Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rakousko odmítá výjimku v lisabonské smlouvě pro Česko

Evropa

  10:07aktualizováno  13:44
VÍDEŇ/BRUSEL - Rakousko odmítá možnost, že by se reformní smlouva Evropské unie měnila kvůli požadavku českého prezidenta Václava Klause zajistit trvalou výjimku z Listiny základních práv EU pro Českou republiku. Informoval o tom mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Alexander Schallenberg.

Vlajky ČR a EU foto: Shutterstock

Rakouská vláda se dnes postavila proti doplnění dodatků k lisabonské smlouvě, které požaduje český prezident Václav Klaus. Podle něj má výjimka zabránit zpochybňování Benešových dekretů a případným majetkovým nárokům sudetských Němců. Rakouský kancléř Werner Faymann dnes řekl, že pokud by se smlouva měnila, byla by nutná nová ratifikace ve všech zemích EU. Uvedla to agentura APA.

Rakouský kabinet jakékoliv dodatky ke smlouvě, která má reformovat fungování rozšířené EU, odmítá. "Lisabonská smlouva se nebude měnit," uvedl kancléř Faymann. Také rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger označil dodatky za nemyslitelné. Jednostranné vysvětlivky či poznámky jsou prý "jiná otázka".

Český prezident podmínil svůj podpis lisabonské smlouvy trvalou výjimkou z Listiny základních práv EU pro Česko, obdobně jako je mají Polsko či Británie. Faymann ale trvá na tom, že se s případnými českými "interpretacemi" lisabonské smlouvy práva sudetských Němců "v žádném případě nezhorší". Řekl to po jednání vlády.

Kancléř se opět zmínil o potřebě zavést v Rakousku referendum, v němž by lidé v budoucnu rozhodovali o dalších smlouvách EU. Podle Faymanna by to platilo i pro lisabonskou smlouvu, pokud by se měnila tak, že by byla ve všech členských státech nutná nová ratifikace.

Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Alexander Schallenberg zdůraznil, že jakékoli změny - byť by šlo o pouhou "čárku" - by museli odsouhlasit všichni členové EU. "Irové by museli znovu hlasovat," podotkl. Dodal, že smlouvu akceptovalo 27 států. Poukazoval tak na to, že ji schválil i český parlament. "Chceme mít jasno v tom, co Klaus skutečně chce a zda jde přitom o postoj České republiky," řekl Schallenberg.

Lisabonskou smlouvu schválila Poslanecká sněmovna i Senát. Klausův podpis je poslední, který chybí k tomu, aby dokument začal platit ve všech 27 členských zemích.

Česká vláda bude s partnery v EU jednat o Klausově požadavku na dodatečné garance pro ČR. Zároveň ale chce, aby Klaus jednoznačně slíbil, že pokud bude jeho podmínka splněna a český ústavní soud dá smlouvě zelenou, dokument bezodkladně podepíše.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!