Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

'Rathovu' malbu v Kutné Hoře vidělo 6300 lidí

Česko

  9:35aktualizováno  17:52
KUTNÁ HORA - V Jezuitské koleji v Kutné Hoře si pouze dnes lidé mohli prohlédnout vzácnou iluminaci z 15. století, kterou Středočeský kraj získal v dražbě v londýnské aukční síni Sotheby's za více než 17 milionů korun. Příležitost spatřit unikátní miniaturu zobrazující dolování stříbra v tomto bývalém královském horním městě měli pouze jeden den. Využilo ji téměř 6300 lidí.

"Před 16:30 jsme zavřeli hlavní bránu a celý dav lidí jsme pustili dovnitř do chodeb, aby nemrzl venku," řekl ředitel středočeské galerie Jan Třeštík. Řada dalších lidí ale podle něj čekání vzdala. Mnozí totiž ve frontě stáli až tři hodiny. Jakmile to proto okolnosti dovolí, chce galerie vzácnou památku vystavit znovu.

Jiří Pohl přijel až z České Skalice. V Kutné Hoře byl už v 07:30, miniatura přitom byla zpřístupněna až od 11:00. Dlouhého čekání ale nelituje. "Přijel jsem se podívat na originál. V budoucnu bych ho možná už nikdy neviděl," uvedl. Z téhož důvodu dnes přišel do Jezuitské koleje i Kutnohorák Milan Kalvara. Na iluminaci vystál hodinovou frontu. "Přišel jsem se podívat na skvost, který jsem v životě neviděl a už třeba ani neuvidím," konstatoval.

Jana Holinku ze Stráže pod Ralskem do Kutné Hory přivedla profese - je konzultantem v oboru těžby a zpracování kamene. Podobný graduál je v kostele ve slovenské Rožňavě, pochází ze 16. století, je znám jako Rožňavská Metercia a obdobným způsobem ukazuje těžbu rud, sdělil. "Dokonce se podařilo přímo identifikovat místo v terénu, které je na obraze zachyceno," řekl Holinka.

Iluminace zobrazující dolování a zpracování stříbra v Kutné Hoře z 15. století je památkou srovnatelnou podle odborníků s fragmentem Dalimilovy kroniky.

Podle Třeštíka je kutnohorská iluminace výjimečná. "Jedná se o mimořádně vzácný středověký graduál. Je to frontispis ořízlý ze středověké knihy, která zobrazuje ražení stříbra v Kutné Hoře," řekl Třeštík. Rukopisů s problematikou zpracování stříbra se podle něj dochovalo jen velice málo; známý je v podstatě jen jeden, který vlastní vídeňské kunhistorické muzeum.

Výsledky prvních odborných analýz podle něj ukazují, že kutnohorský graduál je pravděpodobně mnohem vzácnější.

Pergamenový jednolist, zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře, se má stát jedním z nejvýznamnějších exponátů nové kutnohorské galerie, která se otevře v květnu. Originál miniatury se bude v Kutné Hoře vystavovat jen příležitostně. Kraj ale nechá vyrobit kopii této památky, která bude součástí stálé expozice.

Miniatura je svým významem srovnatelná s fragmentem věhlasné Dalimilovy kroniky, který ČR v dražbě získala před čtyřmi lety. Vznikla v nejvýznamnější české iluminátorské dílně koncem 15. století. Její pořízení kritizuje krajská opozice. Podle ní jde o plýtvání penězi. Kraj naopak tvrdí, že investice do tohoto díla se mnohonásobně vyplatí.

Autoři: ,