Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Radní vilu Tugendhat nepustí

Česko

  15:10
BRNO - Nejvyšší představitelé Brna odmítají vydat vilu Tugendhat potomkům bývalých majitelů. Byl by to nebezpečný precedens, navíc ji Tugendhatovi požadují podle zákona, který se na město nevztahuje, vzkázali včera brněnští radní.

Vila Tugendhat foto: ČTK

Definitivní slovo o funkcionalistické památce zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO budou ale mít až dnes zastupitelé. Názory jsou tak rozporuplné, že politické kluby své členy ani nezavazují k jednotnému hlasování.

Právní zástupce rodiny Tugendhatových Augustin Kohoutek je s návrhem radních nespokojený. „Naše žádost o vydání vily je oprávněná. Pokud nám ji nechtějí vrátit, pak nerespektují právo. Proto budeme dělat to, co je běžné, když se někdo snaží domoci svých práv – obrátíme se na soud,“ sdělil včera LN Kohoutek. Dnešního jednání zastupitelstva se zřejmě osobně zúčastní, na rozdíl od Tugendhatových, kteří cestu do Brna neplánují.

Na minulé schůzi zastupitelé odsouhlasili, že vilu vydají, ale prostřednictvím státu, který restituční požadavky vždy uspokojoval. „Rozebrali jsme veškeré dostupné materiály, které máme k dispozici – včetně vyjádření ministerstev kultury a financí a dopisu ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Z nich vyplývá, že není možné vilu převést podle zákona o zmírnění křivd způsobených holokaustem. Proto dáme zastupitelstvu návrh, aby vila dál zůstala v majetku města,“ shrnul výsledky včerejšího zasedání rady primátor Roman Onderka (ČSSD).

Podle něj radní ze všech čtyř koaličních stran, kteří se zasedání zúčastnili, hlasovali jednomyslně. „Nebylo to jednoduché rozhodování,“ připustil Onderka. Radní jsou ale ochotni riskovat soud, který by o vile rozhodl. „Chceme ale také, abychom se s Tugendhatovými sešli k jednání,“ poznamenala náměstkyně primátora Barbora Javorová z KDU-ČSL.

Pouze zástupci ODS, která je v Brně v opozici, jednoznačně trvají na převodu vily potomkům Grety a Fritze Tugendhatových. „Navrhneme bezúplatný převod, což je podle nás stále transakce možná bez placení daní. Ale budeme chtít znát i postoj dalších právoplatných dědiců,“ poznamenal předseda klubu zastupitelů ODS Leo Venclík. Kromě Daniely, Ruth a Ernsta Tugendhatových, kteří o vilu žádají, totiž žijí i potomci jejich bratra Herberta a nevlastní sestry Hanny, kteří dosud svůj názor neřekli.

Brněnští radní jsou přesvědčeni, že nevydání památky je správné řešení. Brno má totiž nevyřešené spory s dalšími potomky židovských rodin, a ty se týkají majetku v hodnotě stovek milionů korun. Vstřícný krok vůči Tugendhatovým by město mohl poškodit.

„Už před dvěma měsíci jsem řekl, že v tomto případě nebudu požadovat jednotné hlasování klubu. Je to otázka vědomí a svědomí každého zastupitele,“ zdůraznil Onderka. Není to totiž prý pouze o morálním aspektu a legislativě, ale následně i o vnímání situace, která by mohla nastat po případném darování vily. „To by městu mohlo způsobit velké problémy a myslím, že sociální demokraté to velmi dobře chápou,“ doufá Onderka.

Pokud se týká případného soudu, primátor se domnívá, že kroky města jsou v pořádku. „Teoreticky mohou zpochybnit převod vily ze státu na město. Ale to je věcí státu, město funguje správně,“ poznamenal Onderka. Setkání s potomky Tugendhatů se rozhodně nebrání. „Až budu znát výsledek z jednání zastupitelstva, předpokládám, že se sejdeme,“ doplnil.

Vstřícný postoj brněnských radních k rodině Tugendhatových zkomplikoval fakt, že rodina prodala sochu Torzo ohlížející se ženy. Tu architekt Ludwig Mies van der Rohe vybral přímo pro vilu jako jeden z mála konkrétních uměleckých předmětů. Socha zůstala v majetku státu a Moravská galerie jako státní organizace jim ji musela vydat. Krátce poté ji prodali za milion liber v aukci neznámému sběrateli.

Spory o vilu souvisejí také s její několikrát odloženou rekonstrukcí. Některé části domu jsou přitom v havarijním stavu, což kritizují i sami Tugendhatovi. Představitelé města tvrdí, že jsou opravu připraveni zajistit.

Autoři: