Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

První obvinění za likvidaci sedláků

Česko

  8:57
PRAHA - Za účast v „kolektivizaci“ byl – vůbec poprvé – obviněn někdejší funkcionář národního výboru v obci Třitce na Rakovnicku Rudolf Pavlíček. Ten podle ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavla Breta měl v roce 1952 podepsat rozhodnutí o znárodnění majetku sedláka Karla Horáčka. Jako první na případ upozornily Hospodářské noviny.

Čeští a moravští sedláci a jejich příbuzní jsou téměř zapomenuté oběti komunismu. foto: Post Bellum/archív obce Nedomice// Koláž Šimon LN

Sedmasedmdesátiletý Pavlíček je obviněn z porušování pravomocí veřejného činitele. Za to mu hrozí až deset let vězení. Pavlíčkův obhájce se ale proti obvinění brání. „I kdyby se ten skutek stal, je promlčený,“ tvrdí advokát Čestmír Kubát. Sám Pavlíček se k obvinění vyjádřit nechtěl. Podle právníka z advokátní kanceláře Martin Tocik & Partner Romana Bělohlavého ale nemusí být tento skutek promlčen.

„Trestné činy spáchané od února 1948 do prosince 1989, jejichž horní hranice je deset let a byly spáchány veřejným činitelem z politických důvodů, se nepromlčují. Samozřejmě se k tomu bude muset vyjádřit soud,“ říká Bělohlavý. „Pokud se k tomu soud postaví kladně, tak to promlčené není.“ Další obvinění možných viníků kolektivizace se ale chystají. V Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se už shromáždilo přes 350 podání z celé republiky.

 Úřad argumentuje tím, že Pavlíček a další možní viníci kolektivizace se řídili vnitřní směrnicí z roku 1951. Na jejím sepsání se tehdy podílely špičky komunistické strany včetně prezidenta Klementa Gottwalda. Podle této směrnice pak komunisté proti rolníkům postupovali. Nejdříve jim zadali úkol dodávat velké, a často nesplnitelné dodávky masa, obilí či vajec, a pak jim majetek zabavili. Nakonec následoval příkaz k vystěhování se zákazem návratu. Podle Breta však byla tato směrnice „nejen protizákonná, ale odporovala i tehdejší ústavě“.

 Farmáře a sedláky s pozemky většími než 15 hektarů označoval poúnorový režim ruským slovem „kulak“. Příčinou zničení jejich stavu byly obavy, že sedláci budou překážkou kolektivizace – zakládání Jednotných zemědělských družstev. V letech 1949 až 1953 postihla represe dva tisíce rodin.
Autoři:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...