Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Z vězení propustili obviněnou z kauzy Rath. Promluvila

Česko

  17:08aktualizováno  19:46
OLOVNICE - Jedna z osmi stíhaných osob v korupčním spiknutí kolem exhejtmana Davida Ratha opustila vazební věznici. Jak zjistil server Lidovky.cz, znovunabyté svobody si již od pondělí užívá šéfka stavební firmy Fisa Ivana Salačová. Dalších sedm obviněných včetně Ratha zůstává za mřížemi. Proč?

Společnost Fisa Ivany Salačové foto: Ondřej Golis, Lidovky.cz

Domek ve vesnici Olovnice poblíž Kralup nad Vltavou, kde šéfka firmy Fisa bydlí, hlídají tři statní němečtí ovčáci. Jak reportérům serveru Lidovky.cz potvrdili sousedé, svou paničku mají již několik dní doma. "Je doma, ale ven moc nevychází,“ řekl jeden z nich. Ve dvojdomku s ní bydlí i její tchyně. "Ano, je doma od pondělí,“ potvrdila, ale víc o své snaše mluvit nechtěla. "Se mnou se o tom nikdo nebaví," řekla jen.

Sídlo společnosti Fisa ve Slaném.

Sdílnější nebyli ani ve slánské stavební firmě FISA, kterou Salačová vede. Areál kousek za městem je neprodyšně uzavřen. "Dovnitř vás nepustíme, paní Salačová tu není," odsekl jen hlídač v interkomu. V zápětí vypustil na dvůr hlídacího psa.

Proč propustili zrovna Salačovou, se nepodařilo v pátek odpoledne ověřit. Státní zástupce Petr Jirát nebyl celý den k zastižení.

Propuštění Salačové na svobodu potvrdil i advokát stíhaného exhejtmana Adam Černý. "Víme proč tomu tak je a nechci to vůbec komentovat,“ řekl Černý serveru Lidovky.cz.

Spolupráce s policií?

Salačová byla ve vazbě především kvůli tomu, aby nemohla pokračovat v trestné činnosti a aby neovlivňovala svědky. Podobně jako zbylí stíhaní.

Jelikož byl projekt opravy buštěhradského zámku zastaven, pominul první důvod vazby. Jenže to i v případě ostatních vyšetřovaných. Musel tedy pominout i druhý důvod vazebního stíhání.

ČTĚTE TAKÉ:

Protože policie ještě nemohla stihnout výslech všech svědků, nabízí se jedno možné vysvětlení. Salačová začala s vyšetřovateli spolupracovat a promluvila. Rathovi a spol. by to mohlo jen přitížit.

'Sedmička v krabici' pocházela od Salačové

Přes firmu Ivany Salačové měly podle policejní verze protéct peníze pro skupinu korupčníků kolem Davida Ratha. Oficiálně měla její společnost plnit roli subdodavatele při opravě buštěhradského zámku, podle policie však zajišťovala hlavně transfer peněz z předražené zakázky do kapes skupiny kolem exhejtmana Davida Ratha.

Právě od Salačové mělo pocházet sedm milionů v Rathově krabici a peníze nalezené v bytě Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. Jen několik hodin před květnovým policejním zásahem měl od Salačové vyzvednout 14 milionů ředitel společnosti Konstruktiva Branko Petr Drážďanský.

ČTĚTE TAKÉ:

Peníze pak podle policejního spisu měli oba společně odevzdat rukou mozků celé korupční akce – ředitelky kladenské nemocnice Kateřině Pancové a Petru Kottovi. Jako zálohu z celkové částky 24 milionů, kterou si měli všichni zainteresovaní podle plánu rozdělit.

Kdo je kdo v kauze Rath?

Vedle Davida Ratha, Kateřiny Pancové a Petra Kotta obvinila policie také Jana Drážďanského (ředitel firmy Konstruktiva Branko, která tendr vyhrála), Tomáše Mladého (obchodní ředitel Konstruktivy Branko), Ivanu Salačovou (majitelka společnosti FISA, která figurovala jako subdodavatel zakázky), Luciu Novanskou (členka představenstva ML Compet, spřízněné s firmou Erinyes, která tendr vypisovala) a Martina Jireše (předseda představenstva firmy Puro-Klima, která dodává zdravotnické přístroje).
 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!