Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rána pro Ahmadínežáda. Jeho sestra neuspěla ve volbách

Svět

  12:16
TEHERÁN - Mladší sestra íránského Mahmúda Ahmadínežáda neuspěla v pátečních volbách a nedostala se do parlamentu. Sestřina prohra je pro Ahmadínežáda velkou ranou v prvním hlasování od jeho sporného znovuzvolení v roce 2009.

O křesla v íránském parlamentu se ucházelo 3444 kandidátů foto: ČTK

Parvín Ahmadínežádová je členkou teheránské městské rady, ale kandidovala v Garmsáru asi šedesát kilometrů jihovýchodně od hlavního města. Konečné výsledky z prezidentova rodného Garmsáru ukázaly, že Parvín Ahmadínežádovou porazil její konzervativní rival.

ČTĚTE TAKÉ

Podle agentury Mehr přišlo k urnám asi 70 procent z více než 48 milionů voličů. V parlamentních volbách v letech 2008 a 2004 byla účast jen 57 a 51 procent.

Ahmadínežádovi stoupenci budou v menšině

Za favorita parlamentních voleb bylo považováno právě uskupení, v jehož čele stojí předseda parlamentu Alí Larídžání a které má těsné vazby na konzervativní většinu v jednokomorovém Medžlisu.

Z dosavadních šedesáti vítězných kandidátů, je nejméně čtyřicet šest těchto konzervativních oponentů Ahmadínežáda. Další jsou zhruba rovnoměrně rozděleni mezi jeho stoupence a centristy, uvedla agentura AP. Volby bojkotovaly reformátorské skupiny.

Podle AP první výsledky ukazují, že Ahmadínežáda čeká ve druhé polovině jeho čtyřletého mandátu odbojnější parlament a že v příštích prezidentských volbách posílí jeho ještě konzervativnější rivalové.

Ahmadínežádovi zůstává hlavní slovo

Složení parlamentu nebude mít přímý vliv na íránský jaderný program či další klíčové záležitosti, jako je ropná či vojenská politika. Nicméně nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že vysoká účast bude důkazem odporu proti hrozbám ze zahraničí.

Po prezidentských volbách v roce 2009 v zemi propukly nepokoje. Dvě hlavní reformátorská hnutí byla zakázána, několik stoupenců reforem zůstává ve vězení a reformátorští politici oznámili, že parlamentní volby budou na protest proti represím bojkotovat. Ve volbách se tak střetly především dvě hlavní konzervativní hnutí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Při protestech po prezidentských volbách v roce 2009 Chameneí Ahmadínežáda podpořil, ale od té doby se oba dostali do ostrých sporů. Pro Chameneího jsou volby možností, jak posílit svou moc proti Ahmadínežádovi, kterého podezírá, že chce oslabit ústřední úlohu duchovenstva ve složitém íránském politickém systému.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...