Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Půda neudrží vodu, proto přišla povodeň, vysvětluje klimatolog

Česko

  15:56
PRAHA - Za povodně může velká rozkolísanost počasí, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz přední český geolog a klimatolog Václav Cílek. Kvůli tomu už člověk podle něho pomalu neví, jaké je roční období.

Povodně na severu Moravy foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

LN: Jak je možné, že se voda na Moravě zvedla tak rychle? Vypadá to, jako by nikdo nebyl na takovou zkázu připraven, přestože tu máme zkušenost s povodněmi z minulých let.
Geolog a klimatolog Václav CílekV podstatě jde o to, že krajina ztrácí schopnost zadržovat vodu. A to hned z několika důvodů. První důvod je obecně velké množství různých asfaltových a nevsakových povrchů. To se však zdá jako sekundární. Primárním důvodem je to, že v celé Evropě dochází k úbytku organické hmoty v půdě. Půda tedy nemá otvory pro vodu. Dříve pršelo dva až tři dny a voda se začala pomalu zvedat. Nyní stačí jeden den deště a voda okamžitě letí nahoru.

Přehled povodní posledních let

Červenec 1997 - povodeň postihla skoro třetinu celé České republiky, vyžádala si 50 lidských životů
Červenec 1998 - voda vystoupala hlavně v okresech Náchod a Rychnov nad Kněžnou, 6 obětí
Srpen 2002 - velká voda postihla prakticky celé Čechy, historickou Prahu zachránily včas postavené protipovodňové bariéry, 17 obětí
Březen, duben 2006 - povodeň zastihla sedm krajů (Jihočeský, Středočeský, Ústecký, Pardubický, Královéhradecký, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský), 7 obětí


LN: Existuje možnost, jak takové výkyvy počasí předpovídat?
Jde o to, že se dnes stírají rozdíly mezi jednotlivými ročními období. Člověk pomalu neví, jestli je léto, jaro, podzim nebo zima. Ta předpověditelnost je tedy do značné míry velmi nízká. Tyhle jevy se prostě dějou a dít se budou.

LN: Jde se bránit proti takovým katastrofám?
Jde. Je několik základních strategií - například ta ekologická, ve které se většina ekologů snaží bojovat proti znečišťování atmosféry. Existuje také strategie politická, která s neočekávanou krizi - povodní dopředu počítá. To znamená, že si někteří politici řeknou, že stejně nenadělají nic s tím, že lidé budou nadále spalovat uhlí a spíše si spočítají, že hrozí větší riziko jak povodní, tak sucha. Dá se tedy teoreticky říct, že pokud nyní prší hodně, může být srpen velmi suchý. Nedá se to však určit takhle jednoduše.

LN: Praha se v roce 2002 připravila na povodně tak, že vytvořila proti vodě bariéry. Proč neučinili stejná nebo podobná opatření na Moravě, když měli zkušenost z let minulých?
Postavit bariéry znamená to, že máte vybudovanou velmi nákladnou protipovodňovou ochranu. To jsou například ty mobilní stěny, kterými můžete ochránit město, ale nemůžete tímto způsobem ochránit celou krajinu.

Státní výdaje na protipovodňová opatření

V Česku se dosud na protipovodňová opatření vydaly miliardy korun. Další desítky miliard budou ještě potřeba v příštích
letech. Na mnoha místech jsou opatření stále nedostatečná, řadě míst zcela chybí. Dle studií ministerstva zemědělství by bylo zapotřebí do roku 2021 investovat zhruba 50 miliard korun.
zdroj: ČTK

LN: Souvisí podle vás současný stav s globálním oteplováním?
Globální oteplování je fakt, který proměňuje globální klima. Je to však taková moderní argumentace, že za všechno může globální oteplování. Já bych spíš řekl, že je veliká volatilita (kolísání) počasí. Ta rozkolísanost ve všem se stává jedním ze znaků tohoto světa a je v podstatě jedno, zda se jde o klima či bankovní krizi.