Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Referenda na východě Ukrajiny: Stometrové fronty voličů i chaos v hlasování

Svět

  13:51
UKRAJINA - Hlasování o samostatnosti v Doněcku a Luhansku pokračuje podle plánu, tvrdí organizátoři sporných referend. V Luhansku již lístek do urny vhodilo 22 % voličů, na některých místech se stojí i fronty dlouhé několik stovek metrů.

Na východě Ukrajiny začala v neděli ráno sporná referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti, která pořádají proruští separatisté. foto: Reuters

Volit přicházejí zejména lidé podporující samostatnost. Vůdce separatistů v Doněcku Denis Pušilin podle agentury ITAR-TASS prohlásil, že před středisky v Doněcké oblasti stojí "dlouhé řady" voličů. Podle mluvčího v Luhanské oblasti Vasilije Nikitina do 09:00 SELČ odhlasovalo 22 procent voličů.

Schránky, do nichž účastníci referenda vhazují své lístky, jsou zcela průhledné. Z fotografií, které na začátku hlasování pořídili fotografové zpravodajských agentur, lze tedy bez problému vyčíst názory prvních hlasujících, což může vzbuzovat oprávněné pochybnosti o "rovném, přímém a tajném" volebním právu.

Klikatá cesta do volební místnosti

Čiré urny však nejsou specialitou separatistických referend. Na Ukrajině byly standardem už dávno před vypuknutím krize a organizátoři hlasování zkrátka na radnicích jiné nenašli.

VÍCE O REFERENDECH ZDE:

V ulicích Slavjansku vyrostly podle agentury Reuters barikády z pneumatik a pokácených stromů, mezi nimiž musí lidé cestou do hlasovacích místností kličkovat.

Na některých místech se také tvoří dlouhé fronty. O těch informují zpravodajové agentur AFP a Reuters z Mariupolu. Podle Reuters je ve městě jen osm středisek pro půl milionu osob oprávněných hlasovat a fronty čekajících lidí dosahují několik stovek metrů.

"Chtěl jsem přijít co nejdřív," svěřil se dvacetiletý student Žeňa, který svůj hlas odevzdal v třípatrové budově mariupolské univerzity. "My všichni chceme žít ve vlastní zemi," dodal podle Reuters.

"Chceme se zbavit fašistů"

Podobně smýšlí 33letý inženýr Sergej, který se netají svým "ano" v referendu. "My všichni jsme pro nezávislost Doněcké republiky. Znamená to zbavit se fašistů, proamerické vlády (v Kyjevě), která nepřinesla nikomu nic dobrého," tvrdí.

O ČEM SE HLASUJE?

Otázka se několikrát změnila, podle původního plánu se mělo rozhodovat o federalizaci Ukrajiny a pevnějším postavení ruského jazyka. Později ale organizátoři hlasování z řad separatistů mluvili o tom, že by se lidé měli vyslovit k připojení Doněcké a Luhanské oblasti k Rusku, a to podobným způsobem, jako se to stalo na Krymu.

Na hlasovacím lístku je nakonec (v Doněcké oblasti) pouze jediná otázka: "Podporujete samostatnost Doněcké lidové republiky?". V Luhanské oblasti otázka zní: "Podporujete státní samostatnost Luhanské lidové republiky?"

Představitelé vedení tohoto nikým neuznaného státu (vyhlášen byl 7. dubna, obdobná "Luhanská lidová republika" pak 27. dubna) mlhavě uvedli, že o případné úplné nezávislosti, samostatnosti v rámci případné budoucí ukrajinské federace či dokonce o připojení k Rusku se rozhodne až později.

Opatrnější je 54letá Irina, která sice také hodlá zaškrtnout "ano", ale míní tím autonomii v rámci Ukrajiny. "Chci, aby Doněck měl své pravomoci, určitý druh autonomie oddělené od Kyjeva. Nejsem proti jednotné Ukrajině, ale nechci, aby nám vládli ti lidé, které jsme nezvolili, kteří se chopili moci a ruinují zem," řekla.

Viktorie Petrovna postávala u hlasovacího střediska na Puškinově bulváru v Doněcku už čtvrt hodiny před jeho otevřením. "Je to významný den. Řekli nám, abychom přišli hlasovat, a proto je důležité to udělat," řekl AFP rozhodně. "Žijeme ve velmi významné době," dodala.

"Musíme bojovat za svá práva a stát se nezávislými. Jsme šťastní, že jsme získali právo vyjádřit se. Jestliže se staneme nezávislými, bude to zpočátku těžké, ale pořád je to lepší než být s fašisty," je přesvědčena 35letá květinářka Taťána s narážkou na militantní stoupence zachování celistvosti Ukrajiny, především z radikální organizace Pravý sektor.

Seznamy voličů "někdy" zkontrolujeme, slibuje komise

Podle serveru Kyiv Post někteří komisaři lidem povolují, aby hlasovali vícekrát. Jeden volební lístek vhodí údajně do urny sami za sebe, ostatní pak jménem svých příbuzných, kteří nedorazili. Stačí předložit jejich doklady.

Reportéři BBC pak mluvili s lidmi, kteří hlasovali v jiných místnostech, než kam podle svého bydliště spadali. Údajně stačilo jen ukázat občanský průkaz. Nikdo přitom neřešil, že je dotyčný zapsaný na stálém seznamu voličů v jiné místnosti a ve finále tak nemusí hlasovat jen jednou. Organizátoři hlasování v Mariupolu prý novinářům slíbili, že seznamy voličů z různých stanic "někdy" porovnají.

Autoři: ,