Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Putina při návštěvě „bratrského Srbska“ přivítaly bouřlivé ovace

Evropa

  18:45
BĚLEHRAD - Na krátké návštěvě Bělehradu byl dnes ruský prezident Vladimir Putin, kde se zúčastnil oslav 70. výročí osvobození srbské metropole sovětskou armádou. Návštěvu šéfa Kremlu v Srbsku sledovaly se zdviženým obočím západní země, které Rusko trestají sankcemi kvůli jeho vojenské podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho srbský protějšek Tomislav Nikolić přicházejí na vojenskou přehlídku v Bělehradu, která oslavuje 70 let od osvobození města Rudou armádou. foto: Reuters

Srbské vedení Putinově cestě přikládalo velký význam, byť Bělehrad usiluje o členství v Evropské unii a chystá se s ní zahájit přístupové rozhovory. Srbská vláda kvůli návštěvě dokonce na dnešek přesunula vojenskou přehlídku, která by se jinak měla správně konat až za čtyři dny, 20. října.

Srbští tankisté salutují během bělehradské přehlídky k sedmdesátiletému výročí...
Ruský prezident Vladimir Putin hovoří během přehlídky k sedmdesátiletému výročí...
Srbští vojáci pochodují v Bělehradu během přehlídky na počest osvobození města...
Ruský prezident Vladimir Putin mává během vojenské přehlídky v Bělehradu.

Ať žijou bratři Srbové!

Před vojenskou přehlídkou uvítaly ruského hosta ovace publika i skandování „Putin! Putin!“. Ruský prezident připomněl společný boj sovětských a jugoslávských vojáků proti nacismu a zdůraznil, že tato slavná stránka společné historie spojuje obě země a přispívá k rozvoji vztahů. „Ať žije bratrské Srbsko!“ prohlásil. Následovala sama přehlídka; vojáky i diváky jednu chvíli skrápěl hustý déšť.

Už na bělehradském letišti se ruskému prezidentovi dostalo vřelého přijetí od jeho srbského kolegy Tomislava Nikoliče. Putin hovořil i se srbským premiérem Aleksandrem Vučičem, a to zejména o ekonomických otázkách a rusko-srbské spolupráci. Právě od té si hospodářskou krizí sužované Srbsko slibuje vzpruhu.

Dluhy z minulosti

Srbsko se do budoucna očividně orientuje na EU, ale odmítá se připojit k protiruským sankcím, protože Rusko bylo se Srby solidární během konfliktů provázejících rozpad bývalé Jugoslávie. Moskva také podporuje Bělehrad v jeho odmítavém postoji k uznání nezávislosti Kosova, někdejší autonomie v rámci Srbska.

K TÉMATU:

„Srbsko jde svou cestou do Evropské unie, nezříká se jí. A je vděčné Rusku, že toto rozhodnutí respektuje a nikdy nevyvíjelo na Srbsko kvůli tomu nátlak,“ uvedl premiér Aleksandar Vučić po jednání s Putinem. „Srbsko je přítel Ruska, a to nejen v snadných dobách, ale i v těžkých. Srbsko nezavedlo a nezavede proti Rusku žádné sankce,“ ujistil.

Putin ocenil rozvoj vztahů se Srbskem jako velmi úspěšný a zdůraznil, že ruské investice do srbské ekonomiky už dosáhly asi tří miliard dolarů. Kupříkladu do ropné firmy NIS vložil ruský Gazprom už dvě miliardy dolarů a je připraven vložit další miliardu, zatímco z dříve ztrátové firmy se stal největší plátce daní do srbského státního rozpočtu.

Politika versus ekonomika

„Politika škodí ekonomice,“ řekl ruský prezident o překážkách, které brání výstavbě nového plynovodu South Stream. Ten má obejít Ukrajinu po dně Černého moře a přes Balkán.

K TÉMATU:

Putin opakoval, že z ruské strany nedojde ke krizi s dodávkami plynu o nadcházející zimě, existují však velká tranzitní rizika. Pokud ale Ukrajinci začnou bez povolení odebírat ruský plyn, Rusko sníží dodávky do Evropy „o ukradený objem“, připomněl dřívější ruská varování. Rusko-ukrajinský spor o plyn již v lednu 2009 přerušil dodávky do Evropy asi na dva týdny.

Během Putinovy návštěvy byl podepsán balík úmluv, týkající se například energetiky a železnic, jakož i mezivládní dohody o vojenské a technické spolupráci a o ochraně tajných informací. Z Bělehradu Putin odlétá do Milána na evropsko-asijský summit.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,