí Fatah. Z jeho slov by vyplývalo, že Palestinci se příští týden v OSN pokusí o tu nejméně průchozí variantu: právo veta v Radě bezpečnosti mají USA, izraelský spojenec. Dosud se přitom zdálo, že právě kvůli odporu Američanů se Palestinci o tento krok nepokusí. Světová média v poslední době probírala další variantu. Palestinci by údajně ve Valném shromáždění OSN mohli požádat o status nečlenského státu, jako má nyní Vatikán. Taková varianta by mohla projít, protože při hlasování ve Valném shromáždění nikdo veto nemá. Potřebnou prostou většinu ze 193 členských států by Palestinci asi snadno získali.

Pro zvětšení klikněte

V současnosti mají pozorovatelský status. Proč je vlastně pro ně plné uznání na půdě OSN tak důležité? Kdyby se jim podařilo prosadit potřebnou rezoluci, mělo by to spíše symbolickou hodnotu. Čistě technicky Spojené národy státy neuznávají, to dělají jednotlivé členské země na bilaterální bázi.

Palestinu nyní uznává 126 zemí včetně České republiky. Kosovo pro srovnání jen přes 80. Reálně členství v OSN představuje potvrzení toho, že stát je mezinárodně uznávaný. I v případě „vybojování“ statusu nečlenského státu by Palestinci získali výhody. Nejen že by se zvětšilo jejich slovo na půdě OSN, také by mohli podepsat některé mezinárodní dohody. Otázkou je, zda by parafovali i Římský status Mezinárodního trestního soudu, čehož se Izraelci a Američané obávají. Údajně kvůli osídlovací politice Izraele na západním břehu Jordánu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!