Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Proslulý francouzský večerník France Soir zanikl i na webu

Média

  7:00
PAŘÍŽ - Večerník France Soir, který přes půl století patřil k nejznámějším francouzským periodikům, definitivně zanikl. List kvůli finančním potížím loni přestal jako první v zemi vycházet v tištěné podobě a snažil se přežít na internetu, ale obchodní soud v pondělí rozhodl o jeho konečné likvidaci.

Internetová verze francouzského deníku France Soir se rozloučila se svými čtenáři.

Zadlužený deník založený v roce 1944 nenašel nového vhodného investora a jeho zbylý majetek bude rozprodán, napsala agentura AFP. "Tento konec je žalostný. O likvidaci se rozhodlo za deset vteřin bez jakéhokoli vysvětlení. France Soir umírá ve lhostejnosti. Je to pohroma pro pluralitu tisku," řekl člen vedení listu Stéphane Paturey.

Francouzskému tisku pomáhá stát

Francouzský tisk léta těžce zápolí s klesajícím počtem prodaných výtisků a snižující se státní podporou. Zisky z reklamy se přesouvají k internetu, zájem čtenářů klesá. Kromě France Soir je ohrožena řada dalších deníků.

Francouzský tisk ale díky státní podpoře lépe odolává ohrožení, které postihlo tištěná média v ostatních evropských zemích. Na letošní rok mají média prý získat přímou státní finanční pomoc v celkové výši 580 milionů eur. Poskytovat médiím injekce si ale stát může dovolit čím dál méně.

Odborová organizace zaniklého deníku kritizuje ruského investora, který v minulých letech sliboval pracovníkům France Soir záchranu, ale i francouzskou vládu, která tradičně dotuje tisk. "Ticho vlády v tomto případu je nepřípustné," uvedli dnes odboráři.

Deník měl zachránit Rus

France Soir zaměstnával v 60. letech minulého století na 400 novinářů a vycházel v milionech výtisků denně. V listopadu 1970 jeho denní náklad vystoupal na rekordních více než 2,2 milionu výtisků vydání k úmrtí generála Charlese de Gaulla.

V posledních letech měl deník stále větší finanční problémy, až se dostal na pokraj zániku v roce 2009. Tehdy se do jeho záchrany zapojil tehdy pětadvacetiletý naturalizovaný Francouz ruského původu Alexandr Pugačov.

Jeho otec Sergej Pugačov vytvořil ohromné jmění za ruského prezidenta Borise Jelcina a prý zůstal blízký Kremlu dodnes.

PSALI JSME:

Mladý Pugačov investoval do francouzského listu desítky milionů eur a přijal velkorysý plán jeho obnovy. Přitáhl zkušené novináře a uskutečnil několikatýdenní reklamní kampaň. Oproti předchozím 22.000 výtiskům denně vrhl do stánků na 500.000 výtisků za 50 centů (zhruba 12,5 Kč), což byla polovina ceny jeho hlavního konkurenta Le Parisien. Hospodaření ale dále končilo ztrátou a Pugačov postupně přestal list financovat.

Autoři: ,