LN 29. ledna 2010
Datum vydání
Rath nesmí podepsat smlouvy
Kraj chtěl svěřit 560 milionů korun pro neziskovky dvěma firmám. Antimonopolní úřad ho zastavil
PRAHA Středočeský kraj nesmí na sociální služby čerpat 560 milionů korun z evropského sociálního fondu. Zakázal mu to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Na podezřelé okolnosti toho, že kraj Davida Ratha (ČSSD) chce rozdělovat stamiliony z evropského programu lidské zdroje a zaměstnanost přes dvě firmy, upozornily LN loni v prosinci. Kraj v prvním kole výběrového řízení vybral Global Line a CWE a chystal se s nimi podepsat smlouvy.
Hejtman Rath následně slíbil, že sestaví kontrolní skupinu, která regulérnost výběrového řízení prověří. Zároveň dalo sdružení Oživení podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Napadalo mimo jiné, že soutěž byla postavena tak, že kraj měl „téměř neomezený prostor pro svévoli při hodnocení nabídek“.
Úřadu se zakázka kraje nelíbí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení a minulý týden zakázal kraji uzavřít s Global Line a CWE smlouvy. Podle Štěpána Rattaye, výkonného ředitele Oživení, tím dal úřad kritikům zakázky za pravdu. „Znamená to, že úřadu se na zakázce něco nelíbí a bude ji prověřovat,“ říká.
Rathem ustavená kontrolní skupina, kterou tvoří převážně lidé z kraje, zatím nic neprošetřovala. „Jednou jsme se sešli, probrali fakta,“ říká jeden z jejích pěti členů, předseda finančního výboru kraje Pavel Jetenský. „Je třeba počkat, jak dopadne prověřování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jinak jsou všechno jen spekulace.“
Pochybnosti budila řada okolností, které zakázku kraje provázely.
Samotné výběrové řízení kritizovalo nejen Oživení, ale také krajští zastupitelé. „Výbor pro sociální politiku žádal, aby některý jeho člen mohl být přítomen hodnocení nabídek,“ říká zastupitel ODS Tomáš Havlíček. „Radní k tomu nikoho nepustili, prý nám do toho nic není -je to rozhodnutí rady. I někteří sociální demokraté hlasovali pro to, že s postupem rady nesouhlasí.“
Neobvyklé bylo také to, že Středočeši chtěli na rozdělování evropských peněz prostředníka. Jiné kraje totiž vypisovaly desítky drobných výběrových řízení, ve kterých vybíraly přímo poskytovatele konkrétních služeb. Rathův kraj chtěl, aby peníze tekly přes firmy Global Line a CWE.
S. r. o. z paneláku Vzápadní části kraje měla 280 milionů korun rozdělit společnost Global Line. Sídlila v panelovém domě na pražském sídlišti v Modřanech, její základní jmění činilo dvě stě tisíc korun a jediným společníkem a jednatelem byl dvaatřicetiletý Vít Novotný. Firma vznikla krátce před výběrovým řízením a zakázka od kraje měla být její vůbec první. „Vznikli jsme proto, abychom podnikali v sociálních službách,“ řekl LN Novotný.
Rozhodovat o druhé polovině peněz měla firma CWE. Věnuje se poradenství při čerpání evropských peněz. Jejího ředitele Michala Mundla znají především v Karlových Varech, byl tu náměstkem primátora. Na přelomu tisíciletí se psalo o tom, že přihrál obchod své bezpečnostní agentuře. Jako radní totiž prosadil, že městská policie nebude hlídat soukromé objekty. Část z nich pak začala střežit jím založená agentura.
Nepodařené výběrové řízení už stálo desítky milionů korun. Zatímco jiné kraje peníze z Evropy čerpají, na služby ve Středočeském kraji musí přispívat stát. „Vzhledem ke zpoždění realizace projektu poskytlo ministerstvo pro rok 2010 dotaci i na ty druhy sociálních služeb, které jsou řešeny tímto projektem,“ píše Petr Sulek z ministerstva práce a sociálních věcí. Vzhledem k tomu, že částka 560 milionů korun měla stačit na čtyřleté financování služeb, stojí každý půlrok zpoždění 70 milionů korun. Peníze měl kraj čerpat od loňského léta.
Počet příspěvků: 0, poslední Zobrazuji posledních 0 příspěvků.
Reklama |
Hlavní zprávy
PRŮZKUM: Češi se na dovolené stydí za české burany a opilce. Jak jste na tom Vy?
UVNITŘ ANKETA. Zkušenosti jsou čerstvé, sandály nevytřepané a bermudy vlhké. Je to dobrá otázka na léto: Už se... [ více ]
Jedno pivo za volantem nevadí, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví
Je to skvělá zpráva pro motoristy, kteří si odmítají odepřít jedno pivo k obědu, ačkoliv se chvíli poté mají vydat... [ více ]
Jakub Vágner byl 'první český rybář' ve slavné show Jaye Lena
Extrémní rybář a cestovatel Jakub Vágner byl v noci z pátku na dnešek hostem v prestižní americké talk show Jaye... [ více ]
Topolánková na nákupech: pořídila si chatu za 2,5 milionu
Všechen majetek bývalého premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka připadl po rozvodu jeho bývalé ženě Pavle. Podle... [ více ]
