Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Úniková cesta? Rath často jezdil do Izraele

Česko

  7:00
PRAHA - Opakované návštěvy Tel Avivu. Firemní skořápka s izraelskými vlastníky. Aktivity exhejtmana Davida Ratha mohou policejní vyšetřovatele dovést až do Izraele.

David Rath byl vydán k trestnímu stíhání. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Server Lidovky.cz shromáždil informace, z nichž vyplývá, že obviněný politik má na izraelský stát nadstandardní vazby.

ČTĚTE TAKÉ:

Natolik, že mu mohou posloužit buď jako úniková cesta před českou justicí, anebo mohou být odpovědí na otázku, kam se poděly milionové úplatky, které podle policie vybíral před květnovým zatčením s krabicí se sedmi miliony.

Detektivové minulý týden rozšířili okruh zakázek, z nichž měl Rath profitovat. Jak se jim v uplynulém půlroce podařilo díky odposlechům zmapovat, jen ze tří zmanipulovaných tendrů měl dostat úplatky za devět milionů korun.

Časté cesty do Izraele

Rath podle zjištění serveru Lidovky.cz v posledních letech opakovaně navštěvoval Izrael. Ať už jako poslanec, hejtman, či coby turista. „Navázání kontaktů mezi Středočeským krajem a Tel Avivem“, tak zní oficiální účel jeho předloňské hejtmanské cesty. Podle přehledu služebních výletů, které redakce získala s pomocí informačního zákona, do Izraele odcestoval i v červenci 2011. Opět v doprovodu svých nejvěrnějších spolupracovníků z hejtmanství. A v prosinci 2011 tam odletěl znova, tentokrát soukromě.

Zda tam řešil i osobní finance, s jistotou nevíme. Už loni však Rathův kraj musel vysvětlovat, proč chce miliony korun poslat podnikatelům z Izraele. Pro stavbu pavilonu v mladoboleslavské nemocnici za 450 milionů korun si totiž hejtmanství vybralo neprůhlednou společnost Neocity Ron.

Jde o prázdnou firemní skořápku, kterou přes společnost registrovanou na Kypru ovládají majitelé z Izraele. Neocity Ron, která si kvůli pavilonu najala skutečnou stavební firmu, vybrala společnost ML Compet, jejíž manažerka Johana Novotná je stíhaná v hlavní větvi korupční aféry – kvůli rekonstrukci buštěhradského zámku.

Právo na návrat

Rathovy cesty do Izraele nemusely nutně sloužit k ovládání utajených penězovodů. Vyšetřovaný politik má totiž židovské kořeny. A díky nim by si mohl žádat o izraelské občanství. Ředitelka Jewish Agency v Praze Zoša Vyoralová, která vyřizuje veškeré žádosti o občanství, se v minulosti s Rathem několikrát setkala. „Působil na mě jako milý, vtipný a inteligentní člověk,“ řekla. Jak připustila, stíhaný poslanec by měl na izraelské občanství nárok podle tzv. práva návratu.

To, zjednodušeně řečeno, zaručuje každému člověku s židovskými kořeny získání občanství. Rath by o něj mohl požádat díky židovskému dědečkovi z otcovy strany, který přežil koncentrační tábor.

Věc je pochopitelně složitější, občanství by s Rathem museli přijmout i jeho dva synové. „Izrael totiž neuznává dělení rodiny,“ vysvětlila Zaoralová. A navíc izraelský zákon o návratu má pojistku: tamní ministr vnitra může občanství odmítnout „člověku, který se dopustil trestného činu“. Podle nálezu č.1227 Ústavního soudu z roku 1998, který tím zjevně reagoval na množící se žádosti o občanství od kriminálníků ze zemí bývalého Sovětského svazu, nemusí být dotčený ani pravomocně odsouzen.

Je to nesmysl, říká obhájce

Rathův obhájce Adam Černý jednoznačně odmítl, že by se se svým klientem o izraelském občanství byť jen bavil. „Zní to zajímavě, ale je to úplný nesmysl,“ reagoval na otázky serveru Lidovky.cz. Přiznal pouze, že Rath do Izraele často jezdil. „Má židovský původ. Nevím, kolikrát tam byl, párkrát na dovolené,“ odhadl. Že by ale jeho klient plánoval využít práva návratu, Adam Černý popřel slovy: „Proč by to dělal?“

Jedno vysvětlení nabídl nedávno sám poslanec Rath. Jeho dosavadní obhajoba v podstatě variuje jedinou větu: Považuje se za politického vězně. „Spatřuji ve svém případu paralelu s příběhem Julije Tymošenkové,“ vzkázal před pár dny z vězení. A právě s touto legendou by mohl v Izraeli hledat ochranu.