Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Radar v Česku nebude, Obama volal v noci Fischerovi

Česko

  7:27aktualizováno  9:40
PRAHA/WASHINGTON - Spojené státy podle neoficiálních informací opustily myšlenku na vybudování evropského pilíře protiraketové obrany v České republice a Polsku. O půlnoci o tom českého premiéra Jana Fischera telefonicky informoval americký prezident Barack Obama.

Hnutí NE ZÁKLADNÁM bojovalo proti radaru na několika demonstracích. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Delegace zástupců amerického ministerstva zahraničí a obrany dopoledne jedná ve Varšavě, pak se přesouvá do Prahy. Česká strana se na jednání bude snažit o to, aby v platnosti zůstaly dohody o vědecké či vojenské spolupráci domluvené na okraj dvou hlavních radarových smluv, zjistila ČTK z diplomatických zdrojů.

Ne základnám! a Jiří Paroubek mají rozhodnutí USA upustit od radaru za vítězství českého lidu, Mirek Topolánek za známku ztráty zájmu o střední Evropu.

Vojenský radar - ilustrační foto

Smlouvy umožňující vznik radaru a pobyt amerických vojáků na této základně podepsali loni v létě se svými americkými protějšky z administrativy prezidenta George Bushe tehdejší ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a obrany Vlasta Parkanová. Schwarzenberg dokument označoval za jeden z nejvýznamnějších počinů své diplomatické kariéry.

Vědecká spolupráce mezi USA a ČR by mohla pokračovat i bez radaru

Přehled základních informací o spolupráci mezi USA a Českem ve vědě a výzkumu v souvislosti s plánovaným umístěním radarové základny na českém území:
- Česko-americkou kooperaci ve vědě a výzkumu předpokládá takzvaná Deklarace strategické spolupráce, což je jedna z doprovodných smluv k hlavní dohodě o umístění radarové základny na českém území.

- Deklaraci podepsali v září 2009 ministři obrany České republiky a USA Vlasta Parkanová a Robert Gates spolu s dohodou SOFA o podmínkách pobytu Američanů v ČR v souvislosti s plánovanou americkou protiraketovou základnou.

- Deklarace předpokládá vznik skupiny na úrovni náměstků ministrů obrany, na jejíž práci se budou podílet i zástupci ministerstev zahraničí. Má se zabývat výměnou informací, spoluprací při výzkumu v obranném průmyslu a pomocí při transformaci české armády.

- Loni v říjnu šéf americké agentury pro protiraketovou obranu (MDA) Henry Obering oznámil, že Spojené státy dají 600.000 dolarů (zhruba 12 milionů korun) na první tři české vědecké projekty. V užším výběru bylo osm projektů v oblastech, jako jsou nanomateriály, robotika, laserová technika, radiolokační technika a medicína. Předložily je Akademie věd ČR, vysoké školy i soukromé firmy.

- Letos v únoru americká strana podepsala smlouvu na deset měsíců s pražskou ČVUT na výzkumný projekt zaměřený na počítačový program navádění bezpilotních letadel. Američané uzavřeli také osmnáctiměsíční smlouvu na komunikační technologie s katedrou kybernetiky ČVUT. Podle profesora ČVUT Vladimíra Maříka, pod jehož vedením vznikl seznam devadesáti českých výzkumných pracovišť, ze kterých si USA vybírají, není tato spolupráce vázána na přítomnost radaru v Česku. Podle jeho odhadu by měla výše příspěvku dosáhnout statisíců dolarů na jeden projekt za rok.

Proti vzniku základny, o níž se Američané tehdejší sociálnědemokratické vládě poprvé zmínili už v roce 2002, se zvedla vlna odporu veřejnosti, proti se postavily levicové politické strany. Hnutí "Ne základnám!" dokázalo na demonstrace proti radaru dostat tisíce lidí, vojenská policie musela ostnatým drátem ohradit místo, kde měla základna vzniknout.

Protestní transparent proti americkému radaru na mostě Legií.

Smlouvy ovšem neschválila Poslanecká sněmovna, koaliční vláda Mirka Topolánka je z jednání stáhla. Kabinet Jana Fischera, který ji vystřídal, se pak sám označil za "vládu radarového ticha".

Nový americký prezident Obama ale nařídil přezkoumání funkčnosti i finanční náročnosti celého systému, který měl být obranou proti raketám ze zemí, jako je Írán se svým sporným jaderným programem. S americkými plány od samého začátku ostře nesouhlasila Moskva, která systém vnímala jako hrozbu pro vlastní bezpečnost.

Pochod Ne základnám Brdy - vlajek rozhodně nebylo málo

USA nyní po letech průtahů plánují zahájit přímé rozhovory s Teheránem.

V noci na dnešek tak Obama telefonicky informoval premiéra Fischera o tom, že Spojené státy od projektu ustoupí. Premiérův mluvčí Roman Prorok pouze potvrdil, že Fischer s Obamou telefonoval a o obsahu hovoru informoval prezidenta Václava Klause. Do Prahy dorazí po obědě delegace USA vedená náměstkyní ministryně zahraničí Ellen Tauscherovou, která nyní jedná ve Varšavě.

Podle agentury AP by dnes americký ministr obrany Robert Gates měl mít tiskovou konferenci, jež by se měla týkat právě plánů ohledně protiraketové obrany. V pátek by se s ním měl setkat ministr obrany Martin Barták, který je tento týden v USA na pracovní návštěvě.

Zdroj ČTK sdělil, že o situaci se nyní vedou intenzivní konzultace.

"Domluvili jsme se s americkou stranou, že komentáře budeme poskytovat až po odpoledním jednání s vládní delegací, řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

O americké radarové základně v ČR se jednalo přes dva roky

Červenec 2006 - Američtí experti si v ČR prohlédli tři lokality pro případné vybudování základny.
20. ledna 2007 - Premiér Mirek Topolánek oznámil, že USA chtějí v ČR vybudovat pouze radarovou část, raketovou v Polsku.
25. ledna 2007 - USA požádaly o umístění radaru v Brdech.
17. března 2007 - Obyvatelé Trokavce na Rokycansku v obecním referendu radar odmítli; později se odmítavě vyjádřili obyvatelé dalších obcí v okolí vojenského újezdu Brdy.
28. března 2007 - ČR oficiálně zahájila jednání o základně.
Duben 2007 - Ruští představitelé se několikrát ostře vyjádřili proti záměru vybudovat v Evropě protiraketovou základnu USA; později několikrát pohrozili odvetnými kroky.
4. a 5. června 2007 - Prezident USA George Bush navštívil Prahu, kde jednal i o základně.
3. července 2007 - Oznámeno, že k finálnímu měření pro umístění radaru byla vybrána lokalita u obce Míšov na Plzeňsku.
26. října 2007 - Poslanecká sněmovna odmítla návrh zákona o speciálním referendu k umístění americké radarové základny v ČR.
7. února 2008 - Česko se s USA dohodlo na tom, že ve smlouvě k radaru bude samostatná kapitola o propojení stanice s NATO.
27. února 2008 - Topolánek jednal o základně při své návštěvě USA s prezidentem Bushem; oba uvedli, že dohoda je na dosah.
28. dubna 2008 - Členové Greenpeace obsadili místo v Brdech, kde má stát radar; 9. června vojáci kótu 718 vyklidili.
7. května 2008 - Opozice ve sněmovně neuspěla s požadavkem, aby vláda ukončila nebo přerušila jednání o radaru v ČR.
21. května 2008 - Vláda schválila hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radarové základny v Brdech.
8. července 2008 - Ministři zahraničí ČR a USA Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová podepsali v Praze smlouvu o radaru v ČR.
10. září 2008 - Vláda schválila smlouvu SOFA, která určuje podmínky pobytu amerických vojáků v českém objektu radaru.
19. září 2008 - Ministryně obrany Vlasta Parkanová podepsala v Londýně se svým americkým protějškem Robertem Gatesem spolu se smlouvou SOFA i takzvanou Deklaraci o strategické spolupráci.
1. října 2008 - Vláda souhlasila s dohodou o strategické spolupráci s USA v oblasti protiraketové obrany, známou jako rámcová dohoda. Ta má umožnit zapojení českých vědeckých a průmyslových subjektů do vývoje protiraketového deštníku.
31. října 2008 - Šéf americké agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering a první náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsali v Praze rámcovou dohodu.
27. listopadu 2008 - Senát schválil smlouvy, které se týkají radarové základny USA na českém území.
15. března 2009 - Premiér Topolánek vyjádřil přesvědčení, že radar v Čechách vyroste, možná se ale projekt opozdí.
17. března 2009 - Vláda stáhla smlouvy k radaru ze sněmovny; neměla k ratifikaci většinu. Podle Topolánka to ale neznamenalo, že by ratifikace končila. Předseda ČSSD Paroubek označil stažení smluv za zbabělost vlády a vítězství opozice.
5. dubna 2009 - Prezident Obama v Praze řekl, že pokud Írán ustoupí od vojenského jaderného programu, nebude nutné vybudovat protiraketový štít. V Praze se konalo několik demonstrací odpůrců i příznivců výstavby americké radarové základny v ČR.
8. května 2009 - Vládu Mirka Topolánka nahradil úřednický kabinet Jana Fischera, který později uvedl, že o dalším postupu stran radaru rozhodne až nový kabinet.
20. května 2009 - Ministr zahraničí Jan Kohout řekl tisku, že vláda smlouvy týkající se radaru do sněmovny nepošle.
Srpen 2009 - O americkém radaru v ČR se sice objevily zmínky i ve volebních programech stran před původně zamýšlenými podzimními volbami do sněmovny, tématem voleb se ale radar nestal. Levice s radarem nesouhlasila. ODS, strana TOP 09 i KDU-ČSL s radarem souhlasí, pokud potrvá zájem ze strany USA.
17. září 2009 - USA podle neoficiálních informací opustily myšlenku na vybudování části protiraketové obrany v ČR a Polsku.

Autoři: ,