Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Řádící tlupy v Anglii žene do ulic bída, nuda a vztek

Svět

  13:20
LONDÝN - Ohořelé trosky a vyrabované obchody zůstávají v britské metropoli mementem řádění tlup výrostků.

Násilí zachvátilo Londýn i další britská města foto: ČTK

Ty se z londýnských ulic podařilo tisícovkám policistů dostat pryč. Ke zklidnění situace přispělo i prohlášení premiéra Davida Camerona, že policie použije proti rabujícím davům gumové projektily.

Výtržnosti se nicméně přesunuly do několika dalších měst, hlavně do Manchesteru a Birminghamu. Britové však už několik dní marně řeší, kdo vlastně tvoří tlupy výtržníků. Kriminálníci? Lidé ze sociálně slabších rodin? Sociologové žádnou jednoduchou odpověď nenabízejí.

ČTĚTE VÍCE O AKTUÁLNÍ SITUACI V ANGLII

Jak trefně poznamenala ve svém komentáři agentura Reuters, nikdo z očitých svědků pouličních excesů si netroufl drancující označit jedním slovem. Tu mezi nimi byly i devítileté děti, tam zase muži, jimž očividně táhlo už na padesátku. S jistotou se dá říct jen to, že tlupám vévodí mladí od patnácti do pětadvaceti let.

KDE SE BOJOVALO?

A pravdou také je, alespoň v Londýně, že mezi nimi převažují děti z chudších čtvrtí. Dál už se ale se zobecňováním jít nedá. Rabují muži i ženy, bílí i černoši. Vlnu násilí vyvolal zásah policie, při němž přišel o život devětadvacetiletý muž, s největší pravděpodobností člen gangu kšeftujícího se vším možným. Nezávislá vyšetřovací komise došla k závěru, že po něm policisté střílet nemuseli, což jen přililo olej do ohně.
Podle některých expertů totiž mohl lidi do ulic vyhnat vztek kvůli policejní šikaně. Výpovědi lidí z chudších čtvrtí dokazují, že si policisté rozhodně nelámou hlavu s oficialitami.

Tottenham leží daleko od turistických atrakcí a centra Londýna. Je to jedna z nejpochmurnějších čtvrtí celé Anglie.

"Vyrůstat tam není žádný med," řekl například deníku The Guardian jednadvacetiletý Ali. "Spoustu kluků policisté šikanují, v jednom kuse je zastavují na ulici a prohledávají. Vyskáčou z těch svých mikrobusů a hned vám nadávají do kurev a do negrů," dodal. Mladé lidi ženou do ulic i jejich mizerné vyhlídky na budoucí život a nuda.

"Vidím v tom současně i křik o pomoc. Lidi jsou prostě tak zoufalí, že udělají cokoliv, aby je někdo vyslyšel," řekl agentuře AP Pat Burn, který se v chudších londýnských čtvrtích už přes tři desítky let věnuje zajišťování sociálních služeb.

Sedmnáctiletá Sarah k tomu deníku The Guardian řekla, že chápe, co táhne do ulic ty chudší, kteří jsou na tom opravdu bídně, jako například v Tottenhamu, kde všechno minulý týden začalo. "Ale překvapilo mě, že rabovat do ulic vyběhli i u nás," přiznala Sarah, která žije v jinak bezproblémové čtvrti Hackney.

Tottenham je jedna z nejpochmurnějších čtvrtí celé Anglie.

Sama si to vysvětluje tak, že rabující v Hackney jen využili příležitosti. "Naskytla se prostě šance nadělat spoušť," dodala. K těm, kteří rabují prostě proto, že se rabuje, se mnohde přidávají ti, kteří tak dávají najevo svůj generační vzdor. "Dnešní mladí nerespektují žádné autority, rodiče ani policii," tvrdí už zmiňovaný pečovatel Pat Burn. "Když jsme vyrůstali my, vštěpovali nám, že máme respektovat starší. Dneska když dá starší člověk výrostkovi facku, dítě mu to vrátí kladivem," dodal v nadsázce Burn.

Sociologové zmiňují v médiích ještě jeden problém, který by mohl lidi vyhnat rabovat, a sice škrty současné konzervativní vlády premiéra Davida Camerona. V chudších čtvrtích přestaly jejich vinou fungovat nejrůznější služby, ale i workshopy. Místo toho zavládla nuda a lhostejnost.  "Lidi to spojovalo. Teď je to všechno pryč," postěžoval si Burn. "Vinou škrtů skončilo 75 procent všech projektů," dodal.

Autor: