Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Protesty v Bangkoku sílí, policie poprvé tvrději zasáhla

Svět

  11:52
BANGKOK - V Bangkoku se přiostřily střety mezi protestujícími a bezpečnostními složkami. Policie proti demonstrantům poprvé použila vodní děla a slzný plyn, uvedly to agentury Reuters a AP. Členové opozice prohlašují, že se blíží svržení premiérky Jinglak Šinavatrové.

Protestující v Bangkoku se chrání před slzným plynem foto: Reuters

Na 30.000 demonstrantů začalo v thajské metropoli obléhat nejméně osm státních úřadů, které stráží početné policejní a vojenské síly. U sídla vlády a nejméně dvou dalších úřadů použily vládní síly slzný plyn a vodní děla. Odpůrci vlády přesto vnikli přes zátarasy do areálu policejního sportovního klubu, kde se zdržovala šéfka vlády, ale té se podařilo přesunout na utajené místo, uvedl Reuters. Protestující rovněž obsadili budovu veřejnoprávní televize PBS.

"Jsme všichni bratři a sestry. Prosím, nepokoušejte se dostat dovnitř," vyzývala policie pomocí tlampače demonstranty, než proti nim zasáhla slzným plynem. Bezpečnostní síly v ulicích zůstávají ale podle Reuters dále neozbrojené.

Střelba v ulicích

Sobotní potyčky provázela střelba neznámých osob, která byla v Bangkoku podle agentur krátce slyšet i ráno. Střety propukly hlavně před sportovním stadionem, kde se na mítinku sešlo zhruba 70.000 stoupenců premiérky a jejího bratra, svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry.

ČTĚTE TAKÉ

Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvedla, že ulice kolem stadionu byly posety střepy. Jeden z vůdců provládních "červených košil" tvrdí, že zabiti byli čtyři lidé z jejich řad, ale úřady tuto informaci nepotvrdily. Desítky tisíc provládních demonstrantů se ráno rozešly v obavě před dalšími násilnostmi a začaly opouštět Bangkok.

"Abychom dále nekomplikovali práci vlády, rozhodli jsme se nechat lidi odejít domů," prohlásil vůdce "červených košil" Tchida Tchavónsetch.

Premiérka stále u moci

V Bangkoku se konají manifestace s cílem svrhnout vládu Jinglak Šinavatrové. Došlo i na střety mezi jejími stoupenci a odpůrci, ale až nyní začala policie proti demonstrantům rázně zasahovat. Jedná se o nejhorší politickou krizi v Thajsku od jara roku 2010, kdy nepokoje potlačila až armáda. Celkově tehdy přišlo o život 91 lidí. Premiérka obviňovaná z korupce ale nadále odmítá přistoupit na předčasné volby.

Reuters označuje demonstranty za příslušníky městské střední třídy a roajalistické elity, zatímco stoupence vlády za převážně chudé venkovany. Podle AFP tvoří demonstranty různorodá aliance konzervativní buržoazie a politické skupinky extremistických roajalistů, kteří nenávidí premiérčina bratra. Obviňují ho z pokračujícího ovlivňování vlády a rozeštvávání společnosti, přestože nyní žije v exilu v Dubaji.

Autoři: ,