Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Putin trestá Turecko. Sankce omezí dovoz potravin i zaměstnávání Turků

Vladimír Putin

  18:57aktualizováno  20:19
MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil sankce proti Turecku jako odvetu za sestřelení ruského bombardéru tureckou armádou. Omezen bude dovoz tureckého zboží, v Rusku nebudou zaměstnáváni turečtí občané a turecké firmy nebudou dostávat ruské zakázky. Od ledna bude pozastaven bezvízový styk. Podle Ankary sankce jen poškozují vzájemné vztahy

Vladimir Putin při rozhovoru zaměřeném na ruské akce v Sýrii. foto: ČTK

Podle Putinova dekretu bude zakázán dovoz určitého zboží z Turecka, jehož seznam má vypracovat ruská vláda. Turecké firmy působící v Rusku nebudou mít přístup k ruským zakázkám nebo nebudou moci podnikat v určitých oborech. Od ledna příštího roku ztrácejí turečtí občané možnost získat v Rusku práci. Od 1. ledna bude pozastaven bezvízový styk.

Podle Ankary protiturecké sankce vyhlášené Putinem poškozují vzájemné vztahy a pouze prohlubují problém, který existuje mezi oběma zeměmi.

Ruská média uvádí, že pracuje v Rusku kolem 80 000 tureckých občanů, spolu s jejich rodinnými příslušníky dosahuje počet Turků žijících v Rusku hranice 200 000. Usadili se kromě velkých měst hlavně severně od Kavkazu a ve Stavropolském a Krasnodarském kraji.

Od 1. ledna bude pozastaven bezvízový styk. Dohoda o bezvízovém styku byla dojednána v roce 2010, v platnost vstoupila o rok později. Využívali ji hlavně ruští turisté, pro které bylo Turecko spolu s Egyptem nejoblíbenější destinací.

Erdogan dal najevo lítost nad sestřelením ruské stíhačky. Nemělo k tomu dojít

Putin rovněž rozhodl, že ruské letecké společnosti nebudou smět nabízet zájezdy do Turecka. Charterový letecký provoz se zastaví. Turecko bylo dosud spolu s Egyptem nejoblíbenější turistickou destinací Rusů.

Postižena bude i doprava, vláda má na pokyn prezidenta posílit kontrolu tureckých autodopravců na ruských silnicích. Důvodem je podle dekretu „zajištění bezpečnosti“. Tu má vláda za úkol ve zvýšené míře zajistit i v Černém a Azovském moři.

Podle šéfa vládní turistické agentury Rosturizm Olega Safonova embargo na cestování do Turecka pomůže k oživení vnitrostátní turistiky. „Význam je gigantický,“ řekl Safonov novinářům s tím, že vnitrostátní dovolenou si prý nyní dopřeje o tři až pět milionů Rusů víc než v minulých letech.

Ruský prezident sérií odvetných opatření reaguje na sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckou armádou na syrsko-turecké hranici, k němuž došlo minulé úterý. Ruská armáda už poslala do Sýrie baterii moderních protiletadlových raket S-400 a přesunula k syrským břehům raketový křižník Moskva.

Odvetná opatření, jak o nich informovala agentura TASS, mají dočasnou platnost. Kdy budou odvolána, se v dekretu nepraví. Důvodem sankcí je podle oficiální zprávy „ochrana občanů Ruské federace od zločinného či jiného protiprávního jednání“.

V hledáčku i Sýrie

Syrská armáda v sobotu obvinila Turecko ze zvyšování dodávek zbraní, munice a vojenského vybavení „teroristům“ v Sýrii, jak Damašek označuje všechny povstalce proti vládě prezidenta Bašára Asada. Ankara dodávky maskuje jako humanitární pomoc, dodalo velení armády podle agentury Reuters.

Armáda rovněž uvedla, že Turecko v pátek v noci vypálilo směrem k pozicím syrských vládních vojsk větší počet minometných granátů.

Syrské armádě pomáhá od konce září Rusko, jehož letadla intenzivně bombardují stovky cílů protivládních povstalců a hnutí Islámský stát. Syrské armádě to umožnilo postoupit a získat zpět některá území.

V úterý ale Turecko sestřelilo na hranici se Sýrií ruský vojenský letoun Su-24, což zvýšilo napětí mezi oběma zeměmi. Ankara přitom dala najevo, že hodlá pomáhat svým „bratrům“ Turkmenům, kteří bojují proti Asadovi na severu Sýrie.

Autor: