Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

PUTNA: Vzpomínka na Palmýru

Názory

  8:00
Při zprávách, že Islámský stát dorazil do Palmýry, mé srdce zatrnulo hrůzou. Vzpomněl jsem si na Palmýru, jak jsem ji zažil někdy před dvaceti lety. Palmýra je zázrak, zjevení uprostřed syrské pouště. Štíhlé pozdně antické sloupy, tak strmé ve srovnání s klasickou antikou Parthenonu. Jako by se chtěly vzepnout přímo k slunci a políbit mu nohy, tomu mocnému pohanskému božstvu žáru, Slunci-Apollónovi-Baalovi.

Bojovníci Islámského státu dobyli město Palmýra v Sýrii s jeho antickými památkami. foto: ČTK

Tak: místní syrský Baal byl ztotožněn s řeckým Apollónem, aby se zpečetilo duchovní spojení Řecka s Východem, jež započal Alexandr Veliký – o němž lze číst životopis od Flavia Arriana, či se aspoň podívat na film od Olivera Stonea, rozhodně to lepší z „antické“ hollywoodské produkce. V archeologickém muzeu v Damašku lze zhlédnout plastiky z Palmýry, ty těžké, anticko-orientální figury božstev a dam s mohutnými boky i náramky. Tedy: bylo je lze zhlédnout před dvaceti lety...

PUTNA: Má Ukrajina něco jiného než oligarchy? Má. Literaturu

Palmýra, to neuvěřitelné „řecké“ město v Sýrii, je jedním z připomenutí, že antický svět byl vskutku „jeden svět“. Že jedna civilizace kvetla na evropském, asijském i africkém břehu společného Mediteránu, té „matky moře“. Palmýra v Sýrii, Gerasa v Jordánsku, Timgád v Alžírsku, Alexandrie v Egyptě, Kyréné v Libyi... Tolik měst, tolik kulturních vzpomínek, tolik jmen klasických i raně křesťanských osobností i spisovatelů spojených s těmito kraji. Od církevního otce Augustina z alžírského Hippony třeba po Zenobii, královnu Palmýry, jež se vzdorně postavila Římu a jež byla veleoblíbenou postavou barokních oper (jedno zhudebnění provedl i Hasse, drážďanský sok našeho Zelenky) a k níž se hlásí i blízkovýchodní feministky. A tolik krutosti z vědomí, jak se krátí seznam míst, která je ještě možno navštívit. Co já vím – co když mezi napsáním tohoto fejetonu a jeho otištěním Palmýra opravdu zmizí?