Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Rath zůstane ve vazbě, soud jeho žádost zamítl

Česko

  13:24aktualizováno  14:42
PRAHA - Odvolací středočeský krajský soud zatím ponechal obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) ve vazbě kvůli všem třem možným důvodům vazebního stíhání - obavě z ovlivňování svědků, z pokračování v trestné činnosti i z možného útěku.

David Rath byl vydán k trestnímu stíhání. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Změnil tak rozhodnutí Okresního soudu Praha-východ, podle kterého další trestná činnost poslance již nehrozí. ČTK to ve středu řekla mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Rathovi však v úterý vyprší tříměsíční lhůta pro jinou z příčin vazby - možné ovlivňování svědků.

Okresní soud rozhodoval na základě žádosti advokátů bývalého hejtmana.

Rath údajně nemohl uniknout
Právníci od počátku tvrdili, že Rath nemůže dál páchat trestnou činnost, protože se vzdal hejtmanského postu a funkce zastupitele. Uváděli také, že poslanec kvůli své všeobecné známosti nemůže z Česka uprchnout. Okresní soud jim dal částečně za pravdu, žalobce si však proti jeho rozhodnutí podal stížnost. "Krajský soud stížnosti státního zástupce vyhověl a rozhodl, že MUDr. David Rath se nadále ponechává ve vazbě ze všech tří vazebních důvodů," uvedla Steinerová.

ČTĚTE TAKÉ

Poslancův advokát Adam Černý již dříve uvedl, že bude o propuštění Ratha žádat tak často, jak mu to umožní trestní řád. Podle toho lze žádosti podávat vždy za dva týdny od právní moci rozhodnutí. V tomto případě však může podle Steinerové zažádat dříve, protože mu vyprší takzvaná koluzní vazba. Tu lze prodloužit pouze v případě, že již obviněný na svědky působil. Státní zástupce Zdeněk Čermák ČTK řekl, že státní zastupitelství prodloužení nenavrhuje.

Šlégr by se za Ratha zaručil

Poslanec Jiří Šlégr (LEV 21) podepsal prohlášení, kterým převzal záruku záruku za poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha v případě propuštění z vazby v litoměřické věznici.

Šlégr dále pochybuje o tom, že by chtěl Rath utéci ze země, případně pokračovat v údajné trestné činnosti v souvislosti s projektem rekonstrukce zámku Buštěhrad.

Šlégr dokument podepsal na konci minulého týdne. Učinil tak po setkání s Rathovým právním zástupcem. "Chci tímto svým krokem přispět k tomu, aby měl David Rath alespoň částečnou možnost většího kontaktu se svou rodinou, především se svými dvěma syny," vysvětlil své rozhodnutí Šlégr.

"Pochybuji o tom, že by chtěl David Rath uprchnout ze země. Zcela jistě také nemůže pokračovat v trestné činnosti," uvedl Šlégr. "Jsem přesvědčen o tom, že pobyt Davida Ratha ve vazbě, kdy je mu zamezen prakticky jakýkoliv styk s rodinou, není nadále nutný," dodal poslanec. Šlégr se vyjádřil i k možnosti, že by někdejší hejtman mohl ovlivňovat svědky. Ti jsou podle něj pod vlivem úniků části Rathova policejního spisu do médií.

Podle některých médií se za zatčeného politika zaručily nebo chtějí zaručit i další osobnosti. Deník Blesk například uvedl, že by pro propuštění Ratha z vazby byli například senátoři Jaroslav Kubera (ODS) a Vladimír Dryml (SPOZ).

Kauza Rath
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost na Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun. Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance Petra Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka.

K TÉMATU

Kromě Ratha je ve vazbě dalších šest obviněných. Ústecký soud je tam poslal kvůli obavě z ovlivňování svědků a možnému pokračování v trestné činnosti.

Lucii Novanské z firmy ML Compet pak Okresní soud Praha-východ rozšířil příčiny vazebního stíhání i o hrozbu útěku. Žena si podala stížnost a odvolací krajský soud jí podle Steinerové v pondělí vyhověl. Ve vazbě dříve byla i další obviněná, kladenská podnikatelka Ivana Salačová. Poté, co vypovídala, však byla propuštěna.

Autoři: ,

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč