Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rath nařkl šéfa ODS z možné korupce

Česko

  14:25aktualizováno  17:37
PRAHA - Obvinění politiků ODS ze strany ministra zdravotnictví Davida Ratha přibývá. Tentokrát tvrdí, že se jejich šéf, Mirek Topolánek, mohl dopustit korupce. Topolánek zváží, zda se kvůli obviněním neobrátí na soud.

David Rath a VZP foto: Jan ZátorskýLidové noviny

"Topolánkovu neziskovému sdružení Becario daly sponzorský dar Třinecké železárny, které jsou napojeny na několik nemocnic," řekl Rath. Tato zdravotnická zařízení měla podle něj s VZP nadstandardní smlouvy. 

Rath trvdí, že spoluvlastníkem Třineckých železáren, které sponzorují Topolánkovo sdružení na podporu vzdělání, je Tomáš Chrenek. "Působí i v akciové společnosti Agel, jež provozuje soukromé nemocnice a polikliniky na severu Moravy, v Brně a Šumperku," dodal ministr. "Některé z těchto nemocnic vykazovaly výrazné zvýšení své výkonnosti, které by neodpovídalo standardní smlouvě se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou," uvedl Rath.

Že zdravotnická zařízení musela nejspíš od VZP dostávat víc peněz, než je běžné, je podle něj zřejmé ze zveřejněných informací o výkonnosti nemocnic. Dodal, že tyto nemocnice mohou mít roční obrat 2,5 miliardy korun.

Konkrétní důkazy Rath nemá
"Nemohu se skutečně zbavit dojmu, že se pan Topolánek mohl dopustit korupčního jednání," uvedl ministr. Je mu podezřelé, že Topolánek hájil dnes již odstupující ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou a sešel se s ní, když prý dříve o zdravotnictví zájem nejevil.

Rath dále popsal, že jedna z nemocnic - privátní nemocnice Podlesí - je zakladatelem Společnosti pro řízenou zdravotní péči ČR. V ní podle ministra figuruje Pavel Hroboň a Tomáš Macháček, kteří se podíleli na vytvoření zdravotnické publikace senátora ODS a stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Rath zdůraznil, že Hroboň dříve pracoval v managementu VZP a v poslední době pro ni na smlouvu připravoval smluvní politiku.

"Mě osobně toto přijde jako přílišná koncentrace náhod," uvedl ministr. Konkrétnější důkazy však nepředložil. Dodal, že jemu jako politikovi tyto informace jako důkazní materiál stačí. Podezření má prověřit ministerská kontrola ve VZP.

O napojení některých občanských demokratů na VZP se Rath zmiňuje již delší dobu. Dokládá ho i na projektu internetových zdravotních knížek IZIP. Ve společnosti, která je spravuje, figuruje místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký a europoslanec Milan Cabrnoch (oba ODS).

Občanští demokraté ale tvrdí, že do korupce by mohl být případně zapleten spíš ministr zdravotnictví. Jeho bývalá poradkyně a spolupracovnice z lékařské komory Eva Klimovičová totiž podle reportáže České televize mohla chtít po zástupci farmaceutické firmy za schůzku s Rathem a podporu při jednání o úhradách léků miliony korun za inzerci v komorovém časopise. Rath se od Klimovičové distancoval. ODS ho vyzvala k odstoupení, její členové na něj zvažují žaloby.

Topolánek se možná obrátí na soud
Předseda ODS se proti Rathovu nařčení z možné korupce ohradil. Veškerá tvrzení o jeho napojení na peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny se podle něj nezakládají na pravdě. Topolánek zváží, zda se kvůli obviněním neobrátí na soud.

"Rath se křečovitě snaží odpoutávat pozornost od zhoršování zdravotní péče a vyvlastňování nemocnic, které hrozí po uvalení nucené správy na VZP, a od podezření z vlastního korupčního chování v České lékařské komoře," řekl šéf ODS.

Premiér Paroubek je přesvědčen, že Topolánek by měl podezření vysvětlit. "Bude to těžko zdůvodňovat, pokud hájí management VZP a přitom z nějaké soukromé firmy přicházejí peníze na účet nadace, za níž stojí. To jsou divné počty," řekl premiér. Vysvětlovat své propojení s VZP by podle něj měli i politici ODS Milan Cabrnoch, Miroslav Ouzký a Tomáš Julínek.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) má za to, že "Rath se trošku sám uvedl do situace, kdy si neví rady, kolem sebe jenom kope a dává falešné dezinformace". "Osočuje, nemá jediný důkaz," řekl Sobotka.

Rath odmítl senátorům zdůvodnit nucenou správu
V souvislosti s VZP dnes Rath také odmítl přijít do Senátu a vysvětlit uvalení nucené správy na tuto pojišťovnu. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že že projednávání této věci náleží podle zákona sněmovně. Předseda horní komory Sobotka Rathův přístup označil za pohrdání Senátem.

Navíc středeční jednání senátního zdravotnického výboru o VZP bylo podle Ratha neobjektivní, neboť někteří senátoři, zjevně z ODS, při něm preferovali spíše "své partikulární politické zájmy". Ministr to dnes napsal předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS).

"Za situace, kdy klíčový výbor Senátu jednal o tomto bodě zcela neobjektivním způsobem, nelze k tomuto bodu očekávat mou účast na schůzi pléna komory, jíž předsedáte," uvedl Rath.

Sobotka následně v prohlášení označil Rathův přístup za pohrdání horní komorou, senátory i jejich voliči. "Ministr Rath tím, že odmítl do Senátu přijít, dává volný průchod úvahám, že o VZP nechce diskutovat a že nemá v rukou argumenty a racionální vysvětlení pro uvalení nucené správy na tuto instituci," prohlásil Sobotka. Senát se přes Rathovu neúčast rozhodl situaci kolem VZP dnes odpoledne projednávat s tím, že debatu dokončí až za ministrovy účasti.

Předseda horní komory odmítl Rathovo tvrzení, že ho Senát na jednání nepozval. Poznamenal také, že ministrovi nepřísluší hodnotit práci parlamentu a jeho výborů. Připomněl, že podle zákona o jednacím řádu Senátu je horní komora oprávněna požadovat po ministrech vysvětlení projednávaného problému. "Je to za devět let existence Senátu poprvé, co se ministr odmítl účastnit projednávání bodu, který se týká jeho resortu," podotkl Sobotka.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že Rath se z dnešního zasedání Senátu jeho předsedovi písemně omluvil. "Svoji neúčast odůvodnil především skutečností, že tutéž dobu má již z dřívějška rezervovanou pro jednání v Poslanecké sněmovně," píše úřad ve svém prohlášení. Pozvání na zasedání Senátu bylo údajně ministrovi doručeno příliš pozdě na to, aby mohl svůj program přeorganizovat.

Ve sněmovně se Rath účastnil už tří debat o VZP, jež se vždy změnily ve slovní přestřelky a vzájemná napadání zejména se zástupci ODS. Rath jim na některé otázky odmítal odpovědět a dnes to zdůvodnil tím, že se poslanci ODS chovají "velmi nespolečensky".

"Pokud se poslanci z ODS nezačnou chovat slušně, tak já se k nim budu chovat stejným způsobem podle hesla: Na hrubý pytel hrubou záplatu," řekl dnes Rath. Prohlásil také, že v rozpravě zákonodárcům odpovědět nemusí, neboť prý tuto povinnost má jen při interpelacích. Ratha ve sněmovně mírnil její místopředseda Jan Kasal (KDU-ČSL) jako předsedající schůze. Připomněl mu, že ministr je zodpovědný sněmovně, ne sněmovna ministrovi.

David Rath - Doktor, který jde přes mrtvoly (přečtěte si zítra v magazínu Pátek Lidových novin).

Autor: