Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pro Time je Putin osobností roku

Svět

  14:17
NEW YORK - Ruský prezident Vladimír Putin je podle amerického časopisu Time osobností roku. Redakce prestižního časopisu své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Putin své zemi vrátil stabilitu a vážnost velmoci.

Putin. foto: AFP

Redaktor Richard Stengel volbu zdůvodnil "mimořádným Putinovým výkonem při vedení a stabilizaci země, v níž panoval chaos".

Putin letos porazil bývalého kandidáta na amerického prezidenta a současného prominentního enviromentalistu Ala Gorea, britskou spisovatelku J. K. Rowlingovou, čínského prezidenta Chu Ťin-tchao a amerického generála velícího silám v Iráku Davida Petraeuse.

Magazín se letošní volbou vrací k původnímu zvyku, který loni porušil. Vybral totiž znovu konkrétní celosvětově známou osobnost. Loni Time nečekaně nevolil individualitu.

Na titulní stránce jednoho z prosincových čísel se tehdy objevilo zrcadlo a osobností roku byli všichni, kdo se v něm zračí. Redaktoři tím poukázali na obsah internetu ovlivňovaný samotnými uživateli. Koncept "vy" loni porazil kandidáty, jako byl íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nebo čínský prezident Chu Ťin-tchao.

V minulých letech Time vybral osobnostmi roku například zpěváka Bona, amerického prezidenta George Bushe nebo Billa Gatese s manželkou Melindou.

Osobnost roku 2007 podle časopisu TIME


Jak Time navštívil Putina

O Putinovi časopis napsal rozsáhlou reportáž pod názvem Narodil se car. Autoři článku se s ruským prezidentem sešli na jeho chatě Novo-Ogarjovo. Zaujal je chladný pohled jeho ledově modrých očí a autorita, která vyzařuje z každého jeho gesta. Střídmostí, zdánlivou pohybovou strnulostí, sebevědomím a nezpochybnitelným vzhledem Rusa. Nesnažil se okouzlovat a nepokoušel se vzbuzovat sympatie.

Přijal novináře v rozlehlé, ale téměř prázdné pracovně a ačkoli se se zahraničními novináři baví zřídka, lidem z Time se věnoval tři a půl hodiny. V jídelně v poschodí je pohostil delikátní večeří, přiznal se, při jaké hudbě odpočívá, že v životě nenapsal jediný e-mail a že ačkoli vyrůstal v oficiálně ateistické zemi, je věřící a bible nikdy nechybí na palubě letadla, jímž cestuje.

Rozhodně hájil své přesvědčení, že rozpad bývalého Sovětského svazu byla tragédie, kvůli níž se ocitlo 25 milionů Rusů v "cizině". O obnovu bývalého stavu prý ale neusiluje a nechce tvořit ani žádné vojenské nebo politické bloky. Ocenil své předchůdce Borise Jelcina a Michaila Gorbačova za to, že dokázali zničit systém, v nějž už lidé nevěřili, a přiznal, že neví, zda by měl sám k něčemu podobnému odvahu.

Putin je hlavně pragmatik a vytvořil systém, v němž je tolerován volný trh a stát si zachovává značný vliv, napsal Time.

S americkým prezidentem Georgem Bushem Putin souhlasí v tom, že největší hrozbou nového století je terorismus, ale na rozdíl do Bushe o něm nemluví jako o islámském. Podle něho lze radikály najít všude.

Co Putina zvedá ze židle, to je jeho přesvědčení, že se Američané snaží vměšovat do ruských záležitostí. Chce, aby Rusko a USA byly partnery, avšak mívá prý dojem, že USA s Ruskem jednají jako s nevítaným hostem. Chceme být přáteli Ameriky, ale někdy máme dojem, že Amerika přátele nepotřebuje, že snese jenom nádeníky, kterým může poroučet, řekl.

Na otázku, zda by rád opravil nesprávný názor Američanů na Rusko, odpověděl toto: "Nemyslím, že jde o mylný názor. Myslím, že je to vědomá snaha vytvořit takový obraz Ruska, aby jeho prostřednictvím bylo možné ovlivňovat naši vnitřní i zahraniční politiku. Proto se všichni snaží vzbudit přesvědčení, že Rusové jsou tak trochu divoši nebo že právě slezli ze stromů a že je potřeba vymýt jim špínu z vousů a vlasů." A při této odpovědi se prý žíly na Putinově čele napínaly k prasknutí.

Autoři:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč