Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ptačí chřipka je horší, vzkazují z Asie

Asie

  13:35
HONGKONG - Odborníci, kteří mají zkušenosti s bojem proti epidemii SARS a ptačí chřipky v Asii, považují riziko té prasečí za mírnější. Varují, že se nyní vyčerpají zásoby antivirových léků, které se poté nebudou dostávat k léčbě ptačí chřipky. Tu stále považují za daleko nebezpečnější.

Prasečí chřipka vypukla v Mexiku. foto: ČTK

"Virus je relativně slabý a zhruba odpovídá běžným chřipkovým virům přenášeným mezilidským kontaktem. Nedomnívám se, že se změní v prudce nakažlivý. Ale je to nový chřipkový virus, lišící se od běžného viru H1N1, a osoby, které se jím infikovaly, proti němu nemají protilátky, což pomáhá jeho šíření," prohlásil Masato Taširo, zaměstnanec japonského národního ústavu infekčních chorob a člen krizového výboru Světové zdravotnické organizace (WHO).

"Následky nového viru A/H1N1 takzvané prasečí chřipky na společnost jsou očividně podstatně menší než u mnohem agresivnějšího viru H5N1 ptačí chřipky. Proto není nutné přijímat stejně přísná opatření, ale je zapotřebí reagovat flexibilně. Obávám se, že nyní vypotřebujeme zásoby antivirových léků, a až budeme muset bojovat proti ptačí chřipce, nebudeme k tomu náležitě vyzbrojeni. Největší hrozbou pro lidstvo zůstává virus H5N1 ptačí chřipky," dodal Taširo.

A/H1N1 + H5N1 = tragédie
Mikrobiolog z hongkongské univerzity Guan Yi souhlasí, že virus A/H1N1 takzvané prasečí chřipky je zatím velmi mírný. "U epidemie (španělské chřipky) v roce 1918 ale byl virus také zprvu neagresivní a druhá vlna jeho šíření zabila obrovské množství lidí. Nemůžeme tedy vědět, jak se stávající situace vyvine," podotýká lehce varovným tónem Yi.

Yi rovněž upozorňuje na potenciální nebezpečí zkřížení viru A/H1N1 nového typu prasečí chřipky s virem H5N1 ptačí chřipky. "Pokud se nákaza rozšíří do Egypta či do Indonésie, kde je virus H5N1 endemický, mohl by se z něj stát velmi silný virus H5N1 snadno přenosný z člověka na člověka. Pak bychom měli velké problémy, byla by to tragedie," dodal mikrobiolog.

Největší problémy nastanou prý až v zimě
Hongkongský odborník na infekční nemoci Lo Wing Lok vidí optimismus v nadcházejícím létě. "Tato první vlna nákazy by mohla být zvládnuta díky počasí. Až přijde léto, chřipková sezona v Severní Americe skončí, takže prvotní dopady se zmírní," konstatuje Lok.

"Ovšem s příchodem zimy, v listopadu a v prosinci, by mohla udeřit mohutná vlna infekce s řadou smrtelných případů. V současné době bude mít choroba pravděpodobně dopad hlavně na jižní polokouli, protože tu teď čeká zima. Nový Zéland, Austrálie by mohly hlásit nárůst případů," uvedl Lok.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!