Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Protikandidáti: Vlčkův odchod je dobrá zpráva. Pro nás

Česko

  9:09
OLOMOUC - Žádné velké změny. Vlčkův odchod neovlivní kampaň, volební výsledky asi jen málo. Tak komentují změnu olomoučtí sociální demokraté i jejich protikandidáti.

Místopředseda ODS Ivan Langer na jednání grémia strany foto: ČTK

Místo Miloslava Vlčka, označovaného někdy svými kritiky za "traktoristu", nastoupí do čela olomoucké kandidátky ČSSD uhlazený Roman Váňa. Ten však nepočítá s tím, že vyhrocená situace změní či zkomplikuje zahájenou kampaň. Nehodlá totiž ani aféry kolem Vlčka vysvětlovat lidem na mítincích.

Vlčkův pád

"Pokud odchod lidé budou chtít vysvětlit, samozřejmě tak uděláme. Ale jinak považuji důvody za podrobně přiblížené," řekl LN Váňa, někdejší kastelán hradu Bouzov, přednosta olomouckého okresního úřadu a poradce ministra kultury. Poslancem ještě nebyl – krajská kandidátka ČSSD se tak skutečně mění v seznam nových tváří.

ČSSD? Nečekám nic nového ani dobrého, tvrdí Langer Také protikandidát za ODS Ivan Langer nečeká, že by změna měla jakýkoli zásadní vliv na kampaň. "Od ČSSD nečekám nic nového, a už vůbec ne něco dobrého," poznamenal Langer.

Na Olomoucku je ODS za ČSSD výrazně pozadu

Vlček porušil zákon, pro který sám hlasoval

Tím, že vracel svému asistentovi více než milionovou půjčku v hotovosti, se dostal Miloslav Vlček do konfliktu se zákonem z roku 2004, který zakazoval placení částek nad 15.000 eur v hotovosti. Sám pro něj tehdy hlasoval.

Jde o zákon o omezení plateb v hotovosti, který se schvaloval začátkem roku 2004. Ze záznamů o jednání sněmovny vyplývá, že Vlček dokonce hlasoval pro to, aby horní hranice pro hotovostní platby představovala přesně 15.000 eur. Ve hře byly různé návrhy. Navrhovalo se, aby hotovostní platby byly omezeny například limitem 150.000 eur, 90.000 eur nebo třeba 60.000 eur.

Na otázku, zda není nyní "na odstřel" také on jako další z kritizovaných kandidátů v kraji, poznamenal, že vnitřní diskusi už mají v ODS za sebou a soustředí se na kampaň. Průzkumy říkají, že ODS se na Olomoucku drží devět procent za sociálními demokraty, což je výrazný rozdíl.

Jako dobrou zprávu však vidí Vlčkův odchod především v novějších stranách. Tedy, především dobrou zprávu pro sebe.

"Změny na kandidátních listinách těsně před volbami na voliče nepůsobí důvěryhodně. V případě, když se jedná o změnu lídra či osoby přímo z vedení strany, může to u voličů vzbudit větší pochybnosti o celé straně. V důsledku pak mohou voliči preferovat spíše jiné politické strany, což může zrovna Věcem veřejným pomoci," odhaduje například jednička kandidátky Věcí veřejných v Olomouckém kraji Lenka Andrýsová.

Kraj, kde by uspělo sedm politických stran V Olomouckém kraji jsou preference ČSSD a ODS jedny z nejnižších v republice. Navíc mívají lidé na Olomoucku podprůměrnou vůli jít hlasovat. Propad od srovnatelných podzimních průzkumů byl radikální, posilují zejména nové politické strany – na Olomoucku by tak kromě současných

Vlček dostane statisícové odstupné

Miloslav Vlček dostane odstupné výši čtyř platů předsedy Poslanecké sněmovny, který pobírá asi 160 000 korun měsíčně. Informuje o tom server iDNES.cz. Vlček si tak odnese 640 000 korun.

sněmovních stran uspěly i Věci veřejné a také Zemanovci.

Sociální demokraté na Olomoucku přitom po včerejšku ještě čekají, jak obsáhlé jsou Vlčkovy plány na opouštění funkcí. Je totiž například také předsedou krajského výkonného výboru ČSSD a někteří jeho spolustraníci naznačují, že dokud se vše definitivně nevyřeší, měl by se vzdát rovněž svých funkcí uvnitř strany.

Více informací o Vlčkově pádu a komentáře najdete v pátečním vydání deníku