Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Proč lidi zajímá až vyzdobené metro? Ptá se umělec Pasta Oner

Design

  6:25
PRAHA - Metro na Andělu vyzdobili čtyři věhlasní streetartoví umělci a za nápadem stojí sám pražský dopravní podnik. Umělecké dílo lidi zaujalo a sdílejí ho na sociálních sítí. „Furt se musím ptát, proč to vzbudilo takový zájem. Je to úlet. Nečekali jsme to,“ tvrdí sprejer Pasta Oner. Je to prý jen obyčejná zídka ze sádrokartonu.

Vyzdobená stanice metra na pražském Andělu. foto: Facebook

Lidovky.cz: Můžete mi jako laikovi pospat, co jste v metru na Andělu vlastně stvořili?
V první řadě - nelze to nazývat graffiti, protože to s graffity nemá nic společného. Graffity vypadá tak, že jsou to nějaká písmena a ta dávají dohromady jméno toho autora. Také v tom hraje roli jistá ilegalita. To dílo v metru je legální a nazývá se mural art. Je to taková forma současného městského umění.

Čtyři umělci vyzdobili stanici metra

Na vyzdobení stanice metra na Andělu pracovali čtyři známí street artoví umělci:

  • Pasta Oner
  • Jan Kaláb
  • Michal Škapa
  • Xdog

Každý z nich vyzdobil jednu stranu zdi. Akce vznikla díky iniciativě pražského dopravního podniku a umělci nedostali za práci žádný honorář.

Lidovky.cz: Jak ten nápad na vyzdobení stanice vznikl?
Oslovil nás dopravní podnik - přesněji oddělení odbor marketingu a komunikace. Sedí tam totiž lidé, kteří městské umění znají a ví, že spojení podobných institucí s umělcema jsou v zahraničí poměrně běžná.

Lidovky.cz: Každopádně ten mural art vzbudil velké pozdvižení. Co říkáte na reakce? Jsou kolikrát i od lidí, kteří se o street art úplně nezajímají.
Zaplavilo to sociální sítě a akce má obrovskou pozitivní odezvu. Možná je to tím, že se proměnila doba a lidi to zajímá mnohem víc. Možná jim ale nezbývá nic jinýho, když při čekání na metro musí u toho mural artu stát.

Lidovky.cz: Nemůže ten zájem být i netradičním spojením s dopravním podnikem?
To asi ne, protože o té spolupráci skoro nikdo neví. Stanice metra je veřejný prostor, který je svým způsobem intimní. Lidé, kteří jezdí metrem pravidelně, mají asi nějaký vnitřní pocit, že jim ten prostor víc patří. Jsou na to místo zvyklí jako třeba na obývák. Vždyť tam stráví desítky minut denně.

Umělec Pasta Oner při výzdobě metra.

Lidovky.cz: Děláte street art už 23 let. Nevybavuji si ohledně vaší tvorby podobné nadšení... 
Jsem za to vděčný a mám z toho strašnou radost. Ale trochu společnosti nerozumím. Dělám výstavy, na které také chodí slušné množství lidí. Nemám problém se zájmem o svou tvorbu, ale je to nepoměrné s tím, když udělám takovou zídku v metru, která je jen tak pro zábavu.

Lidovky.cz: Jak to myslíte?
Sádrokartonové obložení stavby v takovém měřítku by mě nechalo chladným, kdyby to nebylo v prostoru stanice metra. Takových zdí jsem udělal za život desítky a nikoho to nikdy moc nezajímalo. Tohle se na Facebooku sdílí po tisících - virálně.  Pod městem tu navíc byly i větší akce. Sice ne v metru, ale v roce 2012 se konala výstava Městem posedlí v Galerii hlavního města Prahy. Posvětil to i tehdejší primátor.

Lidovky.cz: Všichni, kteří ten mural art dělali, nepatří na scéně mezi žádné nováčky. Kolik jste za ten mural art od dopravního podniku dostali?
Dělal jsem bez nároku na honorář. Upřímně - takové věci už moc nedělám. Mám tolik zakázek, že si musím vybírat a tady jsem to ještě dotoval. Ale to místo je prostě skvělý a jsem rád, že to přineslo úspěch. Jen se furt musím ptát, proč to vzbudilo takový zájem. Je to úlet. Nečekali jsme to.

Lidovky.cz: Dostali jste od dopravního podníku nějaké notičky, jak by měl ten mural art vypadat, nebo jste měli absolutní volnost?
Vůbec nic nám nediktovali. Když něco dělám, tak potřebuji naprostou uměleckou svobodu. V dopravním podniku znají mou práci, tak věděli, co mohou čekat. Vlastně měli radost, jak jsme to udělali.

Umělec Pasta Oner

Umělec vystupující pod přezdívkou Pasta Oner se narodil 1979 v Trenčíně. Street artem se zabývá už 23 let. Dělal například vitráž v Paláci Lucerna či mural s názvem Choose To Be Happy v Dejvicích. 

Umělec Pasta Oner

Výčet jeho děl je na stránkách pastaoner.cz/en/history

Lidovky.cz: Jak dlouho jste na tom pracovali?
Dělalo se to dost v omezeném režimu po večerech. Dopravní podnik nám ale vyšel absolutně vstříc. Původně jsme si mysleli, že na tom budem pracovat tři noci, ale stihlo se to za dvě.

Lidovky.cz: Uvítal byste od města víc takových akcí?
Určitě. Musí to být ale opravdu veřejný prostor. Nemůže to být nějaká zašitá zídka za městem. Chci, aby mé dílo bylo vidět.

Lidovky.cz: Co se s tím mural artem v metru stane, až se stavební práce ve stanici dokončí?
To vám řeknu naprosto přesně. Dělníci tu zeď ze sádrokartonu rozbijou a vyhodí.

Lidovky.cz: Nebude vás to mrzet?
Street art je jedna velká pomíjivost. Ta díla se neustále překrývají a mizí. I ty nejlepší díla během chvíle zaniknou.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...