Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Prokuratura: Ať se kapitán podrobí testu na drogy

Svět

  15:20aktualizováno  21:48
ŘÍM/PRAHA - Italská prokuratura požaduje, aby se kapitán potopené lodi Francesco Schettino podrobil testu na užívání drog. Italský soud kapitánovi nařídil domácí vězení. Záchranáři našli ve vraku lodi dalších pět mrtvých. Počet obětí po páteční nehodě se tak zvýšil na 11.

Kapitán lodi míří k výslechu foto: Reuters

Firma Costa Crociere, která plavidlo provozovala, připsala ztroskotání chybě kapitána. Uvedla, že Schettino provedl manévr, aby pozdravil lidi na ostrově včetně jistého italského admirála ve výslužbě. "Nemusíte mít Nobelovu cenu, abyste věděli, že loď těchto rozměrů by měla zůstat dál od pobřeží," řekl italský ministr životního prostředí Corrado Clini.

Kapitán by měl brzy stanout před soudem. Pochybení odmítá s tím, že útes nebyl zanesen v námořních mapách. Odmítá i tvrzení, podle kterého loď neopustil jako poslední. Italský deník Corriere della Sera ale na svých internetových stránkách zveřejnil zvukovou nahrávku, kde kapitán tvrdí, že řídí evakuaci ze záchranného člunu.

PŘEPIS NAHRÁVKY ČTĚTE ZDE:

Schettino při dnešním výslechu toskánským vyšetřovatelům řekl, že své plavidlo neopustil. Pouze prý vystoupil do člunu, aby mohl lépe koordinovat evakuaci, a když se loď naklonila, už se mu nepodařilo na ni vrátit. Kapitána soud poslal do domácího vězení. Nevyhověl tak požadavku prokuratury, aby mu prodloužil vyšetřovací vazbu. Prokuratura nyní ještě žádá, aby se Schettino podrobil testu na užívání drog.

Potápěči dál pátrají po tělech pohřešovaných, používali i výbušniny, aby si proklestili cestu vrakem. Plavidlo v pátek narazilo na útes poté, co se odchýlilo od stanoveného kurzu. Úřady před dnešním nalezením pěti těl uváděly, že se stále pohřešuje 29 lidí. Podle pobřežní stráže jde o 14 Němců, šest Italů, čtyři Francouze, dva Američany a po jednom člověku z Maďarska, Peru a Indie. Čtyři z pohřešovaných prý byli členy posádky.

Spouštěcí lana, jejichž pomocí se na hladinu moře dostaly záchranné čluny.

Záchranné práce musely být přerušeny v pondělí po poledni, když se loď uvízlá na útesu kvůli rozbouřenému moři posunula. Dnes ráno začali záchranáři opět loď prohledávat, a to i za pomoci výbušnin, které jim měly umožnit dostat se do lodi na hůře přístupných místech.

ČTĚTE TAKÉ:

Loď měla na palubě asi 2500 tun paliva, a představuje proto potenciální nebezpečí pro životní prostředí. Na odčerpání paliva provozovatel lodi najal nizozemskou společnost Smit. Šéf mateřské firmy s názvem Royal Boskalis v pondělí sdělil, že vypumpování pohonných hmot zabere nejméně tři týdny.

Ministr životního prostředí Clini podle agentury Reuters prohlásil, že kvůli hrozícímu úniku paliva z lodi vyhlásí stav ohrožení. Firmě, která má palivo odčerpat, dal do středy čas na to, aby sdělila, jak to provede. Do deseti dnů by měla uvést, jak odstranit celý vrak.

Záchranáři prohledávají horní palubu lodi.

Stížnost na provozovatele lodi kvůli údajnému neposkytnutí pomoci v ohrožení a právní kroky s cílem domoci se odškodnění mezitím hodlají podat první lidé z Francie a Maďarska.

Kvůli neštěstí začala Evropská komise uvažovat o zpřísnění pravidel pro lodní přepravu osob. Podle komisaře pro dopravu Siima Kallase jsou třeba nová pravidla i v souvislosti s tím, že okružní cesty podnikají stále větší lodě. V nákladní námořní dopravě už EU bezpečnostní pravidla zpřísnila dříve.

Video zachycuje noční evakuaci pasažérů:

Autoři: ,