Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

S prosbou o diskrétnost, psal člen rozhlasové rady Sobotkovi. Není to autentické, brání se

Česko

  16:42
PRAHA - Uniklé e-maily ze soukromé schránky Bohuslava Sobotky se týkají i dění v Českém rozhlase. Ve třech případech je k nim připojené jméno současného předsedy Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka. V e-mailu dostává premiér informace o dění v rozhlase ještě před oficiálním zveřejněním. Šafařík ale tvrdí, že uniklá korespondence z premiérova e-mailu není autentická. Rada mu zatím věří.

Předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík foto: rozhlas.czReprofoto

„S prosbou o diskrétnost.“ Tak začínají všechny tři e-maily podepsané současným šéfem Rady Českého rozhlasu Petrem Šafaříkem. Jak vyplývá z uniklé korespondence, člověk, který je poslal informoval o jednání rady právě premiéra. E-maily získali hackeři ze soukromého e-mailu Bohuslava Sobotky a zveřejnil je rasistický web.

Národní bezpečnostní úřad pátrá v Sobotkových e-mailech po utajovaných informacích

Šafařík nechtěl situaci serveru Lidovky.cz komentovat. Ráno požádal redaktora o otázky do e-mailu s tím, že je zodpoví. Později už nebral telefon a po jednání odeslal pouze strohou SMS. „Nejsou autentické, víc se k tomu vyjadřovat nebudu.“

Bývalý předseda rady Michal Stehlík zatím Šafaříkovi věří. „Dle jeho názoru nejsou autentické a tudíž se nemáme k čemu vyjadřovat. Když dospělý člověk prohlašuje, že něco nepsal, tak to beru jako realitu,“ míní.

Český rozhlas.

Údajné e-maily od Šafaříka pochází z doby, kdy působil jako řadový člen rady. První je datován na 3. října. V té době rada řešila, zda tehdejší generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan neporušil zákon, když měl zaměstnávat svého syna. Další je datován o téměř dva týdny později, kdy už se probíral Duhanův dočasný zástupce.

Sobotka k ukradeným e-mailům:

"Za dva roky ve funkci premiéra jsme nikdy žádným mailem neposílal žádné informace, které by podléhaly jakémukoliv stupni utajení. Takové informace mají předepsaný režim, v jakém je s nimi možno nakládat," řekl Respektu Sobotka. "Nemám také obavu z žádné korespondence, kterou jsem kdy prostřednictvím internetu vedl."

„Informace o (zatím jen diskrétně) zvažovaném kandidátovi na prozatímní ředitele - Ing. Karlu Zýkovi. Je to pro model ‚úřednické vlády‘, tj. že by pak nekandidoval v konkursu. Přišel s tím Michal Stehlík, nezdá se ale, že by to s dotyčným sám předem projednal,“ přistálo například v Sobotkově e-mailu.

Informace o výběru ředitele

Další ze zveřejněných e-mailů se týkal už výběrového řízení na ředitele Rozhlasu. „Jak bude zveřejněno poté, co rada dostane notářský zápis (prý to může trvat až několik dnů), 5 kandidátů nepodalo správně přihlášku. Bude se tedy v pondělí od 14 hodin zužovat z počtu 26,“ stojí v e-mailu podepsaném Šafaříkem. Zpráva je navíc doplněná o seznam pěti kandidátů.

‚Ahoj Slávku.‘ Hackeři ukradli soukromou korespondenci premiéra Sobotky

Předseda poslaneckého volebního výboru, který vybírá kandidáty do mediálních rad, Martin Komárek (ANO) je v hodnocení situace zatím opatrný. „Jednání rady jsou veřejná. Pokud se to týká jednání rady a ne pouze předsednictva, tak v tom nevidím nic špatného. Každá komunikace člena rady s politiky je ale ze své podstaty podezřelá. Vadilo by mi spíš, kdyby pan premiér dával nějaké instrukce,“ tvrdí.

Místopředseda výboru Vítězslav Jandák je z uniklých e-mailů zdrcen. „ Jestli tohle pan Šafařík dělal, tak to je na jeho rezignaci. Je to zdrcující informace,“ řekl.

V kopii e-mailu adresovaném Sobotkovi byl v jednom případě i předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. „Ale nevidím na tom nic špatného. Volbu generálního ředitele rozhlasu sleduji se zájmem asi jako řada jiných lidí, ale rozhodně na nikoho nevyvíjím žádný nátlak. Jsem si vědom své role a svých kompetencí a stejně tak vím, jaká je role a kompetence rady,“ řekl serveru hlidacipes.org Sklenák.

Sobotka a hackeři

Autor: