Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

PUTNA: Olympotěmkiniáda

Názory

  10:55
PRAHA - Znáte umělecky nejvýznamnější a nejsugestivnější film, který kdy vznikl o olympijských hrách?

Vrabcová-Nývltová pod olympijskými kruhy. foto: MAFRA - Michal Sváček

Na začátku se z mystických mlh vynořují obrysy architektur a plastik dávného Řecka. Pak se antické sochy proměňují do postav moderních atletů, pomalu a vznešeně se pohybujících v jakémsi bezčasí.

Pak je zapálena olympijská pochodeň a za jásotu nesena po trase Olympie-Bělehrad-Budapešť-Vídeň-Praha - do Berlína! Ano, je to film Olympia a natočila ho Leni Riefenstahlová o berlínských hrách roku 1936. Hlavním hrdinou filmu je zajisté sport. Anebo je hlavním hrdinou filmu Adolf Hitler, který berlínskou olympiádu slavnostně otevíral? Ve filmu se Hitler objevuje často. V podání své drahé Leni vypadá i on skoro vznešeně. Tak nějak anticky.

Berlín roku 1936. Moskva roku 1980. Peking roku 2008. A nyní, byť v „menší“, zimní verzi, ruské Soči roku 2014. Pořád stejná historka. Diktátorské a autoritářské režimy dokážou olympiádu dokonale zorganizovat a proměnit v majstrštyk své propagandy.

Demokratičtí aktivisté sice namítají, že pan Hitler nebo pan Chu Ťin-tchao nebo pan Putin asi nejsou těmi pravými navazovateli na olympijskou myšlenku sportu coby symbolu svobody a rovnosti mezi lidmi a národy. Mezinárodní olympijský výbor udělá ryze formální „hudry hudry“, že by měla pořádající země trochu jít do sebe. Ale jakmile se spustí gigantická, mnohamilionová, nablýskaná olympijská show, na všechno se zapomene. Svět napjatě sleduje, kdo doběhne dřív či dohodí dál. A diktátor se prsí.

V úvodu filmu Leni Riefensthalové je napsáno věnování baronu Coubertinovi, zakladateli moderní olympijské myšlenky. Ve skutečnosti tyto show nemají s olympijskou myšlenkou nic společného. Nejsou to žádné olympiády. Jsou to potěmkiniády. Soči ostatně leží nedaleko od Krymu, kde kníže Potěmkin své slavné vesnice poprvé postavil.