Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

PUNČOCHÁŘ: Dobrý salát, to je umění a není jen pro holky

Jídlo

  6:35
Trend velí jasně. Většina z nás se přiklání k zdravějšímu životnímu stylu, lidé začínají přemýšlet o tom, co jedí a polotovary se pomalu vytrácí z našich kuchyní. Co mi ale v restauracích, ale i domácích kuchyních ještě trochu chybí jsou různé druhy salátů. Velmi často se v nabídce objevují různé variace na nakrájenou zeleninu doplněnou sýrem nebo kuřecím masem s nějakou tou kupovanou nebo už i domácí zálivkou.

Jan Punčochář foto: Archiv Jana Punčocháře

Šopský, řecký nebo ceasar salát jsou asi ty nejčastější, které můžeme v menu najít. Nově se hodně často objevují i saláty s krevetami nebo salát z červené řepy s kozím sýrem, ořechy a medem.

Je toho ale mnohem víc, co se dá ze zeleniny vykouzlit. A není třeba se omezovat jen na zeleninu. Skvělý salát můžete připravit i třeba kombinací zeleniny a luštěnin nebo dobrého masa. Saláty jsou jednoduše v restauracích často jen doplněním menu, ale nemají hlavní slovo a vlastně se se saláty příliš nepočítá. Nemluvě o tom, že často jde o dosti předražené jídlo, které rozhodně neplní úlohu, kterou má. A to je velká škoda.

Základem dobrého salátu a vlastně i každého jídla je kvalitní surovina. Rajčata mají mít tu krásnou vůni a chuť, papriky mají být svěží a šťavnaté. Bohužel v supermarketech takovou zeleninu jen těžko najdete. I proto přibývá lidí, kteří si zeleninu a bylinky pěstují doma. Druhým předpokladem pro dobrý salát je sezona. Vždy používejte suroviny, které jsou pro dané období a kraj aktuální. A nebojte se zeleninu dále zpracovávat. Pokud máte hodně rajčat, usušte si je na zimní období, oloupané papriky zavařte nebo naložte do oleje nebo si z rajčat vyrobte skvělý kečup. Z bylinek pak lehce připravíte olej, který pak během zimního období krásně využijete. Zelenina a ovoce slouží jako výborný zdroj vitamínů, pokud máte hodně zelí, naložte si ho, stejně jako okurky nebo další zeleninu. Na podzim a v zimě pak nebudete litovat.

Jan Punčochář

Jan Punčochář se vyučil se v hotelu Ambassador a hned po škole pracoval v několika vyhlášených pražských restauracích. Deset let byl šefkuchařem v restauraci Le Terroir, nyní působí jako šéfkuchař v Grand Cru.

Se saláty je třeba experimentovat. V restauracích to sice moc neovlivníte, ale doma se můžete vyřádit. Zkuste třeba výbornou kombinaci vodního melounu s čerstvými rajčátky, olivovým olejem, bazalkou, citronovou šťávou a feta sýrem. Vše nakrájejte na kostičky, promíchejte a nechte řádně vychladit a výtečný salát je na světě. Salát ale není jen pro slečinky, které drží linii. Salát může být i teplý a celkem vydatný, ale stále zdravý. Za chvíli kupříkladu začne sezona dýně. Zkuste si třeba připravit pečenou dýni s tymiánem a zázvorem nebo s kardamomem a zázvorem. K tomu přidejte dobrý dýňový olej a opražená dýňová semínka a podávejte s rozdrceným tmavým chlebem, který namočíte do rozmačkaných sušených a čerstvých rajčat. Varianta, která potěší i milovníky vegetariánských jídel. Hodně oblíbená je momentálně i superpotravina zvaná quinoa. Salát můžete připravit z konfitované křepelky v olivovém oleji, rozmarýnu a česneku. Olej z pečení pak dobře poslouží na dochucení quinoy, přidejte drobenku z domácích chlebových sušenek s parmazánem a čerstvý řapíkatý celer a máte teplý netradiční salát jedna báseň.

Možností je jednoduše mnoho a nám už jen zbývá, aby se restaurace nebály a občas zařadily i nějaký ten experiment. Ale znáte to, kde není poptávka, není nabídka. No, uvidíme, třeba jednou budeme místo knedlíkářů národem salátovým.

JÍDLO POD PALBOU

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha, šéfkuchař a majitel nově otevřené tržnice v Dlouhé ulici Food Story Jiří Konhefr a nově také blogerka Veronika KOKO Kokešová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!