Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

První představitel Rudých Khmerů byl odsouzen na 35 let

Svět

  7:47aktualizováno  9:56
PHNOMPENH - Více než 30 let po konci hrůzovlády Rudých Khmerů v Kambodži padl u mezinárodního trestního tribunálu pro Kambodžu v Phnompenhu první rozsudek nad bývalým vysokým představitelem režimu. Velitel neblaze proslulé kambodžské věznice S-21 Kang Kek leu byl odsouzen k 35 letům vězení. Byl shledán vinným z účasti na vraždách a mučení a ze zločinů proti lidskosti.

Velitel věznice Rudých Khmérů Kang Kek Ieu, přezdívaný Duch foto: ČTK/AP

Podle agentury AP však sedmašedesátiletý odsouzený pobude ve věznici jen 19 let, protože soud mu do trestu započítal 11 roků, které už strávil ve vazbě, a pět roků, po které byl prý nezákonně zadržován kambodžskou armádou v době, kdy ještě neexistoval nynější mezinárodní trestní tribunál.

Během celého procesu, který se konal loni od března do listopadu, odsouzený, jenž v 90. letech konvertoval ke křesťanství, svou vinu nepopíral. Několikrát se omluvil pozůstalým obětí, požadoval, aby byl co nejpřísněji potrestán, ale vždy odmítal jakoukoli osobní účast na popravách a mučení. Nebyl prý exponentem režimu, ale údajně jen pouhým poslušným vykonavatelem jeho příkazů.

Lidé sledují zasedání mezinárodního trestního tribunálu pro Kambodžu v Phnompenhu s velitelem Rudých Khmérů  Kang Kek Ieuem

Šestačtyřicetiletá Saodi Ouch po oznámení trestu propukla v takový vzlykot, že skoro nemohla mluvit. "Celá má rodina zemřela, má starší sestra, můj starší bratr, zůstala jsem sama jediná, nemohu to přijmout," řekla.

Za vlády Rudých Khmerů bylo v Kambodži v druhé polovině 70. let minulého století zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí. Žaloba žádala pro někdejšího "hlavního kata" trest 40 let vězení.

Čtěte také:

Soudce Nil Nonn řekl, že bývalý učitel matematiky Kang Kek leu je válečný zločinec. Nejsou prý ale k dispozici dostatečné důkazy o tom, že sám mučil své oběti. Za dobu, kdy řídil věznici Tuol Sleng, prošlo tímto přísně tajným zařízením pro nejhorší "nepřátele" státu na 16.000 lidí. Podle AP se má za to, že jen 14 vězňů ve vyhlazovacím táboře přežilo.

Případ Kang Kek leua by prvním, o němž tribunál OSN pro Kambodžu, ustavený k trestnímu stíhání bývalých exponentů režimu Rudých Khmerů, rozhodoval.

Vražedný režim Rudých Khmérů si vyžádal 1,7 milionu obětí

- Rudí Khmerové vládli terorem v Kambodži v letech 1975 až 1979, kdy se snažili vytvořit beztřídní agrární společnost bez peněz, vlády práva, osobní svobody, rodinných vztahů i individuálního myšlení a technických vymožeností. Obyvatele měst "zkažené západní kulturou" vyhnali na venkov na převýchovu, zrušili také školy a výukou mohla být jen politická školení spojená se sebekritikou a udílením trestů. Šílenému experimentu, který měl Demokratickou Kampučii přeměnit v zemědělský ráj, podlehlo během čtyř let jejich vlády 1,7 milionu lidí, tedy více než pětina populace země.

- Ideologii režimu Rudých Khmerů, která byla šílenou směsicí maoismu a nacionalismu, rozvinul Saloth Sar, řečený Pol Pot, který věnoval ozbrojenému boji v řadách komunistického hnutí prakticky celý život.

- Skutečnou moc Rudí Khmerové získali po letech gerilového boje proti autoritativní vládě prince Sihanuka a pak generála Lon Nola, když USA vzdaly válku v Indočíně. Američany podporované vlády v Saigonu a Phnompenhu nedokázaly bez jejich pomoci přežít. Hlavního města Kambodže se Rudí Khmerové zmocnili 17. dubna 1975. Mnoho obyvatel vítalo ukončení bojů a doufalo, že dojde k jakémusi národnímu usmíření. Nastal však opak.

- Obyvatelé měst byli posláni na venkov na převýchovu a nuceni otročit na "vražedných" rýžových polích, kde se pracovalo od úsvitu do soumraku. Násilná kolektivizace vedla k naprosté centralizaci a rozpadu ekonomiky. Vypuzeni byli všichni cizinci, kontakty s vnějším světem byly zpřetrhány. Znakem nedostatečné převýchovy a tedy prohřeškem bylo i vlastnictví knihy nebo brýlí či jakéhokoliv osobního majetku kromě povolené misky a lžíce. Smrtí se trestal sebemenší přestupek. Stačil projev samostatného myšlení, zločinem byla i znalost cizího jazyka.

- O pád vražedného režimu se postarala vietnamská armáda, která 7. ledna 1979 obsadila kambodžskou metropoli Phnompenh. Vietnamská vláda totiž už déle odmítala přihlížet přeshraničním útokům ozbrojených skupin Rudých Khmerů.

- I po svržení však o sobě Rudí Khmerové, neboli stoupenci Komunistické strany Kambodže (KSK), dávali vědět. Uchýlili se do pohoří Dangrek na kambodžsko-thajské hranici, odkud celá 80. léta vedli partyzánský boj proti místním vládám a Vietnamcům. Umožňovala jim to podpora zemí jako je Thajsko, Čína a USA, které se tak snažily vyčerpat prosovětsky orientovaný Vietnam, který se z Kambodže stáhl v roce 1989. Přežili i konec studené války, kdy mohli díky misi OSN složit zbraně a beztrestně se zapojit do chystaných voleb, což mnoho z nich využilo. K bývalým stoupencům Khmerů bývá řazen například současný premiér Hun Sen.

- Hlavní strůjce vražedného režimu Pol Pot byl zbaven moci vlastními souputníky roku 1997. Provizorní soud Rudých Khmerů ho poté za "zradu země" odsoudil "k doživotnímu vězení". Zemřel v džungli 15. dubna 1998 na selhání srdce.

- Představitelé Kambodže a OSN v červnu 2003 podepsali dohodu o zřízení tribunálu pro bývalé vůdce Rudých Khmerů a jako první byl tribunálu v červenci 2007 předán Kang Kek leu, známý také pod přezdívkou Duch (v různých jazycích se vyslovuje různě - mimo jiné dyš, duš nebo duk), který šéfoval v době hrůzovlády Rudých Khmerů neblaze proslulé věznici S-21 v Phnompenhu. Tento bývalý učitel matematiky byl dnes odsouzen k 35 letům vězení.

- Kromě Kang Kek leua mají být souzeni ještě čtyři další přední představitelé Rudých Khmerů. Jsou to hlavní ideolog Rudých Khmerů, bratr číslo dvě Nuon Chea, někdejší premiér Khieu Samphan, bývalý ministr zahraničí Ieng Sary se svou ženou Ieng Thirith. Spravedlnosti unikl bývalý šéf ozbrojených sil Rudých Khmerů Ta Mok. Tento jednonohý generál, který byl zadržován od března 1999, zemřel bez jakýchkoliv výčitek svědomí v červenci 2006.

Autor: