Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Provize z privatizace Mostecké uhelné mířily do ČSSD

Česko

  7:36aktualizováno  21. ledna 15:41
PRAHA - Milionové provize z někdejší privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) před lety zprostředkovaně získali i oficiální představitelé sociální demokracie.

Podle informací Mladé fronty Dnes více než 30 milionů korun nejdřív dostala firma, v níž působil tehdejší šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř - pokladník strany, jejíž vláda doly rozprodávala.

Sobotka: ČSSD nebude nové informace o Mostecké uhelné řešit

Informace o údajné provizi za privatizaci Mostecké uhelné společnosti se podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky netýkají sociální demokracie jako strany.

Vedení ČSSD, které se dnes odpoledne sejde, se jimi proto nebude zabývat, řekl dnes Sobotka.

Mladá fronta Dnes uvedla, že milionové provize z prodeje Mostecké uhelné společnosti mířily do firmy Nomainvest, ve které působil ekonom sociálních demokratů Zdeněk Uhlíř, a do Nadačního fondu Zdraví pro studenty, kterému předsedal tehdejší šéf poslanců ČSSD Stanislav Gross a v jejímž vedení byli místopředsedové ČSSD Karel Kobes, Zdeněk Škromach a Petra Buzková. Podle listu bylo financování Nadačního fondu neprůhledné a peníze z něj mohly putovat do Lidového domu.

S pozastavením členství těchto politiků ale podle Sobotky ČSSD nepočítá.Gross požádal o přerušení členství do doby, než vyšetřování kauzy skončí.


Společnost následně převedla deset milionů na účet nadace, které předsedal expremiér a tehdejší předseda ČSSD Stanislav Gross. Švýcarské úřady už dříve zdokumentovaly, že kupec 46 procent akcií mosteckých dolů, švýcarská Investenergy, těsně po rozhodnutí české vlády o prodeji v srpnu 1999 poslal obří provizi pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů Kč) na účet na Gibraltar. Stát akcie prodal za 650 milionů korun, provize tedy činila 27 procent z ceny obchodu.

K účtu měl přístup zbrojař Pavel Musela - lobbista blízký Grossovi. Musela údajně peníze dále přerozděloval. Z dokumentů švýcarských úřadů podle MfD vyplývá, že část z provize byla přes Kypr převedena na účty lidí z Grossova okolí - Jiřího Martinka a Antonína Sýkory.

Deník informuje, že další více než milion dolarů (tehdy přes 34 milionů korun) z provize šel koncem roku 1999 a v roce 2000 formou půjček přes Panamu a Švýcarsko až do tuzemské firmy Nomainvest. Tyto půjčky nebyly splaceny. Ve firmě podle MfD tehdy působil Uhlíř.

Nomainvest v roce 2000 poskytl půjčku deset milionů korun Nadačnímu fondu Zdraví pro studenty. Fond krátce předtím založil Gross a jeho blízký spolupracovník, tehdejší místopředseda ČSSD Karel Kobes. V dozorčí radě seděl i Uhlíř. Ani tato půjčka nebyla splacena a Nomainvest se po dvou letech rozhodl dát ji nadaci jako dar.

Podle Grosse byly peníze použity v souladu se zákonem

Gross tvrdí, že s provizí za prodej dolů nemá nic společného. Kvůli kauze se ale vzdal členství v ČSSD. K financování nadace uvedl, že se mu věnoval především Kobes. Dárce peněz prý příliš nezkoumali. "Naše odpovědnost byla za to, že peníze z fondu budou využity v souladu se zákonem. Jsem si jistý, že této povinnosti jsme dostáli," uvedl Gross.

V minulosti již byli v souvislosti s Mosteckou uhelnou vyslýcháni expremiér Miloš Zeman a další členové jeho vlády.

Autoři: ,