Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ransdorf prý chtěl jen zprostředkovat kontakt mezi bankou a jejím klientem

Zprávy z EU

  9:47aktualizováno  17:14
PRAHA - Miloslav Ransdorf se během neděle vrátil do České republiky ze Švýcarska, kde ho tamní policie zadržela a vyslýchala kvůli „majetkovému trestnému činu“. Ransdorf tvrdí, že v Curychu chtěl pouze umožnit komunikaci mezi bankou a jejím významným klientem, od něhož měl plnou moc. Je přesvědčen, že zákon neporušil.

Miloslav Ransdorf na archivním snímku z roku 2008. foto: Jan StrouhalMAFRA

Ransdorf v nedělním prohlášení uvedl, že v Curychu chtěl v doprovodu tří Slováků navázat komunikaci mezi tamní bankou a jejím klientem, od něhož měl plnou moc. S tímto vlastníkem „významného konta“ s iniciály V.H. prý banka deset let nekomunikuje.

Zástupci curyšské banky s nimi podle Ransdorfa ale vůbec nejednali a zavolali policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty. Falšování poslanec odmítl s tím, že jejich kopie dostal až těsně před návštěvou banky. Zdůraznil, že má čisté svědomí a zákon neporušil.

DOKUMENT: Prohlášení europoslance Ransdorfa k zadržení ve Švýcarsku

Švýcarská policie zadržela českého europoslance spolu s trojicí Slováků, když v bance předložili dokumenty obsahující nepravdivé údaje. První informace hovořily o tom, že se pokusili o převod částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun). Tuto verzi ale europoslanec odmítá.

„Cítí se nevinný,“ tlumočila Suchá Ransdorfův postoj k případu. Již v sobotu Ransdorf prostřednictvím své asistentky vzkázal, že žádný účet v curyšské bance neměl a nemá a „o žádný výběr financí v této bance nešlo“.

Poslední ze čtveřice zůstává zadržen

V prohlášení europoslanec nevysvětlil, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci. „Lidé kolem pana V.H., především jeho manažer, pan P.G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala,“ uvedl Ransdorf. Podle slovenských médií je Slovákem, který jako jediný ze čtveřice zůstává zadržován švýcarskou policií, bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický.

Ransdorfova kauza: Poškodí europarlament a ukáže ‚bláznivé‘ Česko

„Šlo jen o to otevřít možnost komunikace s bankou. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo,“ uvedl v prohlášení Ransdorf. Jediným pracovníkem banky, který byl k dispozici, byla žena na recepci, dodal.

Místo bankovních úředníků se dostavila ochranka a pak policie, která ho po nějaké době spolu s trojicí slovenských občanů převezla z banky na služebnu. Tam Ransdorfovi oznámili, že je zatčen. „Bylo mi řečeno, že mne banka obvinila, že jsem falšoval příslušné dokumenty,“ uvedl.

Když se ptal na důkazy, odkázali ho policisté na další vyšetřování. Falšování se prý nemohl dopustit, protože kopie dokladů dostal bezprostředně před návštěvou banky. „Je trestné i předkládání falešných dokumentů bance,“ reagoval údajně policejní komisař.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák v sobotu řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Policie zatím nikoho ze zadržených neobvinila.

Noc v cele?

Švýcaři zadrželi Ransdorfa ve čtvrtek a formálně propustili v pátek večer. Na svobodu se ale dostal až v sobotu dopoledne kvůli čekání na povolení, že se může jako cizinec vrátit do České republiky. Pak europoslanec vyrazil autem na cestu domů, kde slíbil vše vysvětlit na své facebookové stránce. Také jeho strana čekala vysvětlení.

Na policii musel odevzdat nejen peníze a pas, ale i boty, opasek na kalhoty nebo léky, které mu pak vydávala vězeňská služba. „Ke všem výslechům jsem chodil spoutaný, s rukama za zády,“ dodal poslanec Evropského parlamentu. Nabízeného tlumočníka odmítl a při výsleších mluvil německy.

Ransdorf strávil noc ve vězení, obvinění z podvodu odmítá a míří domů

Telefonický kontakt s rodinou a kanceláří mu policisté neumožnili, až v pátek večer mu jej povolil pracovník státního zastupitelství v Curychu.

V závěru svého prohlášení komunistický politik požádal o zveřejnění kamerových záznamů z jeho jednání v bance, pokud existují. „Z nich se veřejnost dozví, jaká je pravda,“ uzavřel Ransdorf.

Přes Ransdorfovo vysvětlení ale ve Švýcarsku policie případ vyšetřuje.

„Státní zástupce otevřel vyšetřování pro majetkový trestný čin. Nicméně v takto rané fázi vyšetřování je příliš brzy na to odhadovat, zda bude vzneseno obvinění. V tuto chvíli není možné poskytovat žádné další informace,“ řekla mluvčí curyšského vrchního státního zastupitelství Corrine Bouvardová LN. Zda proti němu nebo ostatním třem zadrženým bude vzneseno obvinění nechtěla komentovat.

Filip: Bylo by slušné, aby se ozval

Mluvčí švýcarské prokuratury také potvrdila, že Ransdorf byl formálně propuštěn v pátek večer. „Pan R. byl v pátek propuštěn vzhledem k tomu, že nebyly pro jeho další zadržování splněny zákonné požadavky. Nemá to však nic společného s tím, že je členem Evropského parlamentu,“ sdělila LN Bouvardová.

Předseda komunistů Vojtěch Filip Lidovkám.cz řekl, že ho Ransdorf zatím nekontaktoval „Zatím se mi neozval. Stále platí oficiální stanovisko KSČM, prohlášení vydáme, až se nám pan Ransdorf ozve,“ uvedl.

Ransdorf chtěl získat ze švýcarské banky 350 milionů eur, nesedělo datum narození

V nedělních otázkách Václava Moravce Filip uvedl, že Ransdorf celou situaci pravděpodobně považuje za svou osobní věc, a proto o tom vedení strany neinformoval ani nereagoval na četné Filipovy telefonáty a SMS zprávy . „Považuji za lidsky slušné, aby se ozval. Zatím to neudělal on ani jeho asistentka. Učinil jsem mnoho pokusů ho kontaktovat, zatím neúspěšně,“dodal.

I později odpoledne KSČM vyjádřila politování nad tím, že Ransdorf s vedením komunistické strany „přes veškerou snahu“ stále nekomunikuje, aby vysvětlil okolnosti svého zadržení. „Bude proto oficiálně vyzván, aby osobně orgánům strany předložil veškeré dostupné doklady týkající se této politováníhodné kauzy a odpověděl na případné dotazy ze strany vedení KSČM,“ uvedli komunisté v prohlášení.

O případu měl Filip informace od české zahraniční služby. Podle ní byl Ransdorf propuštěn v pátek večer, ale až v sobotu ráno mu cizinecká policie vydala pas a mohl se vrátit do Česka.

Pelikán: Ransdorf je věcí veřejnou

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v České televizi řekl, že k případu nemá žádné informace. „A kdybych je náhodou měl, tak vám je stejně neřeknu,“ dodal. Zaujalo ho, že zatímco u třech zadržených Slováků je do značné míry chráněno jejich soukromí, „pan poslanec Ransdorf je věcí veřejnou“.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková pro Lidovky.cz uvedla, že žádné nové informace k případu nemá.

Prezident Miloš Zeman si myslí, že Ransdorf v kauze švýcarské banky zřejmě ‚naletěl‘, jako se mu to stalo i v minulosti. Chce ale počkat na závěry vyšetřování.

Švýcarská policie zadržela europoslance Ransdorfa. Měl se podílet na podvodu v bance

Kromě politiky se Ransdorfovo jméno v českých médiích objevovalo již dříve kvůli milionovým dluhům, které mu vznikly z půjčky na stavbu vily. Byla na něj uvalena exekuce a hrozila mu dražba jak vily, tak i bytu. V roce 2013 prý závazky po deseti letech splatil. V roce 2013 měl Ransdorf incident s nizozemským televizním reportérem, kterého slovně i fyzicky napadl poté, co jej novinář obvinil z údajně klamavého vykazování přítomnosti v Evropském parlamentu.

Podle médií Ransdorf figuruje jako svědek a poškozený v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!