Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

První bezdomovci v Brně už dostali neprodaná jídla z restaurací

Česko

  18:30
BRNO - Brněnští bezdomovci poprvé dostali jídlo, které se jako polední menu neprodalo v brněnských restauracích. Segedínský guláš, brambory s masem a omáčkou nebo těstoviny si díky iniciativě dalo 30 lidí bez domova. Snědly se i dva hrnce polévky, kterou restauratéři dodali, vločková i bramborová.

První bezdomovci dostali v Brně neprodaná jídla z restaurací. foto: ČTK

Jídla se vydávala v Mlýnské ulici v provozovně Armády spásy. V první den akce se zapojilo pět restaurací. Náměstek věří, že jich přibude a pozitivní příklad přitáhne další. Dosud se prý někteří báli, aby jim účast v dobročinném projektu nezkazila pověst. "Řekne se o nás dávají jídlo bezdomovcům. Kdovíjak se tam vaří," tlumočil jejich obavy primátorův náměstek Daniel Rychnovský.

Brněnská radnice s nabídkou zapojit se do projektu Jídlo pro bezdomovce oslovila 39 restaurací. Příští týden zahájí jednání s dalšími.

Radnice doufá, že se přidají další restaurace
K záměru se zatím přihlásilo šest restaurací. "Mohlo by to být lepší, ale hlavně že celá myšlenka nespadla pod stůl a projekt se od února pomalu rozjede. Když se to zaběhne, další restaurace se přidají," doufá náměstek.

Bezdomovci

Větší starost než hlad je mráz

V České republice neexistuje přesná statistika bezdomovců. Odhady se liší až řádově podle toho, koho za bezdomovce považují. Například zpráva pro Evropskou observatoř bezdomovectví z roku 2005 hovoří jen pro Prahu o 3000 až 5000 lidech spících venku. V Brně sčítání bezdomovců přineslo odhad 1500 lidí. Letošní zima potvrzuje, že pro bezdomovce je bezprostředně větší potíží teplo než strava. Letos například právě v Brně na následky podchlazení zemřelo pět lidí bez domova.

Konkrétní názvy provozoven ale radnice nezveřejňuje, nechává na nich, aby tak případně učinily samy. "Je to dvousečná zbraň. Představte si, že klienti začnou říkat, že vlastně nakupováním u nás přispívají na neprodané porce pro bezdomovce. A pak uvažujte, jestli je to pro nás pozitivní, či negativní reklama," poznamenal zástupce jednoho z podniků, který o zapojení do systému uvažuje.
Další rovnou říkají, že by se nezapojili. "Je to problém, vaříme z kvalitních surovin, musíme umět připravit si meníčka tak, aby vyšla. Deset porcí denně znamená za rok tisíce, to si nemůžeme dovolit," dodal majitel restaurace v centru.

Iniciátor se inspiroval v Německu
S iniciativou přišel majitel dvou brněnských provozoven Richard Hošek. "Žil jsem v Německu a tam je to běžná věc," vysvětluje. Přesadit německou zkušenost do českých podmínek zkoušel několik let. Největší obavy má z toho, aby teď, když projekt vzalo za své město, nedělali zbytečné potíže hygienici. "Do doby, než má jídlo být spotřebováno, se vejdeme. K bezdomovcům by se meníčka měla dostat tak kolem páté," ujišťuje Rychnovský.

Průměrně zůstává v restauraci deset jídel
"Když jíme staré zbytky z popelnic, nevadí jim to. Tak proč by teď měli otravovat," soudí jeden z bezdomovců, který se těší, že se častěji dostane k teplému pokrmu. Dosud tomu tak bylo totiž jen výjimečně.

Není zatím jasné, kolik porcí jídla se tak podaří získat – ani ty restaurace, které se zapojí, totiž ve prospěch bezdomovců nemusejí dát všechny neprodané porce. Některé si mohou "schovat" například na večer, jiné nemusejí nabízet ten typ menu, který je podle předpisů potřeba rychle spotřebovat.

Podle odhadu zůstává v kuchyních restaurací kolem deseti neprodaných jídel denně. "Deset porcí sekané s bramborovou kaší, to si domů skutečně neodnesu," poznamenal ironicky jeden z kuchařů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!