Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rakouský populista Haider zahynul

Svět

  12:19
VÍDEŇ - Jörg Haider, dlouholetý šéf pravicové populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), nyní předseda podobně orientovaného Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ), časně ráno zahynul při automobilové nehodě. Podle prvních zpráv jel ve svém služebním automobilu sám, vracel se ze stranické akce domů. Vůz zřejmě při předjíždení dostal smyk a sjel z vozovky.

Jörg Heider ráno zahynul při automobilové nehodě.

Nehoda se stala asi v 01:30 SELČ na jižním okraji města. Osmapadesátiletý Haider jel podle prvních zpráv sám služebním vozem ze stranické akce domů. O víkendu tam chtěl s rodinou oslavit devadesátiny své matky. Podle prvních výsledků šetření nehody dostal při předjíždění smyk, sjel z vozovky a jeho
vůz se několikrát převrátil.

Osudným se Haiderovi stal náraz auta do betonového sloupu mimo silnici, který vůz zcela zdemoloval a odmrštil zpět na vozovku. Haider při nárazu utrpěl těžká zranění hlavy a hrudníku, kterým na místě podlehl. O nehodě informovala policii řidička vozu, který Haider těsně před havárií předjížděl.

Auto pravděpodobně dostalo smyk a sjelo z vozovky.

Na dotaz, jakou jel vůz rychlostí, odpověděl na tiskové konferenci v
Klagenfurtu zástupce policie, že to je ještě předmětem šetření, agentura APA však s odvoláním na nejmenované znalce napsala, že to bylo jistě výrazně víc než v místě nehody povolených 70 kilometrů za hodinu.

Jeho smrt je pro zemi šok
Zpráva o smrti jednoho z nejvýraznějších, i když zároveň velmi
kontroverzních rakouských politiků vyvolala po celé zemi šok. Od ranních hodin se k ní vyjadřují představitelé všech politických stran a institucí. Zdůrazňují v prvních reakcích především lidskou stránku tragédie, ale přiznávají také nespornou skutečnost, že Jörg Haider po několik desetiletí velmi výrazně ovlivňoval rakouskou politiku.

Prezident Heinz Fischer ho označil za velmi nadaného politika, který
dokázal lidi strhnout. "Jeho názory byly kontroverzní, ale dokázal
vyvolávat u lidí silné city," řekl prezident. Nová šéfka strany Zelených
Eva Glawischnigová vyjádřila respekt k Haiderově práci, ale připomněla, že city, které vzbuzoval, byly často protichůdné a vedly k polarizaci společnosti.

"Pro nás je to konec světa"
Předseda sociálních demokratů (SPÖ) Werner Faymann označil Haidera za "výjimečného politika", nový šéf lidovců Josef Pröll zdůraznil, že Haider ovlivňoval po čtvrt století rakouskou vnitřní politiku jako nikdo jiný. Pro BZÖ, stranu, kterou po odtržení od FPÖ založil a do jejíhož čela se krátce před předčasnými parlamentními volbami v září znovu postavil, je jeho smrt skutečnou katastrofou. Její generální tajemník a Haiderův zástupce Stefan Petzner řekl: "Pro nás je to jako konec světa."

BZÖ skutečně v době, kdy se Haider stáhl z celostátní politiky, postupně klesla pod hranici volitelnosti do spolkového parlamentu. Teprve jeho návrat do čela strany a převzetí pozice volebního lídra přinesly straně ve volbách před dvěma týdny nečekaných 10,7 procenta hlasů a čtvrté místo mezi rakouskými stranami.
Jeho smrt přichází navíc ve chvíli, kdy docházelo k určitému sbližování mezi ním a předsedou svobodných Heinzem-Christianem Strachem. Případné překonání jejich osobních antipatií mohlo otevřít cestu ke vzniku pravicové koalice těchto dvou stran s lidovou stranou (ÖVP), která platí za jedinou možnou alternativu k obnovení koalice ÖVP a SPÖ.

Právě na možný vývoj dalších vztahů obou krajně pravicových stran se zaměřují první úvahy komentátorů rakouských listů na jejich internetových stránkách. Der Standard soudí, že "tábor extrémní pravice by se teď mohl znovu sjednotit; Strache by mohl nastoupit na Haiderovo místo, aniž by se s ním musel vypořádat v boji o moc".

Také historik Lothar Höbelt soudí, že šance na vytvoření pravicové koalice ÖVP-FPÖ-BZÖ se zvýšily. Jasného nástupce v čele BZÖ po sobě Haider nezanechal a boj o nástupnictví může být ještě zajímavý. Dlouhodobě je ale spíš nepravděpodobné, že BZÖ si bez Haidera udrží místo na rakouské politické scéně, soudí Höbelt.
"Jakkoli je třeba odmítat jeho hnědé tóny, nepřátelství vůči cizincům a agresivní populismus, Haiderova kritika poměrů panujících v Rakousku v 80. a 90. letech byla částečně oprávněná. Haider tyto poměry pojmenoval, bojoval proti nim a zčásti je i změnil, i když často nacházel nesprávné odpovědi na správné otázky," soudí Kurier.

"To, že dnes všichni, i jeho největší odpůrci, hovoří o ztrátě pro
rakouskou politiku, pravděpodobně ani není pokrytecké. Přesvědčivě to dokázal nedávný volební boj, v němž se představil nový, umírněný Haider. A takový byl už delší dobu jako korutanský hejtman," napsal komentátor deníku Die Presse.

Haider se nechvalně proslavil svými slovními výpady proti cizincům, chválou politiky zaměstnanosti nacistického diktátora Adolfa Hitlera či antisemitskými poznámkami. Patřil také mezi odpůrce rozšíření Evropské unie o postkomunistické státy včetně České republiky.

Autor: