Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Problémy s vyvražděnou rodinou se táhly roky. Vznikla o tom i reportáž

Svět

  13:10aktualizováno  16:33
BRATISLAVA - Reportáž o údajné problematičnosti romské rodiny z bratislavské čtvrti Devínska Nová Ves, kterou v pondělí vyvraždil soused vyzbrojený samopalem, vysílala již před pěti lety televize Markíza.

Bratislava po řádění šíleného střelce foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Vlajky na půl žerdi

Až do dnešních 15 hodin mohou lidé nahlédnout do kondolenční knihy obětem pondělní tragédie, která je vystavená na slovenském Úřadě vlády. Svůj podpis do ní přidala i předsedkyně vlády Iveta Radičová. Premiérka dnes veřejnost ujišťovala, že tragédie bude "důsledně vyšetřena".

Ve čtvrtek bude Slovensko držet státní smutek. Od osmé ráno do šesté večerní úřady vyvěsí vlajky na půl žerdi. 

Podnětem k natočení reportáže, v níž promlouvá i jedna ze zavražděných, byly stížnosti sousedů na neúnosné chování rodiny: žádost, aby televize přijela a situaci zdokumentovala, podepsali údajně všichni ostatní obyvatelé domu.

Reportáž odvysílanou v rámci pořadu Lampáreň lze v původním stavu zhlédnout na serveru TVnoviny. V době natáčení žili někteří členové rodiny ještě jinde. Později se ale do bytu přistěhovali a v pondělí se pak stali se oběťmi vraždícího muže.

"V takovém paneláku, kde vedle sebe žijí desítky rodin, je jedna špatná rodina hotovou katastrofou. Stačí jedna nepřizpůsobivá rodina, a dalších třicet se může i zbláznit," říká reportér před sídlištním věžákem na úvod pořadu z roku 2005.

Čtěte také

Dotázaná členka kontroverzní rodiny, držitelka dekretu na byt, ale před skrytou kamerou popírá, že by měla v domě konflikty, a ostatní obyvatelé podle reportérky z obav před dalšími problémy odmítli mluvit přímo na kameru. Z reportáže vyplývá, že rodina dostala kvůli neplatičství z bytu výpověď, právníci dotázaní televizí pak vysvětlují, že ke skutečnému vystěhování vede ještě dlouhá cesta přes rozhodnutí soudu a další právní kroky. Reportáž o kauze vyznívá jako vleklý právní problém, který je obtížné řešit.

Čech zůstává v umělém spánku

Zdravotní stav dvou vážně zraněných po pondělní střelbě v bratislavské čtvrti Devínska Nová Ves se mírně zlepšil. Těžce zraněný Čech ale nadále leží v umělém spánku. Informovala o tom mluvčí bratislavské univerzitní nemocnice Rút Geržová. V jiných bratislavských nemocnicích zůstává i šest dalších lidí s lehčími zraněními.

V připojeném aktuální vyjádření pak psycholožka Mirina Hochelová charakterizuje čin zuřivého střelce jako z jeho hlediska "dlouho předem připravené vykonání aktu spravedlnosti, na kterou se dlouho marně čekalo".

Muž to prý zřejmě viděl tak, že rozetne "neřešený problém, který čekal na své vyřešení dlouhé roky a otravoval všechny sousedy kolem".

Hochelová odmítla formulace, že střelec "vzal spravedlnost do svých rukou", protože vraždění přece není žádná spravedlnost. Spíš je třeba zaměřit se na to, "jak je možné nechat dojít věci tak daleko, že takoví labilnější jedinci mohou pak spáchat podobný čin," zdůraznila.

O tragédii natočí dokument

Bratislavská městská část Devínska Nová Ves, kde v pondělí osmačtyřicetiletý Ľubomír Harman samopalem zastřelil sedm lidí, zranil dalších 15 osob a spáchal sebevraždu, stále žije tragédií. Otřesení lidé si kladou otázky, jaký byl Harmanův motiv, a chodí se dívat na místa, kde vrah útočil a kde si později sám vzal život.

Mnozí přiznávají, že jsou nyní na ulicích ostražitější. Běžný život se ale navzdory masakru nezastavil - obchody jsou otevřené, po ulicích procházejí desítky lidí. Zuřivý útok stále připomíná rozstřílená tabule s názvem ulice nebo barevně označené stopy po kulkách na jednom z panelových domů.

"To se nestává každý den, (...) psychika lidí je narušená," řekl jeden z místních podnikatelů. Ve své firmě prý zaměstnával několik lidí, kteří řádění střelce nepřežili. Dlouholetý redaktor veřejnoprávní Slovenské televize (STV) Juraj Mravec, který v této čtvrti žije okolo dvaceti let, chce o tragédii natočit dokument. "Stali jsme se smutně známým místem na celé planetě," řekl.

Tragédii na místě připomíná fotografie vyvražděné šestičlenné rodiny, jedné z obětí bylo jen dvanáct let. "Jak to mohl udělat, byl tam malý chlapec," zeptala se rozhořčeně postarší žena. Střelbu nepřežila ještě jedna žena, patrně náhodně přihlížející z balkonu sousedního paneláku, kterou zasáhl jeden z výstřelů.

Lidé se na místě tragédie modlí
Pod fotografií na ulici je několik zapálených svíček. Lidé se u nich zastavují a modlí. Kousek odtud ještě stále leží v igelitovém pytli svinutá páska, kterou policie ohradila místo činu.

Někteří strážcům zákona vyčítají, že nezasáhli dostatečně rychle. "On si tady střílel a policisté nic neudělali," tvrdí mladá žena procházející kolem novinového stánku. V něm střelbu přečkala starší paní, od útočníka byla jen pár metrů. O jeho řádění příliš hovořit nechce, střelec zahynul asi deset metrů od stánku.

Vedení policie kritiku odmítá; podle něj byl policejní zákrok profesionální a jeho prioritou byla ochrana lidských životů.

Stopy krve jsou stále vídět
Přestřelku pod jedním z balkonů, kam policie muže zatlačila, připomínají stopy po nábojích. Na místě, kde útočník spáchal sebevraždu, jsou stále vidět stopy krve. Někteří přiznávají, že když budou procházet okolo, budou se kolem sebe více ohlížet. "Já jsem víc napjatý, než v ten den," řekl šestasedmdesátiletý Michal Koza, kterého policie po tragédii zavolala, aby střelce identifikoval.

Mezi paneláky se i dnes pohybovalo několik policejních hlídek. Na nedaleké základní škole vlála černá vlajka, svíčky se objevily i za okny některých bytů.


Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům, ale redakce musela zrušit diskusi pod článkem. Nevhodné příspěvky už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: , ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...