Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Produkty ‚made in China‘ vyrábí často Severokorejci, peníze jdou Kimovu režimu

USA

  18:18
DANDONG - Výrobky „made in China“, které zaplavují celý západní svět, financují severokorejskou ekonomiku. Reportáž z čínské textilní továrny odhalila, že v čínském průmyslu pracují desítky tisíc severokorejských pracovníků, kteří odvádějí většinu svého platu vládě KLDR. Vyrábět produkty pro své ideologické nepřátele jim nevadí, důležitý je profit.

Severokorejci skládají poklonu zesnulému „Drahému vůdci“ Kim Čong-ilovi. foto: Reuters

Textilka v čínském městě Dandong na břehu severokorejské hraniční řeky Yalu nabízí unikátní vhled do toho, jak vznikají „made in China“ výrobky. Pracují v ní severokorejští dělníci a vede ji severokorejský management. Vyrábějí zde produkty, které se posléze opatří logy světoznámých značek a odešlou k prodeji (nejen) do západního světa. A to včetně USA, která proti uzavřenému severokorejskému režimu bojuje ekonomickými sankcemi.

Jihokorejci chtějí poslat do KLDR film The Interview pomocí balónů

Obyvatelé KLDR sice dál žijí v bídě, ekonomika země však roste. Jihokorejští experti odhadují, že jen za tento rok může vyrůst až o sedm procent. Velkou měrou se na tom podílí i Dandong, průmyslová oblast, kde se potkávají čínské a severokorejské obchodní zájmy. Jeden z místních podnikatelů reportérům Washington Post řekl, že zhruba čtvrtina z osmisettisícové populace nějakým způsobem se Severní Koreou spolupracuje. V Dandongu prý pracuje nejméně 13 000 severokorejců.

Dvě třetiny platu vládě

V místní textilní továrně šijí desítky žen kalhoty a další oblečení, z nichž část je přímo určena pro americký trh. „Jsou zde, aby vydělaly peníze pro svou zemi,“ řekl jeden ze severokorejských manažerů, který nechtěl uvést své jméno. Stejná situace je prý v desítkách až stovkách podobných továren podél celé čínsko-korejské hranice, která je tak spíše formálním předělem na mapě, než skutečnou hranicí.

Ženy v továrnách pracují třináct hodin denně, 28 až 29 dní v měsíci za plat asi tři sta dolarů měsíčně (necelých osm tisíc korun - pozn. red.). Z této sumy jim navíc zůstane jen třetina, zbytek plyne severokorejské vládě. „Chtěl bych jim platit více, ale už tak odvádím hodně peněz Pchjongjangu,“ vysvětluje problematickou situaci manažer, který se představil jako Kim.

Čínská ekonomika bude růst pomaleji. Schválil to parlament

Práce probíhají ve třetím patře budovy, o patro níž je závodní ubytovna. Zdi jsou vyzdobeny nápisy jako „Zrealizujme revoluční myšlenky Kim Ir-sena a Kim Čong-ila!“ a výzvami „Oslovujte se ‚soudruhu‘.“ Prodávat zboží „ideologickým nepřátelům“ z USA nebo Japonska prý Severokorejcům nevadí, tvrdí Kim. Jediné, o co jde, je profit. „Je jedno, jestli tržby pocházejí z přátelské, nebo nepřátelské země,“ řekl.

Byznys místo politiky

Ekonomika KLDR je sice slabá, pomalu však přechází na tržní model. Schopní lidé míří spíše než do vládních nebo úředních funkcí do obchodu. Chtějí vydělávat peníze, politická kariéra je už neláká. Manažeři se scházejí v kavárnách a diskutují o obchodních modelech a svých vzorech, mezi něž často patří ředitelé a obchodní stratégové jihokorejských titánů jako Samsung nebo Hyundai.

„Musíme se odlišovat, musíme být unikátní,“ tvrdí jeden z manažerů, se kterým reportéři hovořili. „Žijeme ve světě plném rapidních změn. Kdo by dokázal předpovědět pád Nokie? Jejich chybou bylo to, že příliš lpěli na jednom produktu,“ svěřuje se se svými myšlenkami. Ve své továrně se prý snaží zlepšovat pracovní podmínky - spokojení zaměstnanci jsou totiž podle jeho zjištění výkonnější a zvyšují tím profit. Podobně prý uvažují už i některé státní podniky.

Vezmou si peníze a zmizí

Pro Čínu je však spolupráce se Severní Koreou stále citlivým tématem. V poslední době vznikl například spor ohledně nového mostu přes hraniční řeku Yalu.

Záhada letu MH370. Malajsie truchlí, Čína vzpomínání zakázala

Stavba budovy za 350 milionů dolarů byla pozastavena mimo jiné i proto, že Kim Čong-un nechal v roce 2013 popravit svého strýce Jang Song Taheka za jeho „dekadentní kapitalistický životní styl“. Od té doby zmizelo několik jeho bývalých spolupracovníků a spojenců - často i s penězi, které jim Číňané vyplatili za práci nebo dodání výrobků. Těch se však už nedočkali.

„Někdy si vezmou peníze a pak zmizí,“ tvrdí čínský podnikatel Ri. „Jako předák za to pak nesu odpovědnost. Párkrát už se stalo, že lidé spáchali sebevraždu, protože takhle přišli o všechno,“ řekl. Jiní podnikatelé tvrdili, že kvůli podobným problémům už do KLDR neexportují své zboží. Mnoho obchodníků se však odradit nenechalo.

Poklonit se vůdcům

Obchodník s látkami Zhang například přiznal, že ve svých továrnách zaměstnává pár desítek Číňanů, Severokorejců však v rušných obdobích až deset tisíc. Narozdíl od Číňanů se totiž tolik neštítí těžké manuální práce.

Pro cestu do KLDR ani nepotřebuje pas, má zvláštní povolení, díky kterému může mezi oběma zeměmi volně cestovat. „Za posledních pár let jsem si získal důvěru KLDR. Když má některý z jejích vůdců narozeniny, vezmu košík s ovocem, květiny a jedu jim vzdát hold. Jsem si jistý, že mí klienti o tom nezapomenou informovat příslušné úřady,“ prozradil Zhang.

Kim Čong-un udílí rady, suita s notýsky je v pohotovosti.

A americké sankce? Z těch si malí obchodníci jako Zhang velkou hlavu nedělají. „Sankce platí pro velké, mezinárodní korporace. Ne malé živnostníky jako jsme my,“ myslí si. Finanční instituce v čínském Dandongu vycházejí jemu podobným vstříc, stačí „všimné“ ve formě speciálního poplatku, nebo starý dobrý kufřík plný peněz. „Najdeme si způsob, jak sankce obejít,“ dodává Zhang.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...