Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Putin obvinil Kyjev z pokusů o silové řešení. Žádá dialog

Vladimír Putin

  22:19
MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin jednal večer telefonicky o ukrajinské krizi s Angelou Merkelovou a Françoisem Hollandem. Podle sdělení Kremlu v besedě s německou kancléřkou a francouzským prezidentem obvinil ukrajinské vedení z pokusů o silové řešení a prohlásil, že politický dialog vedoucí k urovnání krize je nyní „extrémně důležitý“.

Tisková konference Vladimira Putina. foto: Reuters

Příčinou všech nynější potíží na jihovýchodě Ukrajiny je podle ruského vůdce „kurz Kyjeva na silové ovládnutí Donbasu“. Putin v rozhovoru připomněl, že už 15. ledna odeslal ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi písemný návrh na okamžité stažení těžké výzbroje z linie donbaské fronty. 

Takový krok by podle Moskvy znemožnil ostřelování obytných čtvrtí východoukrajinských měst a zabránil by obětem mezi civilisty. „Formální odpověď“ na dopis přišla do Moskvy až v pondělí, citovala Putina tisková služba Kremlu, aniž uvedla cokoli bližšího z obsahu ukrajinské odpovědi.

Mariupol? Lze označit za válečný zločin, zní z OSN

Terčem raketového útoku na východoukrajinský Mariupol, ať ho provedl kdokoli, byli záměrně civilisté, což lze označit za válečný zločin. Na mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN to prohlásil náměstek generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Jeffrey Feltman. Uvedl, že podle evropských pozorovatelů byly rakety vypáleny z povstaleckého území.

Ukrajinská strana na Putinův dopis už dříve reagovala poukazem na zářijové minské dohody, které samy o sobě návrh na stažení těžké výzbroje do vzdálenosti 15 kilometrů od fronty obsahovaly. Moskva podle Kyjeva nemusí navrhovat nový scénář stažení, stačí, když se postará o plnění minských dohod, vzkázala do Ruska ukrajinská diplomacie.

Putin v telefonickém rozhovoru s Merkelovou a Hollandem poukázal na „extrémní důležitost“ navázání politického dialogu mezi kyjevskými úřady a „představiteli Doněcka a Luhanska“. Jedině tak lze podle Putina nalézt řešení ukrajinské krize a zastavit krveprolití.

ČTĚTE TAKÉ:

Separatisté, které podle Kyjeva i Západu Rusko intenzivně podporuje a vyzbrojuje, vidí řešení konfrontace jinde. Jejich vůdce Alexandr Zacharčenko prohlásil, že hlavním cílem vzbouřenců je nyní „spojení armád doněcké a luhanské lidové republiky“. Proto povstalci usilují o obsazení města Debalceve, které leží na strategickém silničním a železničním koridoru mezi Doněckem a Luhanskem.

Až operace „narovnání frontové linie“ skončí, budou pluky obou lidových republik bojovat proti ukrajinské armádě společně, řekl Zacharčenko.

Autoři: ,