Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Průlomový verdikt: soud vyhověl dědičce, muzeum za golema zaplatí

Česko

  9:35
PRAHA - Pražské muzeum voskových figurín musí zaplatit 50.000 korun za vystavování dvou soch golema. Městský soud v Praze dnes částečně vyhověl žalobě Dagmar Dományové, která je dědičkou autorských práv sochaře Jaroslava Horejce. Ten vymyslel podobu obřího hliněného golema z filmu Císařův pekař - Pekařův císař. Rozsudek zatím není pravomocný.

Golem. foto: Reprofoto

Jde o precedenční verdikt, což do budoucna znamená, že za komerční využití filmového Golema bude nutno platit. Jen na pražském městském soudě leží dvě obdobné žaloby podané Dományovou, které čekaly na vyřešení tohoto pilotního sporu.

Vše se od začátku točilo kolem toho, zda Horejc svoji představuPůvodní originál Golema golema nějak "materializoval", nebo jen dal dělníkům v barrandovských ateliérech pokyny, aby nakašírovali modely, které pak ve filmu hrály. Vše komplikovala skutečnost, že se z Horejcovy práce na filmu nezachovalo naprosto nic - žádný model ani skici. Advokát Dományové ovšem před týdnem soudu předložil knihu Ondřeje Suchého s dobovou fotografií, na které je zachycen režisér filmu Martin Frič s malým modelem golema a popiskem, že jde o zmizelou Horejcovu předlohu.

A právě kniha po pěti letech probíhajícího sporu rozhodla. "Lze považovat za prokázané, že akademický sochař Horejc je autorem námětu a modelu golema," zdůvodnil svůj verdikt soudce Martin Valehrach. Dományové přesto přiznal jen polovinu jí požadované částky. Podle posudku Vysoké školy uměleckoprůmyslové totiž golemové z voskového muzea odpovídaly filmové předloze jen z části. Soud proto rozhodl, že nešlo o kopii, ale jen o "užití silných autorských prvků".

Mezi ty patří především mohutná hliněná postava, prasklina na hrudi a svorníky, které drží golema pohromadě. Bájného golema, jehož podle legendy povolal k životu rabi Löw na konci 16. století, si před Horejcem různí umělci, včetně třeba Mikuláše Alše, představovali naprosto jinak. Většinou šlo o expresivně oblečeného živého muže, nikoliv o hliněného obra.

Jednatel voskového muzea Zdeněk Kočík považuje rozsudek za nespravedlivý: "Je to nemravné, mám v muzeu 50 figur a za žádnou se neplatí." Odvolat se však nechce vzhledem k tomu, že soud uznal, že jeho Golemové nebyli kopií toho filmového. Advokát Dományové Rudolf Leška chce naopak své klientce doporučit, aby se odvolala a vysoudila celou částku.

Spor o práva na golemovu podobu a její komerční využití řešil městský soud už v roce 2007, kdy žalobu Dományové zamítl. Tehdy se dědičce podle Valehracha sice podařilo prokázat, že Horejc byl autorem výtvarného návrhu sochy filmového golema, nikoliv však autorem námětu a modelu. Vrchní soud mu pak ale případ vrátil k dořešení.