Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Radioaktivní mrak létá nad zemí a děsí Japonsko i sousední státy

Svět

  9:55
TOKIO - Požáry v jaderné elektrárně Fukušima způsobily únik radioaktivního prachu v potenciálně nebezpečném množství pro lidský organismus přímo do ovzduší. V noci na dnešek dosáhlo množství radioaktivity vyzařované z elektrárny Fukušima 1 dosud rekordní výše. Postup radioaktivního prachu sledují s obavami nejen Japonci, ale i sousední státy.

Lékař měří radiaci na těle mladé ženy foto: Reuters

Zvýšenou hladinu radiace v úterý naměřili i na americké vojenské základně Jokosuka, vojákům proto doporučili "zvýšenou ostražitost". Nepatrný pohyb směrem vzhůru hlásil i ruský Dálný východ, nicméně stále prý šlo o normální hladinu.

Hodnoty radiace se během úterka snížily, přesto však nadále hrozilo extrémní nebezpečí, že úniky budou pokračovat. Například ve městě Kitaibaraki, které leží asi ve čtvrtině cesty z Fukušimy do Tokia, naměřili v úterý odpoledne radiaci v hodnotě 962 nanosievertů za hodinu. V osm hodin ráno to přitom bylo 3560 nanosievertů. V neděli, když měření začalo, pak jen 50 nanosievertů. Stále prý ale jde podle místních představitelů o relativně běžnou hladinu.

Pro zvětšení klikněte na obrázekRadioaktivní mrak (grafika)

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že neexistuje žádný důkaz o nějakém významnějším šíření radiace. Michael O'Leary z WHO podle BBC požádal vlády a odpovědné osoby, aby zakročili proti šířícím se zvěstem o radioaktivním mraku nad Asií.

Podívejte se:

Japonsko se od pátečního ničivého zemětřesení a tsunami potýká s humanitární a ekonomickou krizí a také s problémy v jaderné oblasti. Jejich zdrojem je především jaderná elektrárna Fukušima 1, kde po několika explozích u reaktorů během uplynulých 24 hodin dvakrát hořelo. Postup radioaktivního prachu sledují s obavami nejen Japonci, ale i sousední státy.

Vítr bude dnes vát v oblasti poškozeného jaderného komplexu, z něhož unikla radioaktivita, od severozápadu, později v noci pak od západu, tedy směrem nad Tichý oceán. Jeho rychlost se odpoledne zvýší na 12 metrů za sekundu, řekl představitel japonské meteorologické agentury v prefektuře Fukušima.

Lehce ozářeni byli australští záchranáři
Stejným argumentem se dnes snažil uklidnit obyvatele Hongkongu místní vládní představitel. V rozhlase RTHK popřel pověsti, které se objevily na internetu, o ohrožení tohoto města ležícího zhruba 3000 kilometrů od Tokia radioaktivitou uniklou z elektrárny Fukušima 1.

Mírné dávce ozáření byl vystaven tým australských a novozélandských záchranářů poté, co dnes byla jejich helikoptéra kvůli ledu na rotorech nucena nouzově přistát na letišti Fukušima, asi 20 kilometrů mimo uzavřenou zónu kolem jaderné elektrárny. Po návratu na základnu byli členové týmu testováni a u dvou Australanů a dvou Novozélanďanů byla zjištěna "velmi nízká míra kontaminace na botách", řekla australská premiérka Julia Gillardová.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...