Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

První oběť exodu lékařů. Končíme, hlásí českokrumlovská nemocnice

Česko

  16:49
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Výpovědi lékařů ohrozily další existenci nemocnice v Českém Krumlově. K výzvě Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme, se tam připojilo 37 procent z 62 doktorů.

Svoji připravenost podat k 31.12. 2010 výpověď , pokud nebudou požadavky požadavky lékařských odborů naplněny, podepsalo téměř tři tisíce lékařů. foto: Adéla Čabanová, Lidové noviny

"Máme 62 lékařů a z toho 23 dnes podalo výpověď, a to napříč všemi lůžkovými odděleními. Pokud si to nikdo z nich nerozmyslí a všichni k 1. březnu nenastoupí do práce, tak my jsme schopni jeden, maximálně dva měsíce udržet akutní péči, pak končíme," řekl místopředseda představenstva českokrumlovské nemocnice pro zdravotní péči Jindřich Florián.

Čtěte také

Zatím podle něj v nemocnici poběží normální provoz a vedení bude doufat, že vláda, respektive ministr začne s lékaři jednat. "Pokud by lékaři opravdu nenastoupili do práce a vláda s nimi jednat nezačala, tak březen - duben by bylo to období, kdy bychom museli tu péči redukovat a některá oddělení zavřít," konstatoval. Pokud nemocnice péči omezí, a nebude mít dostatek kvalifikovaných lékařů, tak zdravotní pojišťovny přestanou řadu výkonů platit, čímž se nemocnice dostane do ekonomického propadu, který už nebude schopna vyrovnat. Nejpozději k 1. květnu by tak skončila, uvedl Florián.

Z jihočeských nemocnic odejde desetina lékařů
Výpovědi na jihu Čech dorazily také do dalších třech nemocnic. Celkem jich pošta zatím doručila 99. Z jihočeských nemocnic by tak k 1. březnu odešla necelá desetina z celkem 970 lékařů. Zástupci vedení nemocnic budou o situaci jednat začátkem nového roku na krajském úřadě.

Děkujeme, odcházíme

Výpovědi do úterního večera podalo 3650 ze 16.000 nemocničních lékařů. Podle lékařských odborů ale toto číslo ještě mírně stoupne.

K výzvě, jejímž cílem je mimo jiné tlak na zvýšení mezd lékařů, se přihlásili v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Táboře a v Písku. Žádný lékař zatím nepodal výpověď v českobudějovické, strakonické, prachatické a dačické nemocnici; podle LOK se k tomu ani nechystají.

Přes 30 procent z 98 lékařů dalo výpověď v jindřichohradecké nemocnici. Ředitel Jaroslav Vohnout chce s každým z nich ještě mluvit. "Můj názor je takový, že převážná většina z nich to nemyslí tak, že chce z té nemocnice opravdu odejít," řekl. Poměrně vysoké procento dalo výpověď na ARO, chirurgii, ortopedii a neurologii.

Do táborské nemocnice dorazilo 29 výpovědí, k výzvě se tam aktivně připojilo 23 procent ze 127 lékařů. Podle místopředsedkyně představenstva Jany Chocholové bude nemocnice hledat řešení během dvou měsíců, co výpovědi budou běžet. Hned v prvním lednovém týdnu bude schůzka na kraji, řekla.

Rok 2010 v obrazech

V písecké nemocnici dostali výpověď od 17 ze zhruba stovky lékařů, tedy 17 procent. "Zatím to na nějaký krizový scénář nevypadá. Otázkou je, zda tu akci nepodpoří ještě nějací další lékaři," uvedl ředitel Jiří Holan.

Z českobudějovické nemocnice mělo koncem roku podat výpověď 22 lékařů, nakonec od záměru ustoupili. V nemocnici jich podle předsedy představenstva Břetislava Shona pracuje celkem 401, s průměrnou mzdou 61.000 korun. K srpnu se mzda meziročně zvýšila asi o 3000 korun a patří ke špičce celorepublikového žebříčku.

Autoři: ,