Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Proč právě dvacet procent? ptají se výrobci lihovin

Slovensko-cest

  8:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na pultech českých obchodů i v restaurací se mohou podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví prodávat lihoviny s 19,99 % alkoholu, prodej lihovin s o o setinu procenta vyšším obsahem už je ale zakázaný. Proč?

Prázdné regály v Bille rychle nahradil nový alkohol foto: Vladěna Ptáčková, Lidovky.cz

Tato otázka netrápí jen řadu návštěvníků restaurací, ale i výrobců alkoholových nápojů. A to z prostého důvodu. Mnozí výrobci totiž nabízí likéry, třeba vaječný koňak či griotku přesně s dvacetiprocentním obsahem a rozhodnutím ministerstva se proto cítí poškozeni.

ČTĚTE TAKÉ:

„Já tu hranici považuji spíše za politické než odborné rozhodnutí,“ řekl LN Zdeněk Chromý, místopředseda představenstva společnosti Rudolf Jelínek. Nikdo z úředníků ministerstva mu zatím údajně nevysvětlil, proč hranice leží na dvaceti procentech včetně. „Pokud chtěli stanovit opravdu jasný limit s kulatým číslem, měli zakázat prodej lihovin s obsahem vyšším než dvacet procent,“ uvedl Chromý.

Firma Rudolf Jelínek má v portfoliu dva druhy alkoholových nápojů s přesně dvacetiprocentním obsahem alkoholu, které nyní nesmí prodávat stejně jako mnohem tvrdší alkohol. A to v situaci, kdy návštěvníci restaurací méně alkoholické likéry přijímají jako náhražku za „tvrdší“ destiláty a jejich prodej by tedy mohl výrobcům alespoň částečně snížit ztrátu kvůli prohibici.

„Ministerstvo možná vychází z představy, že pančování nápojů s nižším obsahem se kvůli spotřební dani nevyplácí. Jenže ta hranice, kdy se vyplácet může, leží minimálně nad třiceti, nikoliv dvaceti procenty,“ řekl Chromý. Dvacetiprocentní likéry přitom vedle Jelínka nabízejí i jiní, rozhodnutím ministerstva podobně poškození výrobci.

Likérka naředí zelenou a griotku

Na pět milionů korun denně odhaduje ztráty způsobené alkoholovou prohibicí druhá největší likérka v Česku, ústecko-prostějovská Granette & Starorežná. O další stovky tisíc navíc bude firma přicházet po zákazu vývozu na Slovensko. Aby ztrátu aspoň trochu snížila, uvažuje o naředění griotky a zelené, aby je dostala pod povolenou dvacetiprocentní hranici. 

"Budeme snižovat obsah alkoholu v griotce a peprmintce. Už děláme vzorky, intenzivně se na tom pracuje," řekl mluvčí firmy Petr Maxa.

Ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že hranice 20 % včetně vznikla na základě odborné diskuse a zkušeností se zabaveným pančovaným alkoholem. „Na této hranici se shodli odborníci i členové koordinačního štábu na základě informací z terénu v oblasti záchytu i z oblasti pravděpodobnosti případného pančování,“ řekl LN mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Z epidemiologického hlediska je podle něj tato hranice dostatečná. Zákaz se přitom týká pouze lihovin, například portské víno se může prodávat, i když má někdy obsah alkoholu vyšší než 20 %.

Přednostka Toxikologického informačního střediska Daniela Pelclová by přitom současnou hranici prohibice „nezměkčovala“. Důvod, který uvádí, je ale sám o sobě důkazem, jak těžké je stanovit, zda dvacetiprocentní alkohol může být z hlediska možného pančování nebezpečnější než devatenáctiprocentní. „Například při posledním případu otravy v Norsku se jednalo o otravu z nápoje o obsahu 20 % metanolu,“ řekla LN Pelclová.

Pravý důvod?

Také Marek Doležal z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT přitom nezná pravý důvod toho, proč ministerstvo stanovilo hranici prohibice přesně od 19,99 %. „To opravdu nevím, zřejmě to vychází z informací o policejním vyšetřování“ řekl LN Doležal. Každopádně podle něj platí předpoklad, že pokud někdo zkonzumuje větší množství méně alkoholického likéru s metanolem, mohou ho čekat stejné zdravotní potíže jako člověka, který vypije třeba dvě deci tvrdého jedovatého destilátu.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha