Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

PROCHÁZKOVÁ: Nesmysly o burkách

Afghánistán

  7:54
Burka je opravdu věc pitomá a vymyslel ji zaručeně nějaký zakomplexovaný, žárlivý muž. Věděla jsem to už před tím, než mi do mejlu přišel pamflet s názvem „Jak žijí oběti radikálního islámu“. Bylo to ve slovenštině. V jakém jazyce byl originál se mi zjistit nepodařilo, stejně jako jsem nevypátrala autora, vlastně spíš autorky.

Burky - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Nejhorší na textu je, že některé jeho části jsou pravdivé, fotky také, ale celek je klasická ideologická propaganda hrající na ty nejnižší lidské pudy. Největší část je věnována burce – plisovanému hadru s mřížkou pro oči, co se nosí hlavně v Afghánistánu.

Prý mřížkou není vůbec vidět, "zvlášť v otvorenej krajině", a tak je žena závislá na pomoci druhých. No nemyslím si, že bychom měli jako humanitární zásilku poslat do Afghánistánu baterii vodících psů. Z burky vidět je, a i když má svět podobu šachovnice, žádnou pomoc při pohybu otevřenou či zavřenou krajinou žena nepotřebuje, tedy pokud není opravdu slepá.

Nepřisuzujme víc špatných vlastností, než má
Já burku mám a vím, jak otravný kus hadru to je. Jen bych mu nepřisuzovala více špatných vlastností, než doopravdy má. Jako třeba údajný "extrémní tlak na hlavu". Jestli to nebude tím, že autoři burku odhadli na "nejméně sedm kilogramů".

Vazenie_z_platna

Tak tolik vážila začátkem minulého století možná burka žen z královského rodu. Vyšívaly si ji zlatem a věšely na ni drahé kameny, takže kvůli parádě pak na šošolce vláčely vskutku pár kilo. Já jsem si současnou běžnou burku hodila na váhu – má 600 gramů.

Manžel se dříve za holkama v burce ohlížel
Nemohu potvrdit ani tvrzení, že se ženy navzájem v burkách nepoznávají. Co víc, můj afghánský manžel, když ještě nebyl manželem, se mlsně za holkama v burce ohlížel. Některé ho nechaly chladným – prý nejsou hezké. V neposlední řadě se burka doma odkládá jako kabát.

Tvrzení, že by dítě nikdy nevidělo tvář své matky, a to ani při kojení, je úplná blbost. "Nech sa to nestane aj u nás" končí prezentace doplněná fotkami kamenovaných nebožaček. Žádný soucit s nimi tohle ale nevyvolá. Naopak. Nenávist ke všemu, co je spojeno s islámem, ano.

Anketa

Chtěli byste, aby v Česku byly burky zakázané?

Ano. 18679
Ne. 2593
Nevím. 404

Poslední výkřik napovídá, že jde spíš o varování před průnikem islámu do našich poklidných a svobodných evropských domovů, než o pokus upozornit na bezpráví. Je to prostě pokřivený pohled Evropanů na tradici zahalování v islámu.

Ani ve snaze poukázat na zlo se nesmí lhát
Týrání dívek, sebevraždy upálením, aranžované sňatky a nedůstojné postavení většiny afghánských žen, to vše je stále smutnou realitou. Jenže ani ve snaze poukázat na zlo se nesmí lhát a zkreslovat. Ani kdyby to narušovalo koncepci, která je současné Evropě vlastní.

Moje afghánská tchýně například nechce burku odložit do truhly za nic na světě a nevyleze bez ní na ulici. Tchán ji přesvědčuje, ať že prý nedělá ostudu, ale ona si svou mřížku před očima nedá vzít. Je to její vzpoura proti příkazu "být svobodná a moderní". Ona si bude, až se jí zachce.