Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ransdorf promluvil. Tvrdí, že může jít o provokaci kvůli jeho názorům na migraci, Sýrii či Ukrajinu

Evropa

  7:33
PRAHA - Český europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, chtěl pouze informace k dědictví po občance Švýcarské konfederace, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan.

Miloslav Ransdorf během eurovoleb v roce 2009. foto: MAFRA

Míní, že kauza mohla být připravená provokace a může souviset s jeho odporem k politice špiček Evropské unie ve věci imigrace, Sýrie a Ukrajiny. Věří tomu, že v případě potřeby uhájí nevinu před jakýmkoliv nezávislým soudem.

Ransdorf to uvedl to v rozhovoru pro Parlamentní listy.

V žádném případě podle něj nemělo jít o jakékoliv dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek židů, kteří si jej v bance za války uschovali.

Podle Ransdorfa nebylo účelem návštěvy cokoliv z banky získat. „Šlo pouze o zjištění, zda je bance něco známo o nějaké situaci, zda dostala dopis postiženého a zda na něj odpověděla, a pokud neodpověděla, tak proč,“ řekl. Dědicem má být český občan, který se na Ransdorfa obrátil prostřednictvím své známé a svého manažera. „Ta mi potvrdila, že jej osobně zná a že dědic má zdravotní komplikace. Zejména jsem pak v této věci komunikoval s panem P.G. Dědice osobně vůbec neznám. Bylo mi řečeno, že pan P.G. je jeho obvyklý zmocněnec,“ uvedl.

Zvláštní podezření

Předpokládal, že v bance zjistí potřebné informace. „Věc se však vyvinula zcela jinak, než jsem očekával. Vzniká tak řada zvláštních podezření. Skoro to budí dojem připravené provokace a toho, že mne někdo dlouhodobě odposlouchával,“ míní europoslanec.

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky ve čtvrtek v curyšské bance a vyslýchala je kvůli podezření z finančního podvodu. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

Švýcarské úřady neobvinily europoslance Ransdorfa ani tři Slováky, uvedla mluvčí státního zastupitelství. „Ta zpráva je chybná, zcela určitě jsem to takto nikdy nepotvrdila,“ uvedla Bouvardová. Zpravodajský server Aktuality.sk se v pondělním článku odvolával právě na ni. „Vyšetřování stále probíhá, výsledek řízení je v tomto okamžiku otevřený,“ dodala.

KAMBERSKÝ: O vzájemnosti. Dali jsme Evropě Miloslava Ransdorfa

Ransdorf věří, že se ničeho nedopustil. „Kauza je medializovaná a poškozuje nejen mne, ale i Evropský parlament, Českou republiku a i politickou stranu, za kterou jsem byl zvolen. Nelze tolerovat, aby se šířily informace, které neodpovídají pravdě,“ řekl politik. Proto se prý obrátí na slovenského ministra vnitra se žádostí o sdělení, z čeho čerpal údaje, které o celé kauze uváděl na internetu. S žádostí o pomoc se hodlá také obrátit na švýcarského velvyslance. Chce aby prostřednictvím švýcarských orgánů byly na internetu zveřejněny audiovizuální záznamy jednání v bance. „Nepochybuji o tom, že takovéto záznamy existují,“ řekl.

Ransdorfa zároveň mrzí to, že mu představitelé KSČM nevyjádřili podporu. „Místo toho začínají zdůrazňovat, že jsem europoslancem de facto proti jejich vůli, že mám vyvodit odpovědnost z celé kauzy,“ poznamenal. Okolnosti zadržení ve švýcarské bance má svým spolustraníkům vysvětlovat v úterý ráno.

Autor: