Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Rakovina jménem Islámský stát. Sociální sítě marně bojují s džihádistickými účty

Svět

  7:00
Internetové účty sympatizující s Islámským státem se ruší po tisících. Přesto nebyly Twitter ani Facebook doteď schopny zcela zamezit šíření násilné ideologie, což vede i k rekrutování nových branců do extremistických skupin. V obtížném boji pomáhají firmám i uživatelé a internetoví aktivisté.

„Jak přežít na Západě: příručka mudžáhida“ foto: TwitterReprofoto

Zatím úspěšnější v boji s džihádisty je Facebook, který se označuje za místo s nulovou tolerancí k teroristům. „Agresivně se snažím zamezit teroristům, aby si u nás zakládali účty a aktivně bojujeme proti veškerému obsahu, který podporuje terorismus,“ řekl pro server Wired mluvčí Facebooku Andrew Souvall.

Každý pátý twitterový účet Islámského státu psal v angličtině, uvádí studie

Facebook se ve velké míře spoléhá na svou komunitu, která nevhodné příspěvky a účty nahlašuje. I když se nejedná o stoprocentní ochranu, podle Steva Stalinského, výkonného ředitele Middle East Media Research patří Facebook v boji k nejúspěšnějším společnostem.

Zdá se tak, že si Islámský stát oblíbil především Twitter. Jak upozornil například Brookings Institute, v roce 2014 se mezi srpnem a prosincem objevilo až 46 tisíc účtů, které otevřeně Islámský stát podporovaly.

Profilové obrázky radikálů na Twitteru podle studie Brookings Institute často využívaly černou vlajku Islámského státu, nebo fotky hrdinů a vůdců teroristické skupiny.

Do značné míry nepomáhá ani to, že se firma snaží účty mazat. Zablokovaní džihádisté se po krátké chvíli vracejí a opět se snaží šířit násilný obsah a videa. Odtržení na krátkou dobu od jejich sítě kontaktů jim však stěžuje nábor nových rekrutů a dlouhodobější působení na náchylnější jedince.

Filozofie firmy je také mnohem liberárnější než je tomu u Facebooku.

Podle Stalinského by byl Twitter v boji s Islámským státem daleko efektivnější, kdyby Twitter vyvinul technologii, která návrat na síť nebezpečným lidem co nejvíce ztíží.

Po útocích v pátek 13. v Paříži se do boje proti teroristickým účtům přidali také hackeři. Skupina Anonymous se po pár dnech útoků pochlubila, že zničila až 20 tisíc účtů podporujících Islámský stát.

Komplikací v boji s terorismem je i fakt, že sociální sítě jsou globální záležitostí a každá ze zemí, na kterých služba působí, může definovat „podporu terorismu“ trochu jiným způsobem. Někteří aktivisté také varují před honem na čarodějnice, který by měl za následek omezení svobody slova na internetu.

Účty podporující Islámský stát nejčastěji pochází ze Saúdské Arábie a Sýrie.

Boj s teroristy v současné době řeší i aplikace určené k šifrované komunikaci. Firmy si totiž musí vybrat, zdali pomůžou zpravodajcům v boji s terorismem či se budou snažit neztratit důvěru svých uživatelů, kteří si mnohdy úzkostlivě zakládají na soukromí. Například populární Telegram zrušil po pařížském masakru 78 islamistických účtů.

Na dark netu existují stránky, které vyzývají k finanční podpoře teroristů pomocí bitcoinů. Na obrázku je pod vlajkou islamistů vidět adresa bitcoinové peněženky.

Nejedná se však o jedinou službu, která je v manuálu pro „začínající teroristy“. Pařížští útočníci se dorozumívali také pomocí herní konzole PlayStation 4. Populární jsou ale i služby jako WhatsApp a Signal. Hojně do šifrování komunikace investuje i Apple, což musel jeho šéf Tim Cook vysvětlovat americké vládě. „Je pro nás důležitá důvěra zákazníků,“ hájil tehdy společnost.

Mezi pomocníky teroristů patří i síť Tor, která umožňuje navštěvovat běžně nedostupná fóra a obchody s nelegálním zbožím. V temných zákoutích internetu se tak díky Toru objevují propagandistické stránky a manuály džihádistů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!