Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kalousek a Rath se shodli: Je tu náběh na policejní stát

Česko

  13:34
V Poslanecké sněmovně se navzájem roky obviňovali z alkoholismu nebo absence duševního zdraví a neváhali sáhnout k vulgaritám. Po letech ale došli vazebně stíhaný poslanec David Rath (ČSSD) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) k výjimečné názorové shodě.

Ministr financí Miroslav Kalousek bedlivě pozoruje Davida Ratha, který právě promluvil o policejním státu. foto: ČTK

Definice policejního státu

Policejní stát je stát, ve kterém vláda užívá neomezeně represi, mimo jiné tajnou policii. Policejní stát má řadu prvků totalitních režimů. Obvyklá je existence cenzury a trestných pracovních táborů. Zdroj: Wikipedia

Jak Rath kvůli kauze předražené rekonstrukce zámku Buštěhrad, tak nyní Kalousek kvůli kauze předražení nákupu letounů CASA hovoří o tom, že v České republice bují policejní stát.

"Jsem hluboce přesvědčen, že jsme svědky bezprecedentního policejního útoku na demokratické rozhodovací mechanismy státu. To už je náběh na policejní stát," řekl Kalousek v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Bránil tak svou stranickou kolegyni a exministryni obrany Vlastu Parkanovou, o jejíž vydání policie požádala mandátový a imunitní výbor. Viní ji z nevypracování posudku na cenu v případě předražené zakázky na armádní letouny CASA. Podle Kalouska je obvinění zcela v rozporu se zákony země.

Co si vzájemně řekli ve sněmovně:

Rath o Kalouskovi

"Jak na vás koukám, pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu. Já bych vás velmi žádal, abyste přestal pít, škodí to vašemu zdraví a vašemu mediálnímu obrazu. A prosím, abyste držel své nervy a svoji vysokou hladinu alkoholu na uzdě."

Kalousek o Rathovi

"Ale vy se chováte jako debil. Já se navíc z toho do druhého dne vyspím."

Slova ministra financí se nápadně podobají některým pasážím, které David Rath pronesl před poslanci při své obhajobě ve sněmovně. Podobně jako Kalousek, i Rath vinní policii ze zlovůle a práce na objednávku. "Víte, my se posouváme z parlamentní demokracie spíše k policejní demokracii," řekl Rath při svém vystoupení na plénu.

Poslanci mají z policie strach

Strach z policejního vyšetřování teď obchází sněmovnou. I Rath při své řeči naznačoval, že ohrožen je nyní každý politik a nikdo si nemůže být ničím jistý. "Velká ryba by byl první náměstek, velká ryba by byl třeba policejní prezident, náměstek policejního prezidenta, nejvyšší státní zástupce, jeho náměstek. To by byly ty velké ryby. To jsou lidi, kteří mají moc, kteří rozhodují a kteří mají zásadní vliv", varoval zákonodárce tklivými slovy obviněný poslanec.

Policejní prezident Petr Lessy podobná nařčení odmítá. "Jsem tím výrokem ministra Kalouska hluboce znepokojen, cítím to jako útok na policii," řekl Lessy serveru Lidovky.cz s tím, že výroky ministra financí jsou již "za hranou".

O policejním státu mluvil i Miloš Zeman

Rath ani Kalousek nejsou prvními politiky, kteří se při vyšetřování případů zasahujících do nejvyšších pater politiky ohánějí slovy o policejním státě. Hovořil o něm už v roce 1996 tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman. Tzv. Zemanův kufřík měl dokumentovat snahu tehdejšího ministra vnitra Jana Rumla změnit Česko v policejní stát.

Miloš Zeman si tehdy letmo přečetl "stoh papírů", které mu byly doručeny a vzápětí do televizních kamer oznámil, že má důkazy o snaze vnitra a BIS zavést v Česku policejní stát. Po následném předložení kufříku prezidentovi Václavu Havlovi vyšlo najevo, že Zeman naletěl podvodníkům.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!