Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Názory

PUTNA: U všech svatých, probošt!

Kniha- ilustrační

Kniha- ilustrační foto: REPRO LNLidové noviny

V kapitule Všech svatých byl v neděli instalován nový probošt. Většina lidí asi neví, že na Pražském hradě sídlí kolegiátní kapitula a že se nazývá Všech svatých, ba co to kapitula je. A přece má nový probošt co do činění i s kulturou naší doby. Je jím totiž Petr Piťha.
  20:29

Muž, na kterého se v širších kruzích pozapomnělo skoro jako na tu kapitulu, který však byl od 70. let tajně svěceným knězem a v raných 90. letech ministrem školství a který je stále jedním z nejzajímavějších českých intelektuálů, jejichž dílo tkví v promýšlení minulosti. Jádro Piťhova myšlení o české minulosti lze najít ve dvou jeho knihách.

ČTĚTE TAKÉ:

Kniha Čechy a jejich svatí je pokusem o vytvoření nové hagiografie, která by nahlédla staré postavy s pomocí mnoho oborové hermeneutiky s prvky kulturní antropologie či hlubinné psychologie. Piťha neváhá u biskupa Vojtěcha zameditovat o křehkých vztazích mezi tělesností, přátelstvím a pedagogikou, u Nepomuka poukázat na astrologické a hermetické souvislosti jeho „hvězdné“ symboliky nebo u Ludmily zauvažovat o kontinuitě zbožnosti dvou tetínských kněžen – křesťanské Ludmily a pohanské Tety.

Těmito nápady však nehodlá příslušné světce „dekonstruovat“, nýbrž nově a jinak oslavit. Kniha Paměť a naděje. Z pověstí Čech a Moravy (2003) je pak analogickým pokusem napsat „nového Jiráska“, tedy zpracovat „kánon českých příběhů“ od praotce po Kozinu. Obě knihy jsou důkazem, že se na Hradě ocitá aspoň jeden muž, který je vlastenec – ale neznačí to, že je omezený nacionalista.

Jest ještě třetí kniha, jež má být v souvislosti s novým proboštem zmíněna: kniha Zdeňka Neubauera O pokladu v srdci Evropy. Jedna z cest k duchovnímu bohatství obrazů Vyšebrodského oltáře (2011). V ní je totiž k hlavnímu tématu připojen duchovní portrét autorova dávného přítele, spoluinspirátora meditací (nejen)o Vyšebrodovi – Petra Piťhy.