Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Proč je hluboký hlas sexy

Věda

  10:31
PRAHA - Ženy, které touží po velké rodině, by si měly vybírat mezi muži s hlubokým hlasem. Ti totiž mají v přirozených podmínkách v průměru o dvě děti více než jejich vrstevníci s fistulí.
Africký domorodec - ilustrační foto.

Africký domorodec - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Lidé afrického kmene Hadza žijí tak jako naši předkové před deseti tisíci lety. Muži mají na starosti lov, ženy sběr plodin a vykopávání hlíz. Žijí monogamně a svého partnera si sami vybírají, jejich manželství nejsou domluvená rodiči. Rozvody jsou časté, odborníci mluví o sériové monogamii. Protože neznají ani antikoncepci, jsou příslušníci kmene Hadza ideálním výzkumným „materiálem“ pro vědce studující lidskou reprodukci. Antropoložka Coren Apicella z Harvardovy univerzity se vydala do severní Tanzanie za Hadzii s cílem ověřit, jaký vliv má výška hlasu na plodnost. Žádala muže i ženy, aby vyslovili slovo „hudžambo“ (svahilský pozdrav) a jejich hlasy si nahrávala. Celkem získala hlasy 49 mužů a 52 žen ve věku od 18 do 55 let. U každého Coren Apicella zaznamenávala kromě stáří i počet dětí. Vzhledem k tomu, že původním stylem života žije už jen několik set příslušníků kmene Hadza, je počet získaných vzorků úctyhodný.


Plodní bručouni
Nahrávky prošly počítačovou analýzou, ze které vyplynulo, že u mužů se průměrná výška hlasu pohybuje kolem 115 Hz. Pro srovnání ženský hlas dosahuje frekvence
210 Hz. Po očištění od dalších faktorů, jako je například věk, se ukázala jasná závislost: muži s nižším hlasem měli více dětí. U žen nic podobného neplatilo.

Rozdíly mezi muži byly citelné, například jedinci se střední výškou hlasu 90 Hz měli v průměru o dvě děti víc než ti, jejichž hlasivky rozkmitají vzduch frekvencí 160 Hz. To vše při průměrném počtu 4,8 dítěte na jednoho muže. Výsledky otiskl odborný časopis Biology Letters.

Publikovaná data souhlasí se staršími zjištěními, podle kterých ženy vnímají muže s hlubokým hlasem jako přitažlivější a dominantnější, přisuzují jim i lepší zdravotní stav. Největší slabost pro „bručouny“ mají ženy v té fázi menstruačního cyklu, ve které jsou nejplodnější.

„Existuje spousta argumentů vysvětlujících, proč by mohl hluboký hlas souviset s reprodukčním úspěchem,“ řekla Coren Apicella zpravodajskému serveru BBC. „Hluboké tóny svědčí o vyšší úrovni hormonu testosteronu, z čehož mohou ženy usuzovat, že takový hlas patří lepšímu lovci, a tedy perspektivnějšímu partnerovi.“ Vyšší hladina testosteronu totiž způsobuje prodloužení a zesílení hlasivek. „Může to ale být i tak, že muži s hlubokým hlasem jednoduše začínají s pohlavním životem dříve. Ve skutečnosti nevíme, co ze tím vězí, dodala antropoložka.

Témata: kmen, Tanzanie, BBC

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!