Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Protikorupční razie byla účelová předvolební taktika, myslí si olomoučtí radní

Česko

  11:40
OLOMOUC - Zásah protikorupční policie na několika městských úřadech a hejtmanstvích mohl být podle olomouckých radních veden snahou ovlivnit nadcházející komunální volby.

Policista foto: MAFRA - Tomáš Frait

Policie v úterý kvůli evropským dotací a zakázkám na informační systémy zasahovala na několika místech v zemi. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Policisté byli i v sídle olomoucké firmy Tesco SW. Policie politický motiv zásahu na úřadech odmítla.

"Nelíbí se mi, že se určité skupiny a složky této země snaží zvrátit rozhodování voličů v jakýchkoliv volbách prostřednictvím takto obrovských razií, na které byl prostor kdykoliv jindy," řekl dnes novinářům primátor Olomouce Martin Major (ODS). Primátorův náměstek Ivo Vlach (TOP 09) má na úterní policejní akci podobný názor. "Načasování mě připomíná spíš snahu ovlivnit výsledek voleb," míní Vlach, podle nějž je tato snaha očividná.

K TÉMATU:

Policie tvrdí, že postupovala standardním způsobem. "Prováděli jsme realizaci, která byla dozorována Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Postupujeme striktně apoliticky," reagoval dnes na komentáře radních mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Podle náměstka Ladislava Šnevajse (KDU-ČSL) se policisté, kteří v úterý na radnici obsadili oddělení informačních technologií, chovali korektně. "Z jednání, které jsem z nich vycítil, si sami uvědomovali, že jsou loutkami v něčích rukou," řekl Šnevajs.

Na radnicích a úřadech se policisté v úterý zajímali hlavně o data z počítačů. Řada úředníků i vedení se k nim dnes nedostala. V Olomouci si policie vyžádala dokumentaci k projektům dotovaným z integrovaného operačního programu. Policisté se podle Majora zajímali o projekty spojené s výzvou 09, kterou v roce 2010 vypsalo ministerstvo vnitra.

Šlo o dotace na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Dotace byla určena pro statutární města, rozdělila se mezi ně zhruba miliarda korun z evropských fondů.

Ve Zlíně podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka prověřovali policisté zakázky na výpočetní technologie od roku 2009. Kriminalisté se podle něj zajímali o některé dokumenty, které jim magistrát obratem poskytnul. Na olomouckém hejtmanství si policisté vyžádali dokumentaci a výpočetní techniku v souvislosti s projekty integrovaného operačního programu.

Autoři: ,