Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ratha při přebírání krabice s miliony nechránila imunita, řekl Nejvyšší soud

Česko

  10:18
Vazebně stíhanému Davidu Rathovi padla další naděje, že brzy opustí vězeňskou celu. Nejvyšší soud rozhodl, že jej při přebíraní krabice se sedmi miliony korun nechránila poslanecká imunita.

Vítěz fotografické soutěže Czech press photo Michal Kamaryt zachytil Ratha jedoucího ve výtahu. foto: ČTK

Trestní řízení s bývalým středočeským hejtmanem a exposlancem Davidem Rathem (dříve ČSSD) za korupci ve Středočeském kraji může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Trestná činnost, z níž je bývalý poslanec podezřelý, totiž nesouvisí s jeho výkonem mandátu poslance, řekl dnes ČTK mluvčí soudu Petr Knötig.

Rathovi advokáti si nechali inspirovat případem politických trafik exposlanců Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy, kteří u Nejvyššího soudu dosáhli vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení (více o kauze čtěte ZDE). A o totéž se nyní pokoušel i Rath. Neúspěšně. "Nejvyšší soud neshledal důvody, které by vedly k rozhodnutí o vynětí. Obviněný byl vydán k trestnímu řízení v souladu s platným zákonným ustanovením. Současně je třeba uvést, že trestná činnost, z níž je obviněný bývalý poslanec podezřelý, nesouvisí s výkonem mandátu poslance," napsal Nejvyšší soud na svých webových stránkách. Podrobnější odůvodnění nezveřejnil, neboť jej zatím neobdrželi Rathovi obhájci.

Kauza Rath v datech

2012:

14. května - Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie nedaleko domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl krabici se sedmi miliony korun. Ještě týž den souhlasila s jeho zadržením předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

15. května - Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová oznámila, že Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Rath to popřel. Policie začala stíhat i další lidi, mimo jiné exposlance ODS a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou nebo šéfy dvou stavebních firem.

16. května - Soud poslal Ratha do vazby, v níž je doposud. Poslanec rezignoval na funkci krajského zastupitele a tím na funkci středočeského hejtmana, vystoupil z ČSSD. Poslanecký mandát si ale ponechal.

28. května - Rathova kauza předána středočeským žalobcům.

5. června - Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním. Před hlasováním poslanci vyslechli jeho projev, v němž označil svou kauzu za připravenou politickou likvidaci nepohodlného kritika.

19. června - Ústavní soud (ÚS) odmítl Rathovu stížnost proti stíhání.

18. července - Policie doručila do Sněmovny další žádost o možnost stíhat Ratha kvůli údajné korupci při nákupu vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

3. srpna - Kriminalisté zajistili Rathovy nemovitosti.

20. srpna - Soud stanovil Rathovi pro propuštění z vazby kauci 14 milionů korun. Nadřízený soud ale rozhodnutí zrušil.

7. září - Sněmovna Ratha vydala k dalšímu trestnímu stíhání.

2013: 

Počátek ledna - Rath a jeho právní zástupci se začali seznamovat s vyšetřovacím spisem.

1. března - Protikorupční policie navrhla obžalovat Ratha a deset jeho spoluobviněných.

15. března - Okresní soud nepravomocně rozhodl o Rathově propuštění z vazby na dvoumilionovou kauci. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil.

5. dubna - Státní zástupce Petr Jirát podal soudu obžalobu na Ratha a dalších deset spoluobviněných.

30. dubna - Soud prodloužil Rathovi, Pancové i Kottovi vazbu.

7. srpna - Rathovu kauzu začal projednávat Krajský soud v Praze. Státní zástupce Petr Jirát přečetl obžalobu, Rath zopakoval, že se žádného trestného činu nedopustil. Vinu odmítli Pancová i Kott.

- Ministerstvo pro místní rozvoj se připojilo k soudnímu řízení jako poškozený, ministerstvo financí se s nárokem na náhradu škody nepřipojilo a také zástupce Středočeského kraje oznámil, že kraj se k trestnímu řízení nepřipojí, protože není schopen vyčíslit škodu.

- V dalších dnech pokračovaly výpovědi Ratha či podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná ke korupci přiznala.

3. září - Krajský soud v Praze rozhodl o propuštění Pancové z vazby. Kottově žádosti nevyhověl. Žalobce Jirát podal proti propuštění Pancové na místě stížnost.

27. září - Pražský vrchní soud zamítl stížnost žalobce a propustil Pancovou na svobodu.

3. října - Krajský soud zamítl žádost Ratha o propuštění z vazby.

8. října - Policie nově obvinila v kauze devět lidí a osm firem. Stíhá je pro přijetí úplatku, podplacení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Mezi obviněnými je například Rath či největší česká stavební firma Metrostav.

25. října - Soud odročil projednávání Rathovy kauzy na 3. prosince. Od srpna vyslechl přes 30 svědků. Někteří uvedli, že se veřejné zakázky ve Středočeském kraji odehrály podle pravidel, jiní tvrdili, že tendry byly předem připraveny pro některé firmy.

5. listopadu - Nejvyšší soud rozhodl, že trestní řízení s Rathem může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita.

Autoři: ,